Na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech na Písecku je dnes velkokapacitní vepřín. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Babiš jede ráno do Letů. Vláda chce odkoupit vepřín na místě utrpení Romů

  • 139
Na místo bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, kde stojí vepřín, se v úterý brzy ráno vypraví ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš spolu se dvěma vládními kolegy. Babiš do Letů míří poté, co vzbudila velký poprask jeho slova, jimiž zlehčoval lágr, v němž za války umírali Romové. Vláda preferuje vykoupení velkovýkrmny vepřů.

Ještě než se sejde Sněmovna, do jejíhož jednání chce opozice zařadit mimořádný bod kvůli Babišovým slovům (zatímco premiér Bohuslav Sobotka říká, že šéf ANO překročil hranici mezi populismem a náckovstvím (více zde)), bude v úterý ráno v Letech Babiš spolu s kolegy z vlády, ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL a šéfem resortu spravedlnosti Robertem Pelikánem z ANO.

Při své předvolební návštěvě romské lokality ve Varnsdorfu minulý čtvrtek Babiš řekl, že byly doby, kdy všichni Romové pracovali.

„To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ citoval jej server Aktuálně.cz. Babiš se pak omlouval, že svá slova nemyslel tak, jak je ostatní politici pochopili, a řekl, že dá peníze na vykoupení vepřína.

Vláda v pondělí na žádost ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera odtajnila své březnové usnesení, ve kterém mimo jiné potvrdila své odhodlání ukončit provoz velkovýkrmny na pietním místě.

Jednání se zástupci majitele vepřína, firmy AGPI, označil Dienstbier za korektní a složitá. „To neznamená automaticky, že povedou k úspěšnému konci. Ale zájem vlády je velmi seriózní,“ řekl Dienstbier. „Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí,“ uvedl.

Majitelé vepřína podle něj upřednostňují variantu, podle které by kabinet zajistil výstavbu podobného zařízení v podobné lokalitě. Ministr Herman už v srpnu řekl, že vláda je blízko k dohodě o odkoupení vepřína. A že by se problém mohl vyřešit do voleb v říjnu 2017.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později za druhé světové války ale sloužil k internaci Romů, které nacisté postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Majitelé vepřína v Letech u Písku nevylučují, že by objekt stojící na místě bývalého koncentračního romského tábora prodali. Jsou ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat. Agentuře ČTK to řekl Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín vlastní.

Názor majitelů ovlivnil mimo jiné i chování aktivistů skupiny Konexe. „Když jsem viděli ty jejich demonstrace a přivazování se k našim plotům a nákladním autům, tak jsme si řekli, jestli má cenu se pořád nervovat,“ uvedl Čech.

Premiéra Babišův výrok rozčílil:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video