Recidivista Adolf Doležal u Městského soudu v Praze (11. května 2015) | foto: ČTK

Za přepadení dodávky s penězi si recidivista odsedí 25 let, potvrdil soud

  • 8
Senát Vrchního soudu v Praze ve středu uzavřel tři roky starý případ střelby na posádku obrněné dodávky na Zličíně. Za pokus loupežné vraždy si pětašedesátiletý Adolf Doležal odpyká 25 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. „Nevinnému invalidovi dáváte 25 let,“ reagoval na to Doležal.

„Pokud jde o střelbu na Zličíně, pak jsou důkazy úplné a nemáme proti nim námitek. Soud měl dost relevantních důkazů, aby mohl rozhodnout,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Vrchního soudu Jiří Lněnička.

Za pokus loupežné vraždy člena ochranky na Zličíně, loupež v baru ve Voticích a další delikty poslal v červnu senát Městského soudu v Praze Doležala na 25 let do věznice s nejpřísnějším režimem (psali jsme zde). Odvolací soud nyní verdikt potvrdil.

„Obžalovaný Doležal opakovaně páchá trestnou činnost a nehodlá se napravit,“ zdůvodnil soudce Lněnička výjimečný trest.

Jan Čech, který se podílel na přepadení transportu i útoku ve Voticích či na krádežích traktorů, dostal 12 let.

Třetí obžalovaný Ondřej Voráč na Zličíně dělal šoféra auta, kterým lupiči ujeli. Po zatčení vinu v zásadě doznal a s policisty spolupracoval. Za svůj podíl na zličínské loupeži i proto od městského soudu odešel s tříletým trestem podmíněně odloženým na pět let.

V červnu však verdikt obratem napadli státní zástupce i obhájci a jejich klienti, kteří se odvolali právě k Vrchnímu soudu v Praze. Státní zástupkyně požadovala zpřísnění trestu pro Jana Čecha i Ondřeje Voráče či úpravu právní kvalifikace u některých bodů obžaloby.

„Trest pro Jana Čecha se mi jeví jako nepřiměřeně mírný, měl by být uložen citelnější směrem k horní hranici,“ uvedla ve středu žalobkyně.

Za loupež lze v této souvislosti podle zákona uložit až patnáct let vězení. Státní zástupkyně též zdůraznila, že Jan Čech je zkušeným recidivistou, který má v rejstříku 15 trestů, vesměs za vloupání.

Všechno je mystifikace, tvrdil Doležal

Obhajobu Jana Čecha lze shrnout tak, že přepadení bankovního transportu na Zličíně před třemi lety může mít na svědomí někdo jiný a rozsudek je plný chyb. Čech popírá, že se zúčastnil útoku na Zličíně, přepadení votické herny, ale třeba i že měl podíl na krádeži traktorů. Za jejich krádež byl totiž také odsouzen.

„Existují vady již v přípravném řízení, jde například o nezákonnou domovní prohlídku. Byla porušena procesní práva mého klienta, nebyly provedeny důkazy, které požadoval,“ zdůraznil Čechův advokát. Domáhal se, aby vrchní soud jeho klienta v části obžaloby zprostil viny a dílem případ vrátil k novému projednání.

„Městský soud pochybil, odůvodnění rozsudku odporuje provedeným důkazům,“ zdůraznila ve středu advokátka Adolfa Doležala. I podle ní by městský soud měl o kauze jednat znovu. Například střelba na bankovní auto by podle jejího návrhu měla být posuzována nanejvýš pouze jako loupež, nikoli pokus o vraždu.

„Chci, aby se některé důkazy znovu zhodnotily,“ shrnul svůj závěrečný návrh ve středu Jan Čech.

O hodně obsáhlejší vyjádření poskytl Adolf Doležal, který poslal soudcům své obšírné písemné stanovisko. ̈

„Všechno je mystifikace, od A do Z. Jsem odsouzen za něco, čeho jsem se ani nemohl dopustit. Nevinnému invalidovi dáváte 25 let,“ hřímal mimo jiné Doležal.

Miliony z dodávky se lupičům získat nepodařilo

Nejtěžší zločin z obsáhlého výčtu obžaloby, přepadení dodávky u obchodu IKEA na Zličíně, se odehrál brzy ráno 25. března 2013. Voráč tehdy řídil BMW s padělanými značkami, Čech podle obvinění měl karabinu a hlídal na parkovišti. Adolf Doležal se vyzbrojil samopalem vz. 61. zvaným Škorpión. Na sobě měli policejní kombinézy.

Na posádku dodávky však Doležal v rozporu s dohodou začal pálit. Na dveře auta dopadlo asi deset ran. Ochrance se přesto podařilo ujet se 13 miliony korun. Nikdo při ataku nebyl zraněn. Bílé BMW vzápětí z místa činu ujelo.

Obviněné policisté zatkli již za měsíc. Hlavním důkazem obžaloby se staly zabavené zbraně, vzorky DNA odebrané z kukel užitých při loupeži a výpověď Ondřeje Voráče.

Dva týdny před zličínským útokem Čech s Doležalem přepadli podle žalobce hernu U špatného souseda ve Voticích. Z baru odnesli mimo jiné alkohol a desítky tisíc korun.

Obžaloba partu vinila i ze série krádeže traktorů v jihozápadních a středních Čechách, pokusu vloupání do samoobsluhy a nedovoleného ozbrojování.

Doležal je stíhaný za přípravu vraždy

Pětašedesátiletý Adolf Doležal patří mezi ostřílené veterány soudních síní. Ještě pod původním jménem Pavel Čech se do střetu s paragrafy dostal poprvé již v roce 1968. V roce 1998 se například podílel i na přepadení pošty v Loděnicích na Berounsku, kde kulka ze samopalu smrtelně zranila úřednici.

Za to Doležal dostal u Krajského soudu v Praze 14 let, v roce 2004 padl další trest, sedm let za loupež. V roce 2010 jej soud podmíněně propustil z věznice.

„Získal si kritický náhled na své jednání,“ zdůvodnili tehdy soudci své velkorysé rozhodnutí.

Doležal se však podle písemných důkazů znovu pustil do trestné činnosti. Například zmíněné přepadení v herně ve Voticích se odehrálo v noci 14. března 2013, shodou okolností jen pár hodin před tím, než Doležala náchodský soud potrestal za nedovolené ozbrojování. Doležal je v současnosti také stíhán za přípravu vraždy.

Soudce okřikoval recidivistu, který dostal 25 let (1.6.2016):