„Pupek“ Itálie ochraňují svatí, ale zemětřesení zabránit nedokážou

  • 0
Když se v Nursii třásla země v roce 1979, pootočila se věžička na bazilice svatého Benedikta. Při středečním zemětřesení se pootočila zase. Možná tak svatý Benedikt dává vědět, že nad městečkem drží ochrannou ruku. V Nursii není po nočních otřesech žádný mrtvý.

Oblast často pustošená zemětřeseními na pomezí tří středoitalských regionů Umbrii, Lazio a Marche (kde leží právě Nursie) zažila noc hrůzy. Otřesy naměřili až v Česku.

A Nursie, italsky Norcia, je epicentru otřesů nejblíže. Město, kde se narodil svatý Benedikt, zakladatel benediktínského řádu, trápí zemětřesení pravidelně. Když se 19. září 1979 země otřásla přímo pod Nursií, poničilo to tehdy dokonce až Koloseum v Římě.

Přitom má Nursie pro návštěvníky zajímavá lákadla. Proslula vzácnými černými lanýži, kterým tam pořádají i extra festival. A výtečnými uzeninami. Má i vlastní šunku, jež se musí sušit v nadmořských výškách nad 500 metrů, aby mohla nést jméno „prosciutto di Norcia“.

Nejen svatý Benedikt pochází z míst ve střední Itálii, která pravidelně devastují zemětřesení. Podél říčky Velino se rozprostírá „svaté údolí“ jménem Piana Reatina. Svátost tu dýchá ze čtyř klášterů, které založil sám František z Assisi. Z toho Assisi, kde před devatenácti lety řádilo zemětřesení tak, že doslova sklepalo ze zdí baziliky svatého Františka převzácné fresky od Giotta.

Náměstí svatého Benedikta v Nursii

Střípek po střípku je restaurovali, takže dnes se muselo Assisanům a hlavně šéfovi restaurátorů Sergiovi Fusettimu zastavit srdce. Do epicentra zemětřesení to je necelých sedmdesát kilometrů vzdušnou čarou a země se v Assisi lehce otřásla také. Stejně jako v L’Aquile, univerzitním městě těžce poničeném zemětřesením před sedmi lety.

Otřesy zaznamenali také v San Benedettu del Tronto, hlavním letovisku Palmové riviéry, kam mnoho Čechů jezdí za koupáním k italskému Jadranu.

Nejvíce ale odneslo nynější silné zemětřesení v centrální Itálii městečko Amatrice. Dvouapůltisícové sídlo, patřící do vybraného klubu nejkrásnějších italských měst, je slavné v kuchyních celého světa. Právě odtud pocházejí těstoviny po amatričonsku (pasta all’ amatriciana), jeden z nejznámějších receptů na těstoviny.

Následky zemětřesení ve městě Amatrice (24. srpna 2016)

Původní jídlo pastýřů ovcí z hory Monte Gorziano (nejvyšší vrchol regionu Lazio - 2 458 m), na jehož úpatí Amatrice leží, stojí na speciální sušené slanině jménem guanciale a ovčím sýru pecorino. Časem do receptu přibyly rajčata a kapka olivového oleje, to už chutnaly špagety a makarony all’ amatriciana i Římanům. Vyhlášení kuchaři tak pro Amatrice vysloužili titul města papežských kuchařů. Kromě těstovin totiž z tohoto malého městečka pochází další specialita: gnocchi ricci, mezi palcem a ukazováčkem „zmačkané“ knedlíčky z mouky, vajec a vody.

A jak je to s tím pupkem Itálie? Na náměstíčku San Rufo ve městě Rieti leží geografický střed apeninské kozačky, Umbilicus Italiae - pupek Itálie. Rieti sevřené na planině mezi apeninská pohoří Terminillo a Reatino dobře znají nejen závodníci cyklistického Gira d’Italia, ale také mnozí italští lyžaři. Lyžovat se tu dá za dobrých sněhových podmínek na úpatí hory Terminillo (2217 m). Město prý založené bohyní Rheiou, leží v „zemětřesné“ oblasti. Před tím středečním se země v Rieti třísla naposledy před necelými 120 lety.