Sparťanský kapitán David Lafata se raduje z gólu, kterým snížil na 1:2.

Sparťanský kapitán David Lafata se raduje z gólu, kterým snížil na 1:2. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Liberec postoupil s přehledem, Sparta po dramatu a Slavia končí

• 44
V hlavní fázi Evropské ligy budou hrát tři české týmy. Liberec do ní postoupil s přehledem a Sparta po dramatickém průběhu. Doplnily tak Plzeň, která už v úterý nezvládla play-off Ligy mistrů. Naopak Slavia se po čtvrtém předkole s poháry loučí.

Ještě pět minut před koncem si Sparta říkala o pořádný malér. S málo známým dánským týmem Sönderjyske jen remizovala 2:2, což jí k postupu nestačilo. Pak však přišel na hřiště náhradník Jakub Brabec a...

Hned si naběhl na dlouhý aut, který hlavou poslal do brány! V euforii pak máchal rukama, než na něj naskákali spoluhráči.

Podívejte se na sestřih dramatického zápasu Sparty:

„To nešlo nedat. Byl to extra důležitý gól,“ radoval se Brabec, který aktuálně jedná o přestupu do Anderlechtu.

Sparta si v prvním poločase koledovala. Prohrávala už o dva góly a byla na hraně vyřazení. První zápas na hřišti dánského týmu skončil bez branek, a tak český vicemistr potřeboval vyhrát.

To se mu nakonec díky gólům Davida Lafaty, Josefa Šurala a Jakuba Brabce podařilo, takže na Letné vypukly postupové oslavy.

Co říkali sparťané po postupu:

S přehledem naopak do hlavní fáze Evropské ligy postoupil Liberec. Ten doma porazil Larnaku 3:0, což mu v součtu s výhrou 1:0 z úvodního zápasu bohatě stačilo.

Všechny tři góly, navíc během prvního poločasu, vstřelil Jan Sýkora, který jen pár hodin před zápasem dostal premiérovou pozvánku do reprezentace.

„Je to jeden z mých nejlepších dnů ve fotbale,“ zářil 22letý obránce či záložník. „Může to vypadat jako sen, ale já vím, čím jsem si prošel a jak si za vším jdu, takže to, co se děje teď, je oprávněné. Je to odměna za to, co fotbalu dávám.“

Jediným týmem, který po čtvrtku v pohárech končí, je Slavia. Nad její síly byl Anderlecht, který v obou zápasech předvedl, že je o několik úrovní výše než český tým. Oba zápasy skončily 3:0 pro belgický tým.

Ten dal první góly z penalt, byť druhou rozhodčí nařídil po nafilmovaném pádu. Třetí gól padl po krásné střele z dálky.

„Anderlecht je kvalitní soupeř, dal navíc první i druhou branku z pokutového kopu, což vás srazí dolů,“ hodnotil slávistický trenér Dušan Uhrin pro klubový web.

Sparta a Liberec se připojily k Plzni, která si Evropskou ligu zahraje po neúspěšném play-off Ligy mistrů proti Ludogorci Razgrad. Všechny tři české týmy se jména soupeřů dozvědí v pátek ve 13 hodin.