Chorvatsko z lodi: plachtit mohou i zelenáči. Chce to vědět, kde

Přestože Chorvatsko patří mezi naše nejoblíbenější prázdninové destinace, jen zlomek Čechů objeví jeho kouzlo z paluby lodi. Chcete-li uniknout davům, zažít něco nového, poznávat nádherné zátoky, romantické ostrůvky a starobylé přístavy, je dovolená na jachtě v Chorvatsku logickým krokem.

Chorvatsko je totiž v dobrém smyslu jachtařská velmoc. Asi nikde jinde na světě nenajdete takovou kombinaci čistého a pro plavbu bezpečného moře, zázemí vybavených marín a široký výběr lodí. Tady se zkrátka jachtaři mají jako v bavlnce! Plavba na plachetnici přitom nemusí být jen doménou ostřílených „mořských vlků“. Kdo se bojí sám řídit loď, může si najmout zkušeného kapitána, který se o vše postará.

Pokud o dovolené na jachtě v Chorvatsku uvažujete, poradíme nejzajímavější oblasti, kam se na plachetnici vydat. Dovolená na lodi trvá většinou týden a je tedy dobré zvolit si lokalitu, která bude vyhovovat vašim představám. Můžete třeba objevovat národní parky Kornati a Krka, týden plout v labyrintu příbřežních ostrůvků u Šibeniku, navštívit starobylý Trogir či Dubrovník nebo prozkoumat velké ostrovy Hvar, Vis a Brač.

Zátoka na Paklených ostrovech

Večer v marině

Ostrovy kolem Šibeniku – bezpečný jachting pro rodiny s dětmi

Starobylý Šibenik je ideálním výchozím bodem pro mnoho jachtařů. Šibenik totiž leží zhruba v prostředku Chorvatského pobřeží a můžete odtud vyrazit na sever i na jih. Samotné okolí Šibeniku nabízí bezpečnou lokalitu pro plavby s dětmi – sice nenaplujete hodně mil, ale zato tu najdete množství roztroušených ostrůvků, bezpečné zátoky a nádherná kotviště.

Pozor na piráty

Dřív piráti lodě potápěli, dnes je i zachraňují. Kvůli vysoké odměně

Záchrana může představovat pro pomáhající loď obrovské riziko. Najít však míru...

Během týdenní plavby můžete navštívit malé ostrovy Zlarin, Prvič, Tijat, Zmajan, Kaprije, Kakan nebo Žirje. Každý den budete objevovat nové a nové ostrovy a budete si připadat jako robinsoni. Pokud nechcete absolvovat delší přejezdy ve vlnách, právě tady najdete asi nejbezpečnější jachting v Chorvatsku.

Kdo má rád toulky starobylými městečky, může navštívit Šibenik, Primošten nebo rybářskou osadu Zlarin. Velmi hezký je i Tribunj, se svým kostelíkem na vrcholu kopce připomínající francouzský Mont-San-Michel v miniaturní podobě. Pokud vás omrzí houpání na moři, vydejte se proti proudu řeky Krka do Škradinu a potom místní lodí dále do národního parku Krka.

Národní park Kornati – perla severní Dalmácie

Mnoho turistů navštíví tento národní park během jednodenního výletu, ale jen jachtaři tu mohou strávit romantické večery a užívat si klidu v některé z překrásných zátok. Celkem 149 vápencových ostrovů tvoří labyrint zátok, kanálů a průlivů. Souostroví od pevniny dělí asi 20 km moře a kromě několika samot a malých vesniček je zcela neobydlené.

Pohled z NP Kornati k pevnině

Plavbu na Kornati můžete kombinovat s návštěvou rezervace Telaščica s jezerem Mir, jedním z mála evropských slaných jezer. Doslova pár stovek metrů od jezera se tyčí útesy Grpaščak, jedny z nejvyšších na Jadranu – bílé skály tu padají do hloubky 160 metrů a z jejich hrany prý bývají vidět delfíni nebo orli.

Na Kornati se můžete vydat z některého z mnoha přístavů mezi Zadarem a Šibenikem a cestou navštívit další ostrovy – například Murter, Iž, Pašman nebo Žut.

Střední Dalmácie – pro milovníky vína a karibského jachtingu

Tato oblast patří mezi jachtaři k nejoblíbenějším v Chorvatsku. Můžete navštívit ostrovy Šolta, Hvar, Brač, Vis, Biševo nebo Paklené ostrovy. Vzdálenosti mezi ostrovy jsou tady o něco větší než v severní Dalmácii a zejména Vis leží už dále od pevniny a plavba na něj vyžaduje větší zkušenosti. Odměnou vám ale bude minimum turistů a typická ostrovní atmosféra.

