VIDEO: Jak náš nejslavnější špion vynášel ze CIA zprávy pro Rusy

  • 24
V roce 1965 byl Karel Köcher poslán do Států, kde v 70. letech pronikl do struktur CIA a vynášel odtud cenné informace pro ruskou KGB. V roce 1982 ho odhalila FBI, soud mu vyměřil doživotí, ale za čas byl vyměněn za západní agenty. Nyní se náš nejslavnější špion představí ve filmu, který jde do kin 29. září.

Režisér Jakub Wagner dokončil snímek Rino – Příběh špiona po pěti letech. Finální verzi filmu provázely neshody s jeho aktérem Köcherem, který přitom s natáčením souhlasil, ve filmu vystupuje i v aktuálních rozhovorech. Na dokumentu se podílel Vladimír Ševela, autor knihy Český krtek v CIA.

Složka Karla Köchera, agenta s krycím jménem Rino, čítá deset tisíc stran dokumentů a přináší obraz tajných služeb i totalitních systémů studené války. Ve filmu hovoří bývalý „lovec špionů“ z ministerstva spravedlnosti, bývalý důstojník FBI či Köcherův právník.

Nyní jedenaosmdesátiletý Kocher působil jako vysokoškolský učitel do roku 1965, kdy ho i s manželkou československá rozvědka vyslala do USA. Zde o pět let později získal občanství a začal pracovat pro CIA, jejíž zprávy přeposílal československé tajné službě i KGB.

Po odhalení byl odsouzen na doživotí, v roce 1986 jej však Američané poslali zpět do ČSSR v rámci výměny agentů. Bývalý špion pak působil na ministerstvu vnitra a do roku 1990 v Prognostickém ústavu. Köcher byl v roce 2007 hostem talkshow Jana Krause na ČT, nezávazná debata s agentem StB vzbudila kontroverzi (tehdejší analýzu Karla Pacnera čtěte zde).

,