Před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad se po bohoslužbě konala demosntrace (10. srpna 2016). | foto: František Vlček, MAFRA

Bývalý pražský imám varoval před akcí s křesťany, řeší to tajné služby

  • 1268
O bývalého imáma v Praze Samera Shehadeha se zajímají tajné služby. Důvodem je zpráva, v níž před srpnovou demonstrací varoval české muslimy, že pokud půjdou na mši s křesťany, zpronevěřují se islámu. Nahrávky jeho kázání navíc ukazují, že ve svých promluvách byl radikálnější, než se obecně vědělo. Čeští muslimové se od Shehadeha již před časem distancovali.

Shehadeh zaslal muslimům upozornění, že se nemají účastnit společné mše s křesťany na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad 10. srpna. Na ní zhruba dvě stě lidí odsoudilo teroristické útoky páchané ve jménu islámu. Akci, která začala katolickou bohoslužbou, zorganizovali čeští muslimové (více čtěte zde).

„Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry, protože křesťanské bohoslužby vždy obsahují tu nejhorší formu přidružování... Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval,“ napsal ve zprávě, na níž upozornil server Neovlivni.cz, který přinesl celé znění zprávy rozeslané přes službu WhatsApp.

Ta od letoška šifruje své zprávy (více zde), aby se k nim nedostal nikdo mimo odesílatele a příjemce, patrně právě někdo z příjemců ji ale poskytl tajným službám. Ty následně začaly zkoumat zejména její závěr.

„Jde o to, jestli to nejsou výhrůžky muslimům, kteří se chtěli účastnit společné demonstrace proti terorismu s křesťany. Případně, zda je nečeká za jejich účast nějaká odveta,“ cituje server zdroj z bezpečnostní komunity.

Čeští muslimové dali od kontroverzního imáma ruce pryč

Podle české muslimky Romany Červenkové se rada muslimské obce s Shehadehem rozloučila právě kvůli jeho kontroverzním výrokům. „Vzhledem k jeho výrokům a tomu, jak špatný obraz nám dělal, se s ním vedení rozešlo. Neměl příslušné vzdělání a akreditaci. Oficiálním imámem nikdy nebyl, byl pouze imámem samozvaným. Protože obci nedokázal předložit certifikát, který by mu měl umožnit jeho funkci vykonávat, mešita od něj dala ruce pryč,“ vysvětlila Červenková pro iDNES.cz s tím, že poté Shehadeh působil krátce v Bratislavě, odkud byl také odejit.

Bývalý šéf pražské muslimské obce Vladimír Sáňka slova někdejšího samozvaného imáma mírní slovy, že „jen řekl svůj názor“. Sám Shehadeh MF DNES telefon v pondělí nezvedal. „Celá ta zpráva souvisí s věroukou,“ stál si nicméně za svými slovy v rozhovoru s Neovlivni.cz. MF DNES však prostudovala písemné i zvukové záznamy z imámových přednášek, které ukazují, že byl ve svých promluvách radikálnější, než se dosud vědělo. Vyplývá z nich například, že už před lety vyzýval, aby byl v Česku zaveden islámský soud. Ten je podle experta na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše předstupněm k uplatňování práva šaría, jež trestá „odpadlíky od víry“.

„Každý, kdo následuje jiný zákoník než ten, se kterým přišel prorok Muhammad, je nevděčník a odpadlík od víry,“ zněla jedna ze Shehadehových myšlenek v pražské mešitě. Pronesl ji v roce 2010, stejně jako tvrzení, že čeští muslimové zřídili tzv. komisi pro rodinu, fungující jako islámský soud. Jeho právní autorita je ale z pohledu českého práva nulová. Problematický byl podle svědků i kazatelův pohled na teroristické útoky.

Podívejte se na zmíněnou srpnovou demonstraci v Praze:

10. srpna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue