VIDEO: Policisté cvičili záchranu rukojmí z tramvaje, trvalo to pár sekund

  • 84
Policisté ve středu v pražském Braníku nacvičovali, jak se vysvobozují rukojmí z tramvaje. Na zdejší tramvajové smyčce trénovaly speciální jednotky společně s Útvarem rychlého nasazení. Policejní akci za přítomnosti policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsme přenášeli v přímém přenosu.

„Byl to nácvik krizové situace. Jednalo se tentokrát netradičně o tramvaj, ale prostředí nás nesmí nikterak svazovat. Jako výcvikáři jsme nahráli situaci, že došlo k únosu tramvaje, kde bylo 26 rukojmích a šest ozbrojených pachatelů. Ti hrozili smrtí rukojmích, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Na jejich požadavky jsme samozřejmě nepřistoupili a následoval zákrok,“ uvedl vedoucí výcviku Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Tramvaj T3 měla zakrytá skla pomocí novin. Policisté se nejdříve srotili za zastávkou na tramvajové točně, aby se chvíli poté v houfu vydali přímo k odstaveným vozům. Zatímco jedni rozbili skla, druzí se za pomoci hliníkových žebříků dostali přímo do vozu. Akci doprovázela střelba i výbuchy.

Situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník. Během zhruba jedné minuty začaly speciální policejní jednotky vyvádět z tramvaje rukojmí. Vedoucí výcviku prozradil, že zvolený zásah byl jen jednou z řady možností. Záměrně byla podle něj zvolena nejjednoduší metoda se žebříky a palcáty. Jednak se některé zásahové jednotky a URNA setkaly poprvé, dalším důvodem byla přítomnost novinářů.

Provedení zásahu však budí pochyby. Je zřejmé, že bez obětí by se neobešel. Tuhý uvedl, že na hodnocení cvičení je ještě brzy. „Hodnocení je na týmu pozorovatelů,“ podotkl. Na základě záznamů bude podle něj vše pečlivě prověřeno a bude například zjištěno, kolik rukojmí by nepřežilo a zda by zahynuli všichni únosci.

Policejní prezident také upozornil, že cvičení trvalo tři dny a novináři mohli vidět až jeho samotný závěr. Účastnilo se ho třicet zásahových týmů z URNA a zásahových jednotek čtyř krajů. Přítomní byli i hasiči, záchranná zdravotnická služba a městská policie. „Na problematiku terorismu a aktivních střelců se už od počátku roku konalo šedesát cvičení,“ řekl Tuhý.

Útvar zatýkal i uprchlého Kajínka

Útvar rychlého nasazení patří mezi specifické jednotky, která spadá přímo pod policejního prezidenta. Určený je zejména na boj proti terorismu. O vysílání útvaru rozhoduje policejní prezident se souhlasem ministra vnitra.

Specialisté z útvaru dělají zákroky proti teroristům, únoscům lidí a dopravních prostředků, nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných trestných činů. Zejména pak pomáhají při jejich zadržení.

Známý je například zásah útvaru z roku 2000, kdy byl zatčen uprchlý doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek. Policisté se tehdy slanili ze střechy domu v panelovém sídlišti v Praze a vnikli do bytu, kde tehdy Kajínek spal.

Nyní třeba členové útvaru kvůli bezpečnostní situaci hlídají české velvyslanectví v libanonském Bejrútu. V útvaru působí odstřelovači, pyrotechnici či vyjednavači. Jejich výcvik se skládá z taktických postupů zaměřených na zásahy v letadlech, budovách, vlacích, autobusech a metru.

Součástí výcviku jsou i postupy při zadržení pachatelů, ochraně VIP osobností a ozbrojených doprovodech. Členem útvaru se může stát pouze policista, který projde náročnými fyzickými a psychologickými testy a zkouškou odolnosti.

Středečního cvičení se účastnili i členové speciálních zásahových jednotek, které má policie v každém kraji. Členové zásahovky se obvykle podílejí na zatýkání nebezpečných pachatelů, pomáhají také při mimořádných situacích.

V tramvaji policisté zasahovali například letos v dubnu, když se jim v dopravním prostředku podařilo dopadnout nebezpečného lupiče, který byl pod vlivem drog. K podobnému hlášení vyjížděli pražští policisté před 19 lety do Nuslí. Muž v tramvaji tehdy vyhrožoval jinému smrtí. Tehdy ale pachatel začal po zasahujících policistech střílet a oba vážně zranil. Jeden z nich o měsíc později zraněním podlehl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video