Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jen přestupek, řekl soud o trenýrkách nad Hradem. Chudáci, reagoval Ovčáček

  10:23aktualizováno  16:36
Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby tři členy skupiny Ztohoven, kteří loni v září sundali z Hradu prezidentskou standartu a nahradili ji obřími rudými trenýrkami. Soud proto postoupil případ obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne o případné pokutě. Za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci původně státní zástupkyně navrhovala podmíněné tresty. Po rozhodnutí podala stížnost.

„Je to můj úhel pohledu. Jistě ještě projde vyššími instancemi,“ podotkla soudkyně Šárka Šantorová při odůvodnění svého rozhodnutí. Státní zástupkyně Zuzana Beňová okamžitě podala stížnost, což znamená, že Městský soud v Praze bude muset zvážit, zda přece jen nešlo o trestný čin.

„Příběh nekončí, klíčové je, že státní zástupkyně na místě podala stížnost,“ reagoval na rozhodnutí pro iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že skupinu považuje za chudáky a že veřejnost podle něj rozhodnutí soudu nepřijme.

Soudkyně dospěla k závěru, že obžalovaní se nedopustili výtržnictví ani krádeže. „Neměli úmysl se obohatit,“ vysvětlila. Poškození cizí věci, což byl nejzávažnější z přečinů, z kterých umělce vinila obžaloba, je podle soudkyně také sporné. Není totiž jasné, zda střechu poškodili opravdu oni nebo někdo jiný, kdo se na ni dostal v jinou dobu.

„Neznám zákonné ustanovení, které by takto někoho vyviňovalo. Jedná se o nepravomocné rozhodnutí,“ vyjádřila svůj názor žalobkyně. Věří, že Městský soud jí dá za pravdu. Sama obžalovaným navrhla osmiměsíční podmínky a pokutu ve výši 10 tisíc korun.

Před soudem v cylindrech

Obžalovaní David Hons, Filip Crhák a Matěj Hájek přišli stejně jako minule v kostýmech, doplněných tentokrát ještě o cylindry. Před jednáním s novináři mluvit nechtěli. Jako důkaz přinesli snímky, které promítali na plátno.

Na jednom z předvedených snímků bylo vidět, že na střeše poblíž hromosvodu chybí část střešní krytiny. „Toto je důkazem o tom, že střecha měla poškození už předtím,“ komentoval to Crhák.

Advokát obžalovaných Michal Pokorný předložil jako důkaz i výsledky z vyhledávače Google při zadání slova „standarta“. Patří mezi ně i pozměněné obrázky standarty, které vyznívají kriticky.

„Nemám rád pravdu a lásku,“ stojí na jednom z nich. „Na to nikdy nikdo nereagoval. Je to veřejně sdíleno na Facebooku, na Twitteru. Uvádím to jako faktický důkaz toho, že stát jako veřejnoprávní korporace musí snášet daleko větší míru kritiky než občan,“ vysvětlil promítání obrázků advokát.

U soudu se ukazovaly recesistické standarty a padlo i slovo terorismus:

Jednání umělců není podle advokáta trestné, protože požívá výhod svobody projevu. „Věc tu byla podána jako promyšlené, téměř teroristické chování, které útočí na samé základy státu. Tak tomu samozřejmě není,“ pronesl Pokorný v závěrečné řeči. Dodal, že nešlo o útok na osobu prezidenta Miloše Zemana, ale o vyjádření názoru na to, jak je úřad prezidenta vykonáván.

„Využili svého práva vyjádřit svůj názor na jedinečnou věc, jedinečným způsobem, jinak by jejich projev zapadl,“ řekl advokát. Umělci prý vyprovokovali společnost k tomu, aby si uvědomila, co přijímá za normy. „Není to tak dávno, co někdo chodil po Václaváku se šibenicemi,“ poukázal advokát na loňskou demonstraci odpůrců migrace.

Jeden z obžalovaných Filip Crhák ve své závěrečné řeči odmítl výši škody. Je podle něj důkazem toho, jak stát plýtvá. „Kdo chce bít, psa si vždycky najde,“ řekl o obžalobě, která škodu vyčíslila zhruba na 90 tisíc korun, Hrad navíc požaduje úhradu nemajetkové újmy v řádu statisíců.

Během hlavního líčení nebyla nouze o odlehčené momenty:

Crhákovi a Hájkovi navrhla státní zástupkyně Zuzana Beňová tresty v délce šest až osm měsíců se zkušební dobou na rok a půl. Pro Honse navrhla stejně dlouhý trest, zkušební dobu by u něj však prodloužila. Několikrát totiž byl ve výkonu trestu.

„Bylo by obrovskou náhodou, kdyby po stejné trase a ke stejnému místu šli v té době i jiní lidé, než obžalovaní,“ uvedla Beňová. Výše škody - Pražský hrad požaduje 88 000 korun jako náhradu majetkové újmy, dalších 310 000 korun chce za nemajetkovou újmu - vyplývá podle žalobkyně z nákladů, které byly vynaloženy na náhradu nákladů oprav a standarty. „Umělci si museli být vědomi, že střechu mohou poškodit. To, že měli speciální obuv, to jen dokazuje,“ dodala.

