Krvácení dásní může přerůst v parodontitidu. Jak se mu vyhnout?

Takřka všichni noví pacienti, kteří přijdou poprvé do ordinace dentální hygienistky, mají zánět dásní. Gingivitida, jak se nemoc odborně nazývá, je běžná jak u dospělých, tak dětí. Když se neléčí, může přerůst v parodontitidu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zánět dásní je považován za nejčastější zánět v lidském těle a v naprosté většině případů je vyvolán zubním plakem, tedy špatnou zubní hygienou.

„Kromě toho může být zánět vyvolán také některými bakteriálními, virovými nebo kvasinkovými infekcemi, a známe také tzv. hormonální gingivitidu,“ říká Tereza Svobodová, dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka.

Dásně u gingivitidy nemají přirozeně růžovou barvu, ale jsou zarudlé až nafialovělé a zduřelé. „Typickým projevem zánětu dásní je krvácení při čištění zubů, při doteku sondou nebo při zavedení mezizubního kartáčku do mezizubního prostoru. Při zánětu dásně většinou nebolí, někdy ale mohou být citlivé,“ dodává odbornice.

Krvácení dásní nepodceňujte

Krvácení dásní pacienti často podceňují. Neuvědomují si, že zánět dásní není pouze místní problém, ale že bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které mají vliv na celý organismus. Zánět dásní je také častá příčina zápachu z úst.

„Je považován za předstupeň parodontitidy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů,“ upozorňuje Tereza Svobodová. Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Vhodná je také návštěva dentální hygienistky spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a také s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

Zubní hygiena láká

Když letos vyhlásila Všeobecná zdravotní pojišťovna, že na zubní hygienu svým pojištěncům přispěje, zaznamenala o tuto službu obrovský zájem.

„Na dentální hygienu nakonec získalo příspěvek rekordních 60 000 klientů, což je o 28 procent více než za celý rok 2013, kdy pojišťovna nabízela tento příspěvek naposledy. Celkem letos VZP vyplatila zájemcům o uvedený benefit 50 milionů korun,“ říká její mluvčí Oldřich Tichý, a dokládá tak, že lidé na péči o svůj chrup začínají myslet čím dál tím více.

Domácí lékař

Předně by jim mělo jít o zdravé zuby, ale zároveň jde i o estetiku.

Návštěva u zubní hygienistky nebolí

Pokud o návštěvě zubní hygienistky teprve uvažujete, možná přemýšlíte o tom, co všechno vás v její ordinaci čeká. Tak tedy: při první návštěvě vás odbornice podrobně vyšetří a zjistí, jaké máte hygienické návyky a jaké typy pomůcek používáte. Vysvětlí vám příčiny vašich problémů, nacvičí s vámi správné metody čištění zubů a vybere vhodné dentální pomůcky včetně mezizubních kartáčků, případně zubní nitě.

Dále provede základní odstranění zubního kamene, vyleštění povrchu zubů a eventuálně i lokální fluoridaci v místech, kde vám odstranila zubní kámen. Pokud je třeba, domluví se s vámi na počtu dalších návštěv. Z ordinace budete určitě odcházet spokojeni. Ošetření je příjemné a nebolí. Další péče je však zase jen a jen na vás.

Parodontitida hrozí už v mladém věku

Pokud budete zanedbávat jak samo čistění zubů, tak preventivní prohlídky u zubaře a zubní hygienistky, může se stát, že zánět dásní přejde v parodontitidu, tedy v zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů.

„To je struktura, která drží zub na svém místě. Běžně lidé v souvislosti s touto nemocí používají název paradentóza, který je nesprávný. Jde o onemocnění poměrně časté a dochází při něm k úbytku kosti kolem zubu v důsledku zánětu,“ upozorňuje Robert Vondruška, vedoucí odborný zubní lékař pražského Zubního centra Ořechovka, podle něhož se rozlišují dvě formy parodontitidy – agresivní a chronická.

Agresivní typ postupuje rychleji

Agresivní parodontitida se obvykle projeví již v mladém věku a na rozdíl od chronické se u ní na vzniku významněji podílí genetika, která ovlivňuje schopnost imunitního systému v dutině ústní bránit se bakteriím.

