Ocean Warrior - nové plavidlo organizace Sea Shepherd. | foto: Gerard Wagemakers / Sea Shepherd Global

Nový postrach japonských rybářů. Ochránci velryb dostali Válečníka oceánu

  • 238
Ochránci velryb z organizace Sea Shepherd nasadí nové plavidlo proti japonským rybářům. Financováno bylo z peněz evropských dárců. Ochránci tak poprvé dostali do rukou stroj, který je rychlejší než plavidla rybářů. Potírání kontroverzního lovu velryb by tak pro ně mělo být snadnější.

„Vůbec poprvé budeme dostatečně rychlí, abychom mohli chytat japonské lodě. Víme, že rychlost je rozhodujícím faktorem při zachraňování velryb v Jižním oceánu,“ sdělil výkonný ředitel Sea Shepherd Alex Cornelissen serveru CNN.

Sea Shepherd

Sea Shepherd Conservation Society (zkráceně Sea Shepherd) je nevládní nezisková organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Hlavní sídlo má na ostrově San Juan v USA. Organizace byla založena bývalým členem Greenpeace Paulem Watsonem roku 1977 jako Earth Force Society. Ten se s Greenpeace rozešel mimo jiné kvůli tomu, že považoval jejich akce za málo důrazné. Organizace získala pro své akce podporu mnoha celebrit z oblasti showbyznysu (Martin Sheen, Daryl Hannah, Edward Norton, Pierce Brosnan, Christian Bale) a některých bohatých podnikatelů. Ti jim také poskytují finance na provoz

Zdroj: Wikipedia

Nové plavidlo ochránců velryb se jmenuje Ocean Warrior (Válečník oceánu). Je 54 metrů dlouhé a má výtlak 439 tun. Dokáže plout rychlostí až 25 uzlů (asi 46 kilometrů za hodinu). Japonské lodě lovící velryby se dostanou maximálně na 22 uzlů. I proto na ně stávající flotila aktivistů nestačila. Jejich lodě totiž pluly nanejvýš rychlostí 15 uzlů. Nový stroj umožňuje také převoz malých člunů přímo na palubě, je na něm umístěn i heliport.

Plavidlo sestavila v Turecku nizozemská firma Damen. Podle tiskové zprávy aktivistů stálo devět milionů dolarů (asi 218 milionů korun). Na financování plavidla přispěly národní loterie Nizozemska, Velké Británie a Švédska. Ocean Warrior by se měl na moře vydat na konci letošního roku. Kotvit bude v jednom z přístavů v Austrálii.

Praktiky organizace Sea Shepherd se staly v minulosti terčem tvrdé kritiky. A není se co divit. Ochránci moří se už několik let snaží narušovat lov japonských velrybářů u Antarktidy poněkud neortodoxními postupy. Do lodních šroubů rybářských lodí zamotávají lana a na palubu házejí nádoby s barvivem nebo zapáchající kyselinou a oslňují posádku lasery.

Kritizovaný lov velryb

Lov velryb japonskými rybáři je dlouhodobě terčem kritiky ochránců přírody. Čtveřice rybářských plavidel se v březnu vrátila z antarktických vod s úlovkem 333 plejtváků malých. Od roku 2014, kdy Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) jejich lov zastavil, to bylo poprvé, co Japonci lovili u Antarktidy.

V sezoně 2014-2015 Japonci respektovali nařízení ICJ a velryby v antarktické oblasti nelovili. S lovem menšího rozsahu pokračovali pouze v Tichém oceánu. Poté však předložili Mezinárodní velrybářské komisi nový program, v jehož rámci by měli během příštích 12 let ulovit ve vodách Antarktidy 3 996 velryb, tedy 333 za sezonu. To je třetina oproti výlovu z minulých let.

Mezinárodní velrybářská komise v roce 1986 zavedla na komerční lov velryb moratorium, ve svém ustanovení však umožňuje členským státům „lovit velryby pro vědecký výzkum“.

Japonsko s ním souhlasilo, ale vymínilo si, že bude pokračovat ve výlovu, který je podle tvrzení Tokia spojen právě s výzkumem. Přitom netají, že většina takto získaného masa končí na pultech obchodů a na stolech restaurací. Výjimku z moratoria využívají také Island a Norsko a lov mají povolen i aljašští eskymáci.

Podívejte na střet lodi Sea Shepherd s rybáři:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video