Během týdenní plavby určitě navštivte zátoku Komiža s hezkým městečkem a vinohrady. Tady si můžete půjčit moped a projet Vis křížem krážem. Stejný průzkum můžete podniknout i na Hvaru, který je proslulý svými vinicemi a levandulovými políčky. Proslulá Modrá jeskyně na ostrově Biševo se stala velkou turistickou atrakcí - světlo do jeskyně proniká skalním otvorem pod vodou a lomem paprsků vzniká nádherná hra barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou. Chcete-li zažít pocit Karibiku, určitě zajeďte na ostrov Veli Drvenik s překrásným kotvištěm!

Milovníci historie si tady také přijdou na své – za návštěvu určitě stojí starobylý Hvar, Stari Grad, Trogir nebo koneckonců i Split. Split je také většinou výchozím bodem pro plavby po střední Dalmácii, výhodou je i přímé letecké spojení s Prahou. Komu nevadí delší přeplavby, může doplout až do Dubrovníku a užít si atmosféru v jednom z nejkrásnějších měst na Jadranu.

Nejkrásnější město Jadranu a zelené ostrovy jižní Dalmácie

Mnohem lepší variantou, jak si užít Dubrovník a jeho okolí, je nespěchat a soustředit se na oblast jižní Dalmácie s ostrovy Korčula, Mljet a Lastovo. Zatímco Dubrovník vás uchvátí svou historií a architekturou, okolní lesnaté ostrovy s vinicemi a olivovníky do vás vdechnou středomořskou atmosféru.

To NEJ ze Splitu trochu jinak

Obří čokoláda, zlaté kravaty, Hra o trůny

Jednou z dominant Splitu jedna z nejkrásnějších zvonic na Jadranu v prostorách...

Zejména ostrov Mljet je unikátní svou zachovalou přírodou, najdeme tu také národní park se dvěma slanými jezery, kde se můžete vykoupat. Několik zdejších nádherných pláží je přístupno jenom lodí, takže je budete mít sami pro sebe.

Zkušenější jachtaři se určitě vydají na zelený ostrov Lastovo s přísnou přírodní rezervací nebo oblíbený ostrov Korčula. Zatímco na Lastovu najdete klid a minimum jiných návštěvníků, Korčula je živější a nabízí členité pobřeží s mnoha zátokami, vynikající kuchyni i skvělá místní vína.

Dubrovník leží nedaleko Černé Hory, a tak můžete plavbu v této oblasti spojit s návštěvou proslulé zátoky Boka Kotorská, která se zařezává hluboko do vnitrozemí.

Může se hodit

Život na lodi
Dovolenou na plachetnici lze s trochou nadsázky přirovnat k cestování obytným automobilem. Moderní lodě nabízejí v rámci možností překvapivě hodně prostoru a relativní komfort. Většinou jsou vybaveny dvoulůžkovými kajutami, WC a sprchou, prostorným „salonem“ pro společné posezení, kuchyňským koutem s ledničkou a plynovým vařičem. Každá loď má navigační a bezpečnostní vybavení, včetně nafukovacího člunu a GPS navigace. Lodě se půjčují v týdenních turnusech (sobota-sobota), nalodění je v sobotu večer, zpět v maríně je třeba být následující pátek večer.

Sezona a počasí
Pro plavbu v Chorvatsku je ideální období od poloviny května do konce září. Na jaře je delší den a většinou fouká vítr, což přeje sportovnějším plavbám; moře je ale o něco chladnější. Červenec a srpen je nejvyšší sezona – teplé moře, stabilní počasí, ale většinou málo fouká vítr. Od konce srpna začíná opět foukat a klesají ceny lodí. Moře je stále teplé, ale dny se rychle zkracují. Kvalitní námořní předpověď počasí nabízí chorvatský server www.meteo.hr

Samostatně, nebo s kapitánem?
Pro první samostatnou plavbu v Chorvatsku byste měli mít za sebou minimálně 2-3 týdny plavby pod dozorem zkušeného kapitána. Posádka by měla sestávat z lidí, které dobře znáte a víte, že vám pomůžou s ovládáním lodi a při přístavních manévrech. Výhodou je také plavba ve flotile více lodí, z nichž alespoň jednu vede někdo hodně zkušený. Vyberte si bezpečnou oblast, kterou znáte a nevyplouvejte v nepříznivém počasí. V Chorvatsku existují desítky charterových společností, kontaktovat je můžete napřímo nebo přes některého z českých zprostředkovatelů – spolehlivý je například on-line vyhledávač www.yachtnet.cz

Informace pro jachtaře, včetně seznamu marin, najdete zde. Můžete také získat chorvatský průkaz kapitána (podrobný článek čtěte zde). Kdo se necítí na samostatnou plavbu, může si s lodí najmout i kapitána, který loď nejenom „odřídí“, ale ukáže vám ta nejhezčí místa. Chorvatského kapitána zajišťují na přání místní charterové společnosti, cena je většinou 150€/den. Lepší je ale najmout kapitána českého - kompletní servis včetně zkušeného českého kapitána, zajištění pronájmu lodi nebo sestavení plánu plavby zajišťuje v tuzemsku několik společností.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...