„Tato parodontitida postupuje rychleji, obtížněji se léčí a stejně jako chronická parodontitida může skončit ztrátou zubů. Při její léčbě, stejně tak jako u chronické parodontitidy, je nesmírně důležitá spolupráce ze strany pacienta, který musí dodržovat velmi pečlivé čištění zubů jak klasickým měkkým kartáčkem, tak mezizubními kartáčky,“ upozorňuje zubař Robert Vondruška.

Paradentóza se nedědí

Chronická parodontitida je častější a její postup je většinou pomalejší. Je to vlastně zánět, který rozrušuje kost kolem zubů, a ta v důsledku tohoto zánětu ubývá. Konečným důsledkem může být opět ztráta zubů.

„Zánětlivý proces způsobují bakterie, které jsou přítomné jednak v povlaku, tedy plaku na zubech, a jednak v zubním kameni. Tyto bakterie se nacházejí nejen nad dásní, ale i pod ní v tzv. parodontálních kapsách. Pacienti často říkají, že parodontitidu zdědili. Obvyklé je tvrzení, že jeden z rodičů pacienta kvůli paradentóze přišel o zuby už v mladém věku. Podíl dědičnosti na vzniku chronické parodontitidy je však velmi malý, dědí se pouze sklon k tomuto onemocnění, nikoliv jeho vznik,“ uvádí zubní lékař.

Dodržuje-li se prevence, tedy pečlivé čištění zubů a pravidelné odstraňování zubního kamene, parodontitida nevznikne.

6. června 2012

Kuřáci jsou na tom hůř

Vzhledem k tomu, že jednoznačnou příčinou parodontitidy je bakteriální povlak, prevence i její léčba musí být zaměřeny na dodržování perfektního čištění zubů včetně perfektního čištění mezizubních prostor speciálními mezizubními kartáčky. Dobré je také vědět, že obranyschopnost v ústech významně snižuje kouření.

„Víme, že u kuřáků snadněji vzniká parodontitida, a pokud vznikne, léčí se mnohem hůře než u nekuřáků,“ uvádí lékař Robert Vondruška ze Zubního centra Ořechovka v Praze.

Prevence především

Přijde-li pacient do ordinace s již rozjetou parodontitidou, začíná se u něj s podrobnými instruktážemi dentální hygieny a s kompletním a pečlivým odstraněním zubního kamene. Zubní kámen je potřeba odstranit nad dásní i pod dásní.

„Odstraňování zubního kamene pod dásní se většinou provádí v lokální anestezii, aby bylo pro pacienta bezbolestné. V některých případech je vhodné nasadit ve fázi odstraňování zubního kamene pod dásní antibiotika. Velmi často je tato tzv. nechirurgická léčba parodontitidy úspěšná, a pokud pacient dodržuje perfektní zubní hygienu, chodí na pravidelné kontroly a na pravidelné odstraňování zubního kamene, není nutné léčit parodontitidu chirurgicky,“ říká zubař Robert Vondruška.

Chirurgická léčba je nutná v případě, že nezabraly předchozí nechirurgické postupy. Tato léčba má význam pouze u pacienta, který je disciplinovaný, perfektně dodržuje zubní hygienu, a ideální je, aby to byl nekuřák. Chirurgickou léčbu většinou provádí zubní lékař, který se specializuje na parodontologii.

Článek vyšel v srpnovém čísle časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiflena, hysterka, věčně nespokojená. Sedm typů žen, o které muži nestojí

9. dubna 2024

Najít lásku může být mnohonásobně těžší, než objevit jehlu v kupce sena. A když už se zadaří,...

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Otevírání hlavy u bdělého pacienta mě napoprvé vyděsilo, líčí anestezioložka

16. dubna 2024

Premium Občas jí nějaký pacient na sále řekne, že má hezké oči. Víc z ní za rouškou ani nevidí. Jako...

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka rozhlasového dokumentu Šorelová

16. dubna 2024

Rozstřel Dramaturgyně Českého rozhlasu, Magdalena Šorelová, natáčela s Evou Pavlovou třídílný rozhlasový...

Lepší realita. Retuše nejsou nic nového, propaganda je využívá desítky let

16. dubna 2024

Premium „Nežádoucí“ lidé sice mizeli z politických snímků už před 80 lety, s aplikací v mobilu však dnes...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...