Microsoft a MIT pracují na chytrém tetování

  • 18
Posunete prst po hřbetu ruky a zesílí se zvuk přehrávače, na sluníčku se vám zvýší teplota a změní se obrázek, který máte na ruce. To vše a ještě více umí chytré tetování, které zkouší vědci nanášet na kůži.

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) spolu s lidmi z Microsoft Research připravili koncept tetování jako z budoucnosti. Na rozdíl od klasického tetování se však toto nedostane pod kůži a je jen dočasné. Na druhou stranu umožní třeba interakci s jinými zařízeními nebo mění barvy podle teploty kůže.

Zapomenout by se nemělo ani na estetickou funkci, protože na těle tato elektronka vypadá prostě stylově a může nahrazovat kovové šperky.

Vyrobte si sami

Inženýři projekt označují jako DuoSkin a jejich cílem je nabídnout výrobní proces, který umožňuje komukoli vytvářet vlastní funkční zařízení, které lze připevnit přímo na kůži. Otevírá se tak další pole působnosti pro návrháře šperků a doplňků, kteří tak budou moci svou fantazii využít i v nové oblasti chytré nositelné elektroniky.

Zatím se počítá s třemi oblastmi využití:
- bezdrátová komunikace, jako je například NFC
- dotykové ovládání, kdy se pohyb po tetování přenáší do určeného zařízení
- zobrazovací zařízení, kdy tetování může měnit barvu, vytvářet barevné obrazce nebo blikat podle zadání

Tyto funkce může tvůrce kombinovat a využívat tak, aby byl výsledek funkční a zároveň estetický.

Zlaté plátky

Za vším stojí tenký kovový materiál, který je nanesen na kůži a slouží jako elektrický obvod. Využívají se tenké zlaté plátky, které jsou dobře vodivé a nejsou zase až tak drahé. Jejich výhodou také je, že se dobře snášejí s pokožkou a jsou relativně odolné.

Jako u všech podobných nápadů musejí inženýři vymyslet především způsob napájení tetování tak, aby nepřekáželo a zároveň dokázalo celý systém udržovalo v chodu dostatečně dlouho. Na videu je vidět, že energeticky náročnější aplikace potřebuje externí napájení.

Nápad využívat elektroniku spojenou s tělem není rozhodně nový a i Česku už najdete nadšence, kteří si například nechali po kůži implantovat NFC čip. Lidé z MIT a Microsoftu však chtějí vyzkoušet mnohem širší možnosti využití.

Nositelná elektronika v kurzu

Projekt DuoSkin je další v řadě, kdy se technologické firmy snaží uvést do praxe své nápady v oblasti nositelné elektroniky.

Vodivá příze na přední straně látky může vypadat jako mřížka. Na rubu je pak uchycena do látky.

Známá je v této oblasti snaha společnosti Google. Její projekt Jacquard umožní vytvářet oblečení se speciálními vlákny (vodivou přízi) vetkanými do látky. Oblečení pak reaguje na dotyk nebo gesto. Firma slibuje propojení s miniaturní elektroniku, kterou budou moci výrobci schovat například do knoflíku nebo švů oblečení.

První výrobky na něm založené přináší firma Levi Strauss & Co. I v tomto případě to ale je řešení dostupné všem výrobcům. Ti prostě zabudují do šicích strojů vedle špulek s klasickými nitěmi i špulku s vodivou nití.

1. června 2015