Při pádu vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku zahynuli dva lidé. (16. srpna 2016)

Při pádu vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku zahynuli dva lidé. (16. srpna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vrtulník u Kaznějova se nejspíš zřítil při nácviku přistání bez motoru

  • 17
Při procvičování takzvané autorotace, tedy přistání bez motoru, pravděpodobně havaroval vrtulník, který se v úterý zřítil u Kaznějova na Plzeňsku. Trosky, v nichž zahynuli dva muži, bude dále zkoumat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Trosky čtyřmístného vrtulníku Robinson Raven 44 americké výroby, který se zřítil na pole po půl čtvrté dopoledne, během středy vyšetřovatelé transportují na odborné pracoviště Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).

Při havárii zahynul pětapadesátiletý instruktor i třiačtyřicetiletý pilot. Utrpěli devastující zranění. Jednalo se o kontrolní let, kdy instruktor přezkušuje pilota.

„S kolegy budeme části vrtulníku skládat dohromady, abychom zjistili příčinu nehody. Už nyní je jasné, že jeden z listů hlavní vrtule udeřil do trupu stroje. S největší pravděpodobností se to stalo v okamžiku, kdy pilot začal provádět takzvanou autorotaci, což je nácvik zvládnutí přistání s vrtulníkem bez motoru,“ uvedl Josef Bejdák, zástupce ředitele ÚZPLN.

Pád vrtulníku u Kaznějova

Vysvětlil, že při nácviku autorotace se motor stroje nevypíná, situace se pouze simuluje. „To znamená, že se vrtulník převede do autorotace podle postupů, které jsou v letovém manuálu. Když se manévr provede správně, tak vrtulník bezpečně přistane na zemi,“ řekl Josef Bejdák.

Právě náraz vrtule do trupu stroje mohl způsobit dvě rány, které podle policie slyšeli svědci ještě před havárií.

Josef Bejdák podotkl, že ve hře jsou dvě možné příčiny neštěstí - technická závada a chyba pilota. „Obě tyto varianty se dají předpokládat, počasí bylo vyhovující.“

Podle Bejdáka potrvá vyšetřování nehody několik měsíců. Budou se dělat expertizy poškozených částí i pohonné jednotky a dalších částí.

Kromě ÚZPLN vyšetřovala nehodu také policie, ta už nařídila pitvu obou zemřelých. Případ si však převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Mohu jen potvrdit, že GIBS případ převzala a v současné době se provádí nezbytné úkony. Zatím k tomu nemám žádné podrobnosti,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Doplnila, že zatím je předmětem šetření, zda jeden z mrtvých skutečně byl příslušníkem některé ze složek, které GIBS vyšetřuje.

Při pádu vrtulníku zemřel pilot i instruktor (16. srpna 2016)

16. srpna 2016

,