Opička se narodila císařským řezem, matku museli zašít skrytými stehy

  • 0
Unikátní císařský řez se povedl veterinářům v britském hrabství Devon. Když zjistili, že březí samice guerézy běloramenné v Zoo Paignton porod tentokrát sama nezvládne, rozhodli se pro císařský řez, ačkoliv s ním u primátů zatím neměli zkušenosti.

Podobný zásah není příliš častý, protože většina zvířat v zoologických zahradách rodí naprosto přirozeně. Také v případě březí samice guerézy chovatelé i veterináři v Paignton Zoo předpokládali přirozený průběh porodu, do kterého nebudou mít důvod zasahovat.

Když vyšetření ultrazvukem prokázalo, že mládě je živé, ale samice Ivy není schopna ho přivést na svět sama, rozhodli se zakročit. “Je vzrušující zapojit se do něčeho takového, ale převažujícím pocitem jsou obavy o život matky, což vás může trochu paralyzovat, přitom tam není prostor pro nervy,“ řekl posléze veterinární lékař Jo Reynard, který zákrok úspěšně provedl. Jak uvedl, do té doby měl zkušenost s císařským řezem pouze u psů, koček, krav a ovcí.

Kde můžete vidět guerézy?

Zoo v Paigntonu se pyšní skupinou gueréz běloramenných, skládající se ze dvou samců (Finn a Divo) a dvou samic (Ivy a Lola). Červený seznam ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) je vede jako zranitelné, což znamená, že tento druh čelí vysokému stupni ohrožení.

V Zoo Praha můžete s mláďaty vidět skupinu blízce příbuzných gueréz pláštíkových, jejichž mláďata se také rodí bílá (více v článku s videem s mláďaty zde). Momentálně se samec Katanga a samice Lonela a Lucie pyšní na Opičích ostrovech ve spodní části zoo šesti různě starými potomky, z nichž nejmladší se narodil v srpnu, další je na cestě.

Od začátku operace do doby, než se samice Ivy plně zotavila z anestezie, uplynulo zhruba šest hodin, vlastní císařský řez trval zhruba 40 minut. „Mládě se narodilo asi po dvaceti minutách, zbytek času zabralo pečlivé šití Ivy a podávání tekutin a léků tišících bolest. Samice i její mládě jsou nyní v pořádku a v péči o ně se nepřetržitě střídá šest chovatelů.

Zákrok jako takový se v podstatě nelišil od operace psa nebo kočky. „Podstatně rozdílná je následná péče, protože je velmi těžké přimět k odpočinku opici, která chce skotačit. Kožní stehy navíc musí být skryté, aby se na ně primáti nedostali svými všetečnými prsty a nevytáhli je ven,“ uvedl Ghislaine Sayers, šéf veterinárního týmu.

Přes vypjaté okamžiky vše dopadlo dobře a mládě je k radosti chovatelů i veterinářů velmi silné a při narození vážilo 567 gramů. Jde o samičku, kterou nyní ošetřovatelé pravidelně krmí kojeneckým mlékem.