Bombardéry Tu-22M3  na Mezinárodních armádních hrách u ruské Astrachaně (7....

Bombardéry Tu-22M3 na Mezinárodních armádních hrách u ruské Astrachaně (7. srpna 2016) | foto: Reuters

Rusko rozmístilo v Íránu strategické bombardéry, útočí na cíle v Sýrii

  • 529
Rusko rozmístilo na íránské letecké základně Hamadán strategické bombardéry Tu-22M3. Startují odsud k náletům na pozice islamistů v Sýrii. Syrská opozice tvrdí, že ruské nálety na Aleppo si v úterý vyžádaly skoro tři desítky obětí.

Ruské bombardéry podle agentury RIA Novosti v úterý poprvé odstartovaly z íránské základny k náletům na pozice Islámského státu a Fronty an-Nusra (nedávno se přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie) v syrských provinciích Aleppo, Dajr az-Zaur a Idlíb.

Podle ruské televize není jasné, kolik ruských bombardérů na základnu u Hamadánu dorazilo. Rossija 24 svoji zprávu doprovodila snímky tří bombardérů a jednoho vojenského dopravního letadla. Není však zřejmé, kdy byly snímky pořízeny. Zprávu o rozmístění strategických bombardérů v úterý potvrdilo i ruské ministerstvo obrany, podle nějž jsou v Hamadánu i ruské stíhací bombardéry Su-34.

Podle ruských médií rozmístění strategických bombardérů v Íránu zkrátí přelety do Sýrie o 60 procent a umožní letounům nést větší zátěž. Vzdálenost z Hamadánu do syrských oblastí kontrolovaných džihádisty nepřesahuje 900 kilometrů.

15.srpna 2016 v 20:06, příspěvek archivován: 16.srpna 2016 v 10:00

Exclusive: #Russian AF deployed to Hamedan airbase in #Iran being prepared for airstrikes on terrorists in #Syria pic.twitter.com/8EYgA272zi

Rusko posílá své bombardéry nad Sýrii od loňského listopadu v reakci na atentát IS na ruské dopravní letadlo nad Sinajským poloostrovem. Cílem náletů se tehdy stalo především město Rakká, bašta Islámského státu v Sýrii.

Kromě strojů Tu-22M3 se do nich zapojily i stroje Tu-160 a Tu-95MS, které díky svému dlouhému doletu mohly k misím v Sýrii startovat z ruských základen. Vzdušnou ochranu bombardérům poskytovaly stíhačky Su-30 a Su-35 startující z pobřežní provincie Latakíja na západě země.
(více zde).

Rusové od začátku svého syrského angažmá čelí kritice, že bombardují hlavně pozice povstalců bojujících proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Ten se ve vleklé občanské válce opírá o pomoc Moskvy a Teheránu.

Syrské opoziční monitorovací skupiny tvrdí, že ruské nálety na Aleppo si v úterý vyžádaly tři desítky obětí. Místní koordinační výbory (LCC) hovoří o 15 mrtvých civilistech, Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) o 19, včetně tří dětí. Podle LCC útočila letadla i na jižní výběžek Aleppa, kudy vede zásobovací cesta do východních čtvrtí města ovládaných rebely, a zabila 12 povstalců.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) dnes obvinila Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, že shazují v rozporu s mezinárodním právem zápalné bomby do civilních čtvrtí. Podle HRW to dosvědčují fotografie a videa trosek ze zasažených oblastí. Jen mezi 5. a 10. srpnem bylo prý podniknuto 18 takovýchto útoků v Aleppa a Idlibu.

Ruské bombardéry v akci nad Sýrií:

Manévry ve Středozemním moři

Ruská média v úterý s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany oznámila, že Moskva požádala Írán a Irák o povolení přeletu křídlatých raket přes jejich území. Rakety typu Kalibr Rusko už rovněž na syrském bojišti použilo. Loni na podzim je odpálilo ruské loďstvo operující v Kaspickém moři (hovoří se o jedné fregatě a několika korvetách, které se útoku zúčastnily).

Ruská armáda v pondělí zahájila v oblasti východního Středomoří námořní vojenské cvičení, jehož součástí jsou i ostré střelby. Cílem manévrů je nácvik krizové situace „teroristické povahy“.

Taktické vojenské cvičení je podle ministerstva plánované a zúčastní se ho kromě stálé skupiny plavidel operujících ve Středozemním moři i dvě raketové korvety vyzbrojené křídlatými raketami Kalibr. Délku vojenského cvičení ministerská zpráva neuvádí.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pondělí řekl, že Rusko a Spojené státy jsou blízko zahájení společné vojenské operace proti radikálům v Aleppu. Podle agentury Reuters jde o překvapivé sdělení, protože Rusko a USA podporují odlišné strany, jež proti sobě v druhém nejvýznamnějším syrském městě stojí.

Bitva o Aleppo

Místo Asada islamisté. Průlom v Aleppu není důvodem k oslavě, míní expert

„Dospěli jsme do velmi aktivní fáze jednání s našimi americkými kolegy. Přibližujeme se, a hovořím zde jenom o Aleppu, a to nám umožní bojovat společně a dosáhnout míru, což dá lidem v této zkoušené zemi možnost vrátit se domů,“ citovala Šojgua agentura RIA. Podle něj je ve městě 700 000 lidí. Ti, kteří zůstali ve východní, povstalci ovládané, části, jsou podle ministra „rukojmí ozbrojených skupin“.

Syrská armáda v minulých týdnech obklíčila východní část Aleppa, uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200 000 lidí. Rebelům, kteří jsou pod neustálými údery ruského a syrského letectva, se před týdnem podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzivu. Oběma stranám pak přibyly ve městě a jeho okolí posily. Podle nedělních informací přišlo během 24 hodin v bojích o Aleppu o život na 70 civilistů.

Hamadán (červená značka), Rakká (modrá) a Aleppo (žlutá)

Hamadán (červená značka), Rakká (modrá) a Aleppo (žlutá)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue