Sjednocením dekoru vnitřní a venkovní dlažby si opticky zvětšíte bytový prostor. | foto: DOMA DNES

Jak spojit podlahu od kuchyně až na zahradu v šesti krocích

  • 4
Když otevřete dveře z domu na zahradu, nepoznáte, kde končí „vevnitř“ a začíná „tam venku“. Rodinný dům nebo byt se zvětší, jako byste ho nafoukli. Stačí použít v interiéru i na terase krytinu, která vypadá stejně. Nejjednodušší je práce s dlažbou.

Vstupní hala volně přechází ve schodiště před domem, kuchyně v terasu. To vše dokážete snadno, když si vyberete dovnitř i do exteriéru stejný dekor. Dlažba se snadno udržuje, je odolná proti vlhkosti a položit ji není pro běžného kutila žádnou velkou výzvou. Se správnými lepidly a nářadím se pokládání dlaždic úspěšně podaří.

Infobox

Kolik to bude stát

- interiérovou dlažbu lze pořídit od 245 Kč za m², tedy na plochu 5x5 metrů je to 6 125 Kč, pomůcky a další materiál asi 1 400 Kč

Jak dlouho to bude trvat

- plocha 5x5 metrů s technologickými přestávkami dva dny

Dlažbu vybírejte s ohledem na místo, kde ji využijete. Při vysokých požadavcích na pevnost, zatížitelnost, mrazuvzdornost a odolnost proti kyselinám volte štěrbinové či kameninové. Jejich glazura zajistí velkou odolnost proti poškrábání, UV záření, špíně i chemikáliím.

Normy DIN a EURO dělí odolnost dlaždic proti oděru do pěti skupin. Čím vyšší skupina, tím je povrch dlaždice odolnější. Pro mimořádně namáhané oblasti použijte neglazované dlaždice, třeba jemnou kameninu. Pórovinové dlaždice jsou vhodné do bytů, kde dlažba není namáhaná. Ven zvolte dlaždice mrazuvzdorné a bránící uklouznutí.

1. Naplánujte pokládku

Základem je dostatečné množství dlaždic. Nakupte je najednou a zkontrolujte, zda jsou všechny kartony stejné šarže. Počítejte i s rezervou kvůli prořezu, navazování vzorů i případným chybám či pozdějším opravám poškozených dlaždic.

Před pokládkou dlažby do složitějšího obrazce či vzoru si rozvržení nakreslete na čtverečkovaný papír. Pomůže vám při výpočtu potřebného materiálu i při pokládce. Před položením odstíny a údaje o rozměrech na všech zakoupených kartonech musí souhlasit.

2. Připravte podklad

Podklad pro pokládání dlaždic musí být pevný, dostatečně nosný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti upravte stěrkovou srovnávací hmotou.

Rozetřete ji gumovou stěrkou a nechte ještě zhruba dva dny proschnout a vyzrát. Při pokládce na otevřené terase zvolte mírný spád směrem od vnitřních místností kvůli odtoku dešťové vody. Nutností je dlouhá vodováha.

3. Stanovte postup pokládky

Při pokládání v pravém úhlu vyrovnejte první řadu dlaždic k největší stěně v místnosti. Dlaždice berte střídavě nejméně ze tří kartonů.

Podívejte se na video, jak si lze usnadnit pokládání dlažby.

22. září 2015

Při výrazně nepravidelném tvaru místnosti či terasy začněte podle provázku napnutého uprostřed paralelně k bočním stěnám. Pokračujte v práci směrem ke stěnám. Místo provázku lze použít laserové měřítko.

Přecházíte mezi vnitřní podlahou v obýváku a venkovní terasou? V podkladu je určitě vytvořena dilatační spára. Slouží jako ochrana před popraskáním při objemových změnách podlahy při kolísání teplot. Ve stejném místě dodržte i spáru mezi dlaždicemi.

4. Pusťte se do lepení

Lepidlo nanášejte ozubenou stěrkou na podklad po snadno zvládnutelných úsecích. Dlaždici zlehka vtlačte do lepidla a poklepejte gumovým kladívkem. Nesmíte je ale sklepat až na podklad.

Při pokládání dlažby se neobejdete bez dlouhé vodováhy.

Dodržujte šířku spáry udávanou výrobcem. Usnadní to křížky pro pokládání dlaždic nebo pokládání podél provázku či laseru. Dlaždice vyrovnávejte pomocí vodováhy.

Při pokládce velkoformátových keramických dlaždic, tedy těch v alespoň jednom rozměru větších než 60 cm, naneste lepidlo na podklad i na dlaždice a vyrovnejte. Přebytečné lepidlo odstraňte.

5. Připevněte soklové dlaždice

Na zadní stranu soklové dlaždice naneste lepidlo na dlaždice a nalepte ji na stěnu tak, aby spáry odpovídaly těm u podlahových dlaždic. K dodržení vzdálenosti spár lze použít například dřevěné kolíčky.

Na sokl lze použít například poloviny dlaždic. Nebaví vás řezání dlažby na půlky? Při nákupu si vyberte vhodný rozměr dlaždic i na okraje, výrobci s tím většinou počítají.

6. Celou plochu vyspárujte

Po úplném vytvrzení lepidla začněte se spárováním podlahy. Zvolte spárovací hmotu s nízkou nasákavostí. Vydrží déle bez porušení a je odolnější proti nečistotám i plísním. Namíchejte jí jen tolik, kolik zpracujete, než podle návodu začne zasychat.

Co budete potřebovat

- podlahové dlaždice, vyrovnávací hmotu, lepidlo na dlaždice, spárovací hmotu, silikonový tmel, vodováhu, řezačku na dlaždice, ozubenou stěrku, zednickou lžíci, gumové kladívko, malé kladívko na dlaždice, kleště na dlaždice, chránič na kolena, úhelník, provázek, skládací metr, tužku, plastový kbelík, vrtačku s míchacím nástavcem, gumové rukavice, gumovou stěrku, houbičku, prkénko s houbičkou, pistoli na kartuše

Rovnoměrně ji rozetřete po podlaze a pomocí gumové stěrky zaneste do spár kolmo k nim. Hrubé zbytky čerstvé spárovací hmoty odstraňte gumovou stěrkou.

Vlhkou houbičkou nebo prkýnkem s houbičkou odstraňte všechny zbytky hmoty. Po zaschnutí opět setřete houbičkou a čistou vodou.

Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi i svislé spáry v rozích místnosti vyspárujte trvale elastickou silikonovou těsnicí hmotou.