Martin Věchet a Miloš Jakeš. | foto: archiv Martina Věcheta

Kvůli Jakešovi odmítly vystoupit kapely, které do Trutnova nikdo nezval

  • 73
Bývalý komunistický funkcionář Miloš Jakeš na tradiční hudební přehlídku do Trutnova nepřijede. „A navíc nikdo neměl v plánu ho vodit třeba na pódium,“ vysvětluje zakladatel festivalu Trutnoff Martin Věchet. Celá kauza ohledně pozvání byla podle něj nedorozuměním.

Nejstarší český hudební festival se letos bude konat na tradičním místě na Bojišti v tradičním termínu od 18. do 21. srpna a tradičně nabídne hudbu s dost širokým záběrem. Čím však poněkud vybočil z normálu, byla kauza, kterou rozpoutalo krátké video, v němž zakladatel přehlídky Martin Věchet zval k návštěvě toho nejméně pravděpodobného hosta – Miloše Jakeše. A oheň byl na střeše. „Nepředpokládám, že by přijel. Myslím, že poslednímu udržovateli komunistického ohně zůstal pud sebezáchovy. A je to tak, že část lidí by se s ním ráda setkala, další části by nevadil a říkají, proč ne, a další části se to nelíbí,“ říká Věchet.

Zkazky o tom, že by bývalý generální tajemník ústředního výboru KSČ měl být oficiálním hostem právě „disidentské“ hudební přehlídky, se začaly šířit, když uniklo krátké video z připravovaného dokumentu o komunistickém funkcionáři. A Věchet se s ním skutečně sešel.

„K závěru našeho setkání jsem Jakešovi v papučích řekl, ať se přijede podívat na festival, který rozháněli a za který nás zavírali. Aby viděl ty rozesmáté tváře, které by jinak nebyly, kdyby u moci byli oni. Bylo to vyústění celého setkání, které se neslo v konfrontačním duchu. A nelituji toho, že jsem od ‚Milouše‘ neodcházel s nenávistí v srdci. Spíše s lítostí a absurditou v duši, jak z Beckettovy nejabsurdnější hry,“ popisuje jejich setkání.

Přemýšlivější se zeptali

Zároveň dodává, že Jakeš rozhodně nikdy neměl být takovým hostem jako třeba v minulosti herec Pierre Brice. „Neměli jsme v plánu Jakešovi dávat čelenku, nechystali jsme žádné ‚kmenové ceremonie‘, nikdo ho nechtěl vodit na pódium, jak nám dodnes lidé rádi podsouvají. Náčelníka máme jednoho a toho budeme ctít do konce našich dnů,“ připomíná Věchet odkaz Václava Havla, jehož nedožité osmdesátiny letos festival slaví.

„Překvapivá byla bezmyšlenkovost, s jakou mnozí minutové torzo ze třičtvrtěhodinového setkání přijali,“ soudí Věchet. „Ti přemýšlivější se zeptali. Navíc mě zarazilo, že se z části společnosti ztratil nadhled a smysl pro nadsázku. Bývalí recesisté najednou mluvili o tom, že i recese může být nebezpečná. A myslím, že se vysloužilému politikovi v papučích přikládá větší váha, než jakou skutečně má,“ tvrdí Věchet.

17. listopadu 2015

V první chvíli se ozývaly kapely, že v takovém případě na festivalu nevystoupí, ukázalo se však, že v některých případech šlo i o interprety, o nichž se ani neuvažovalo. „Vystoupit odmítla jedna část Plastiků, ta, která se po rozkolu kapely soustředí okolo Jiřího Kabeše. Přitom Pepa Janíček z té druhé části mě povzbuzoval. Měl prostě zdravý nadhled, oba jsme se tomu dost zasmáli,“ líčí Věchet. „Další kapela odřekla něco, co ani odříkat nemusela, neboť ji nikdo nepozval. A u některých spíš šlo o poutání pozornosti. Ze stovky zúčastněných kapel to byla necelá desítka.“

Paradoxní podle Věcheta potom je především skutečnost, že podobná situace už nastala, aniž tomu někdo věnoval pozornost. „Když jsme hned v roce 1990 pozvali estébáky i za přítomnosti Václava Havla, nikdo se nad tím nepozastavil. Šestadvacet let poté vzbudí vysloužilý politik a tragikomická postava konce komunistické éry vlnu hysterie a odsudků,“ podivuje se Věchet.