Podnikatelé si začnou s EET. Úřady jim „rozdají“ autentizační údaje

  • 574
Ministerstvo financí začne podnikatelům od září přidělovat autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb. Podnikatelé si je budou moci vyzvednout elektronicky i osobně na jakémkoliv finančním úřadu. Oznámil to v pondělí ministr financí Andrej Babiš.

„Jedná se o první a důležitý krok k evidenci tržeb. Je důležité, aby podnikatelé své žádosti nenechávali na poslední chvíli,“ zdůraznil ministr Babiš.

Podnikatel se pomocí získaných autentizačních údajů následně přihlásí do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Poté, co uvede údaje o provozovnách, může v dané aplikaci získat digitální certifikát. Certifikát je nutné nainstalovat do pokladního zařízení, jehož prostřednictvím bude podnikatel evidovat tržby.

Každý podnikatel dostane na požádání přihlašovací údaje do systému elektronické evidence tržeb.

„Česko je poslední ze zemí visegrádské čtyřky, která ještě nemá EET,“ řekl Babiš. „Finanční správa nebude nikoho pronásledovat. Bude benevolentní,“ dodal.

Od listopadu ministerstvo zahájí pilotní projekt pro podnikatele, aby si otestovali komunikaci s úřady, již dříve spustilo webové stránky projektu elektronické evidence tržeb www.etrzby.cz.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Ministr uvedl, že EET se v první fázi nebude týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty, například na festivalech, stejně jako prodej na farmářských trzích. Prodeje přebytků ze zahrádek se EET netýká.

Tržby z doplňkové činnosti bude moci podnikatel evidovat až společně s příjmy z hlavní činnosti. Půjde například o kadeřnice, které jako doplněk prodávají šampony. Evidenci nebudou podléhat ojedinělé příjmy, tedy zcela výjimečné platby v hotovosti. Spropitné, které je příjmem zaměstnance, nepodléhá EET, eviduje se jen spropitné, které náleží provozovateli hostinského zařízení. V případě e-shopů nebude dodání zboží přes přepravní firmy, které vyberou od zákazníka hotovost a peníze převedou obchodu na účet, spadat pod evidenci tržeb.

PŘEHLEDNĚ: Technicky negramotný podnikatel si sám EET nezavede

Neziskové organizace jsou z EET zcela vyloučeny, stejně jako například školní jídelny, které jsou provozovány příspěvkovou organizací.

V případě poruchy přístroje, který vydává doklady podle požadavků MF, budou obchodníci moci v momentě zprovoznění přístroje vložit součet všech chybějících tržeb jednou operací naráz. Původní požadavek MF byl, aby se zpětně vkládaly tržby do systému jednotlivě.

Finanční úřady budou od září za poplatek 1000 korun vydávat závazné rozhodnutí, zda daná tržba podléhá EET. Zároveň budou vydávat rozhodnutí o možnosti evidence v tzv. zjednodušeném režimu offline.

V souvislosti se zavedením evidence se od prosince sníží sazba DPH u stravovacích služeb a nealkoholických nápojů z 21 na 15 procent. Babiš chce navíc znovu na koaliční radě tento týden navrhnout snížení DPH pro točené pivo.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Důležité termíny a novinky EET

1. září - zahájení přidělování autorizačních údajů
1. listopadu - testovací provoz pro podnikatele
1. prosince - do EET se zapojí ubytovací služby, restaurace, hostince, bary
1. března 2017 - do EET se zapojí velkoobchod a maloobchod
1. března 2018 - do EET se zapojí ostatní činnosti (svobodná povolání, doprava, zemědělství)
1. května 2018 - do EET se zapojí vybraná řemesla a výrobní činnosti

Některá upřesnění:

  • Doplňkové činnosti nebude nutné evidovat dříve. Pokud podnikatel vedle hlavní činnosti vykonává ještě jinou doplňkovou činnost, může začít evidovat tržby z této doplňkové činnosti až s tržbami z hlavní činnosti.
  • Spropitné bude předmětem evidence pouze tehdy, když bude plynout podnikateli. Spropitné pro personál nebude EET podléhat.
  • Farmářské trhy se do EET zapojí až 1. března 2018, stejně jako stánkový prodej občerstvení. Do té doby lze očekávat další rozšíření pokladních zařízení a pokles jejich cen.
  • Evidenci nebudou podléhat prodeje přebytků ze zahrádek, tedy nepodnikatelské příjmy.
  • EET se nevztahuje na ojedinělé příjmy, tedy výjimečné příjmy v hotovosti nebo příjmy výjimečné svým charakterem, například za ojedinělý prodej vyřazeného majetku.
  • Veřejně prospěšní poplatníci nebudou evidovat tržby ze své hlavní činnosti. Pokud však vedle této činnosti budou i podnikat, evidence se jich už může dotknout.
  • Školní jídelny provozované příspěvkovou organizací mají režim veřejnoprávní instituce, jsou tedy z evidence vyloučeny. Pokud půjde o školní jídelnu soukromé školy, nebude evidovat stravování žáků a zaměstnanců, bude však evidovat tržby od třetích osob.
  • V případě poruchy pokladního zařízení bude podnikatel normálně pokračovat v přijímání tržeb. Vzhledem k tomu, že jde o jím nezaviněný stav, nebude za nevydání účtenky a nezaevidování tržby sankcionován. Tržby z tohoto období musí následně zaevidovat jednou sumární částkou.
  • S údaji o tržbách zasílaných on-line již nepůjde, na rozdíl od registračních pokladen, následně manipulovat. Manipulace s údaji o tržbách před odesláním pak budou odhaleny na základě analýz zasílaných údajů. Za nezaevidované tržby nebo nevydanou stvrzenku hrozí postih až půl milionu korun.
,