VIDEO: Trojplošník se do vzduchu už nepodívá, natrvalo přistál u Plzně

  • 1
Na sté výročí prvního vzletu německého bojového trojplošníku Fokker Dr. I se v předstihu připravili sběratelé letadel a vojenské techniky ve Zruči u Plzně. Do jejich sbírky přibyla ještě nedávno létající replika unikátního stroje z první světové války.

Mezi obřími dopravními letouny vypadá na travnaté ploše za pletivem v depozitáři Airparku ve Zruči červený letoun jako skřítek. Ale děti i dospělé pohled na něj baví.

Nejen proto, že za kniplem sedí figurína s koženou leteckou kuklou na hlavě a bílým šálem kolem krku. Lidi upoutává tím, že je to trojplošník. Letoun, který má tři křídla nad sebou.

Jedná se o zmenšenou repliku stroje, kterým za první světové války létalo stíhací eso německého válečného letectva Manfred von Richthofen. Protože jeho letoun byl v jasně rudé barvě, říkalo se mu Rudý baron. Jeho příběh byl dokonce zfilmovaný.

Jak se tenhle stroj dostal do soukromé sbírky jen kousek od Plzně?

„Není to originál, je to replika. Je o pětinu menší než původní letadlo. Ještě před pár lety tenhle stroj létal na vystoupeních, ale pak měl v Bratislavě nehodu,“ říká Miloš Tarantík, který se svým otcem Karlem soukromé muzeum provozuje a kvůli exponátům jezdí i do zahraničí. Některé jejich exempláře se objevily i ve válečných filmech, mnohdy jen jako nehybné rekvizity.

Červený stroj nabízel v dražbě finanční úřad

Výjimečný je i způsob, jakým se Tarantíkovi dostali k létající maketě rudého tříplošníku Fokker Dr. I.

„Po Rudém baronovi jsme netoužili. Ale pak nám volali z finančního úřadu v Hradci Králové, že se k nim do dražby dostal tenhle stroj a jestli bychom se jí nechtěli zúčastnit. Jel jsem tam. Kromě barona se dražil ještě dvojplošník. Po nehodě už letadlo nelétá a už ani nebude. I když trup by do vzduchu ještě mohl, křídla už na tom nejsou dobře. My už ho opravovat pro létání nebudeme. Zůstane exponátem pro naše návštěvníky,“ řekl Miloš Tarantík ke stroji, v jehož reálné předloze Manfred von Richthofen sestřeloval letouny nepřátel.

Podle historických zápisů při létání s Fokkerem Dr. I poslal k zemi dvacet svých soků, byla to jeho poslední vítězná představení v první světové válce. Sám byl sestřelen 21. dubna 1918 údajně ze země, což se mu stalo osudným.

Repliku letounu pořídili otec se synem Tarantíkovi rok před stým výročím prvního historického vzletu letounu Fokker Dr. I. Ten se podle dochovaných záznamů uskutečnil 5. července 1917. Celkem německá továrna vyrobila 320 strojů.