„Otázkou není, jaký projevili názor, ale jestli naplnili skutkovou podstatu trestného činu,“ řekla Beňová. Nelze podle ní připustit, aby vyjadřování politického názoru zasahovalo do majetkových poměrů jiného.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je rozsudkem vlastně sdělováno české veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. „Hoši ze Sto hoven se u soudu pokusili zahrát si na Omladináře (odkazuje na konec 19. století na proces s takzvanou Omladinou - politiky mezi které patřil například Alois Rašín, pozn. red.), ve skutečnosti jsou to chudáci. Myslím, že široká veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme,“ uvedl k rozhodnutí soudu.

Svědci popsali, jak vypadala střecha po návštěvě umělců

K soudu dorazilo celkem osm předvolaných svědků, kteří byli na místě brzy po incidentu nebo několik dnů po něm a viděli stav střechy a stožáru. „Myslel jsem, že je standarta natržená,“ popsal svůj první dojem z vyvěšených trenýrek servisní technik Josef Macháček. Na pokyn nadřízeného ji šel vyměnit za novou, u vikýře ale zjistil, že to nejde. Ocelové lanko někdo přestřihl.

Soud dostal od členů Ztohoven část standarty. Vydejte nám trenky, žádají

Prezidentská standarta se podle Macháčka běžně mění po několika měsících, když ji poškodí třeba vítr nebo je už příliš prověšená. „Někdy je to za půl roku, když jsou špatné povětrnostní podmínky, tak po týdnu,“ řekl.

Mezi svědky vystoupil i muž, který měl po akci Ztohoven kontrolovat lešení. „Lešení bylo v pořádku, střechu jsme nekontrolovali,“ řekl. S kolegou vylezl po lešení nahoru, prohlédli, zda není poškozené nebo na něm nejsou nějaké předměty, a znovu odešli.

O poškození střechy promluvil u soudu muž, který u Správy Pražského hradu pracuje jako stavební dozor. Potvrdil, že viděl popraskané a posunuté břidlicové tašky, pokřivený hromosvod a zohýbané či promačkané měděné oplechování. Usoudil z toho, že po střeše musel někdo lézt. Škodu poté vyčíslila stavební firma.

Škoda je nadsazená, tvrdí obhajoba

Výše způsobené škody je pro soud velmi důležitá, obžalovaní ji zpochybňovali již při minulém líčení. Uvedli, že jsou ochotni škodu zaplatit, zároveň ale namítli, že některé položky se jim zdají nesmyslně vysoké, například částka zhruba 10 tisíc korun za poškozené ocelové lanko. Obhájce Pokorný chce předložit znalecké posudky, které by určily, zda škoda není nadsazená. Nelíbí se mu zejména údajná cena standarty, která se podle obžaloby blíží 30 tisícům korun.

U soudu vypovídal také muž z firmy, která střechu opravovala. „Bylo rozšlapané hřebenové plechování, ohnutý hromosvod,“ řekl. Další den střechu ohledal znovu. Zjistil, že jsou pod hřebenem prasklé kameny. „Tloušťka kamene je osm až dvanáct milimetrů,“ řekl a vysvětlil, že při pohybu člověka je prasknutí velmi pravděpodobné. „Prasklina nemusí být okem viditelná, ale zjistí se poklepem,“ uvedl. Doporučil sundat dolů a zkontrolovat všechny kameny v místech, kde se obžalovaní podle videa pohybovali.

Jeho firma prováděla i výměnu lanka u stožáru standarty. Na otázku soudkyně, jak se výměna lanka provádí, odpověděl, že je potřeba sehnat horolezce, který na stožár vyleze. „Nevím, jak to pánové udělali, ale my jsme tam nedosáhli,“ řekl směrem k obžalovaným. Na dotaz soudkyně, jestli někde po cestě neviděl vlajku, řekl, že bohužel ne.

Obžaloba členy skupiny viní, že v září loňského roku vylezli v přestrojení za kominíky na lešení a posléze střechu Pražského hradu, kde odcizili prezidentskou standartu. Nahradili ji látkou ve tvaru obřích trenýrek. Akci doplnili textem na svém webu.

Případ už soud jednou řešil v takzvaném zkráceném řízení, rozhodl ale, že je potřeba provést hlavní líčení a vrátil kauzu k došetření. Soudkyně své rozhodnutí odůvodnila tím, že nejde o bagatelní věc, kterou by bylo možné řešit urychleným způsobem. Obžalovaným hrozí až tři roky vězení.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Vyměníme okupované hraniční vesnice. Arménie a Ázerbájdžán uklidňují napětí

19. dubna 2024  18:04

Arménie vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let....

Čína drží evropské zbrojaře v šachu. Bez její klíčové suroviny Kyjev padne

19. dubna 2024  17:36

Premium Dodávky západní munice Ukrajině jsou hlavním politickým tématem posledních dní. Některé evropské...

Poslanci kontrolující BIS vyslechli nahrávky spojené s Bystroněm z AfD

19. dubna 2024  17:26

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si minulý týden vyslechli...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...