Německá kancléřka Angela Merkelová se svým někdejším školitelem Zdeňkem...

Německá kancléřka Angela Merkelová se svým někdejším školitelem Zdeňkem Havlasem, který ji během její pražské návštěvy přinesl ukázat originály společných vědeckých prací (25. srpna 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Merkelová se setkala s bývalými kolegy, ukázali jí společné vědecké práce

  • 20
Německá kancléřka Angela Merkelová během své návštěvy Prahy zamířila také na ČVUT. V dejvickém areálu ji přivítali bývalí kolegové z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Havlas a Rudolf Zahradník. Ukázali jí originální rukopisy společných vědeckých publikací, na kterých s Merkelovou pracovali během jejího pobytu v Česku. Kancléřka rukopisy podepsala.

Merkelová během návštěvy ČVUT přihlížela podpisu dohody, kterou uzavřeli zástupci školy s představiteli Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI).

Během její návštěvy se s ní setkal i kvantový chemik Zdeněk Havlas, pod jehož vedením si Merkelová před lety dodělávala doktorát na Ústavu organické chemie a biochemie, a čestný předseda Akademie věd Rudolf Zahradník, který byl kancléřčiným profesorem.

Oba vědci podle Hospodářských novin doufali, že Merkelové během její pražské návštěvy ukáží společné publikace. „Slíbil jsem jí, že jí ty originální rukopisy ukážu. Jednou bych je chtěl uložit do archivu ústavu, tak bych si přál, aby je oba autoři podepsali,“ uvedl Havlas.

K setkání na půdě ČVUT nakonec skutečně došlo. Podle fotografa iDNES.cz Merkelovou setkání s bývalými kolegy zjevně velmi potěšilo. Po celém dni se poprvé viditelně uvolnila. Rozradostnil ji i pohled na originály vědeckých prací, které pro Havlase podepsala.

Merkelová si podle HN přála také navštívit dejvický ústav, kde před lety bádala. Jedno z jeho křídel se však přestavuje, bezpečnostní odborníci proto její návštěvu nedovolili.

Široké vzdělání a vynikající paměť

Německá kancléřka v Praze strávila půl roku na začátku 80. let. V tehdejším Československu byly lepší podmínky pro vědu než v NDR, Merkelová tu například mohla využít počítač, který ke své práci potřebovala.

Kancléřka v Praze

Studijní pobyt v Praze jí zajistil její budoucí manžel Joachim Sauer, sám úspěšný vědec. „Byl velmi znalý v matematice, fyzice i chemii. Technický typ. Později se mě zeptal, jestli by bylo místo i pro jednu jeho kolegyni. Tak se k nám dostala Angela Merkelová,“ popisoval před lety bývalý šéf Akademie věd Rudolf Zahradník (celý rozhovor si můžete přečíst zde).

Merkelová podle něj byla výborná fyzička orientovaná na chemické procesy. „Přitom měla opravdu široké vzdělání. Bylo možné s ní mluvit o divadle, literatuře i muzice. K tomu má vynikající paměť. A ještě něco. Možná jsem staromódní, ale já jsem vždy požadoval po svých spolupracovnících i určité chování. A ona měla a dosud má krásné ženské chování a zároveň je také energická. Dovede být rázná, ale v provedení, které odpovídá opravdové dámě,“ vzpomínal vědec.

Merkelová se se svými bývalými kolegy schází pravidelně. Při své návštěvě Česka v roce 2008 Zahradníkovi veřejně poděkovala v aule Karolina.

Německá kancléřka ve čtvrtek jednala s premiérem Bohuslavem Sobotkou ve Strakově akademii (více čtěte zde). Po návštěvě Fakulty architektury ČVUT zamířila na Pražský hrad, kde se sejde s prezidentem Milošem Zemanem a ministry Andrejem Babišem a Lubomírem Zaorálkem. Kancléřčin pražský program zakončí slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video