TI NEJLEPŠÍ VODNÍ SLALOMÁŘI. Uprostřed zlatý Joseph Clarke, vlevo stříbrný...

TI NEJLEPŠÍ VODNÍ SLALOMÁŘI. Uprostřed zlatý Joseph Clarke, vlevo stříbrný Peter Kauzer, vpravo pak bronzový Jiří Prskavec. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6. DEN OH: Kajakář Prskavec slaví bronz, plážové volejbalistky postoupily

• 479
První českou medaili na olympiádě v Riu de Janeiro vybojoval vodní slalomář Jiří Prskavec. V dramatickém finále kajaku skončil třetí. Cyklisté Leopold König a Jan Bárta se v časovce do elitní desítky nevešli.

České čekání na medaili z olympijských her v Riu de Janeiro trvalo šest dnů. Nakonec ji vybojoval muž, od kterého se umístění mezi třemi nejlepšími čekalo.

Ale finále kajakářů bylo dramatické!

On-line reportáž

Olympijský den jsme sledovali podrobně

Prskavec dostal za šťouch na třinácté brance dvousekundovou penalizaci, kvůli níž málem skončil na čtvrtém místě. Slovenský kajakář Jakub Grigar totiž v poslední jízdě dlouho vedl, ale pak zpackal závěr a klesl „až“ na pátou příčku.

„Docela jsem mu věřil, je to kamarád a přál bych mu to. Na druhou stranu si myslím, že je ještě mladej a může si počkat,“ usmíval se Jiří Prskavec, když už se mu na krku houpala bronzová medaile.

Od prvního místa dělilo českého kajakáře 46 setin sekundy, takže bez penalizace by suverénně získal zlato. Na druhou stranu náskok na čtvrté místo měl jen 3 setiny sekundy (přečtěte si zpravodajství ze závodu a rozhovor s českým medailistou) .

Český silniční cyklista Leopold König v mužské časovce v brazilském Riu. (10....

Čeští cyklisté sice rozjeli časovku výborně, ale nakonec se do elitní desítky nedostali. Lepold König vybojoval jedenácté místo, Jan Bárta patnácté (více zde).

„Jsem zklamaný, protože jsem to čekal lepší. První půlka byla katastrofa, druhá tak nějak standard, ale celkově špatný,“ uvedl Leopold König. „Neumím ze sebe vydat všechno v jeden den. Sami jste to viděli: tady mi trvá třicet kilometrů, než chytím nějaký rytmus, když nezávodím v etapovém závodě.“

Ženská časovka byla bez české účasti, Martina Sáblíková boj o dodatečné zařazení do startovní listiny prohrála (připomenout si můžete zde). Zlato už potřetí za sebou vybojovala Kristin Armstrongová z USA (o závodě čtěte zde).

ÚSMĚV ZA SÍTÍ. Markéta Sluková v utkání proti argentinskému páru.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou otočily zápas s Argentinkami a udržely se v turnaji. Ve skupině skončily třetí, což je odsoudilo k čekání na dohrání celé základní části. Dva páry z třetích míst postupují přímo, zbylé čtyři jdou do předkola (další informace).

S tenisovým programem zamíchal déšť, celý středeční program musel být odložen na čtvrtek (zprávy z kurtů).

Podívejte se, jak olympijské dění žije na sociálních sítích:

Kvůli větru byl zrušen také celodenní program veslování. Na laguně Rodriga de Freitase neměli startovat žádní Češi, ale přesun se dotkne i jich. Skifaře Ondřeje Synka a Miroslavu Topinkovou Knapkovou čeká semifinále až v pátek (více).

V plaveckých soutěžích mělo Česko ve středu jedinou zástupkyni, ale Martina Moravčíková skončila v rozplavbě prsařské dvoustovky na 18. místě, takže jí postup do semifinále o dvě příčky unikl (zpravodajství zde). Noční finálový blok přinesl už třetí zlato Ria americké plavkyni Katie Ledecká, která s americkou štafetou vyhrála závod na 4x200 m volný způsob (přehled finále).

Pokračovaly soutěže jachtařů. Veronika Kozelská Fenclová ve třídě Laser Radial zůstala na průběžné dvanácté příčce, Viktor Teplý ve třídě Laser si polepšil na pětadvacátou příčku (podrobnosti).

V basketbalovém turnaji se schylovalo k obrovskému překvapení. Američané poprvé od roku 2004 na olympiádě prohráli první poločas. Austrálie nad nimi vedla ještě devět minut před koncem, ale nakonec favorit svoji neporazitelnost udržel (jak se zápas vyvíjel).

Nečekané drama přinesl závěr gymnastického víceboje, kde se podobně jako v basketbalu dlouho otřásala letitá neporazitelnost. Japonec Učimura, který od olympiády v Pekingu vyhrál víceboj na všech světových soutěžích, porazil o jedinou desetinu Ukrajince Olega Verňajeva (čtěte zde).

Výsledky českých sportovců

VODNÍ SLALOM, K1 muži - finále: 3. Prskavec - podrobnosti

CYKLISTIKA, časovka, muži: 11. místo Bárta, 15. místo König - podrobnosti

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL, základní skupina: Sluková, Hermannová - Gallayová, Klugová (Arg.) 2:1 (-13, 19, 8)

JACHTING, průběžné 25. místo Teplý (třída Laser), průběžné 12. místo Kozelská Fenclová (třída Laser Radial)

PLAVÁNÍ, rozplavby 200 m prsa ženy: 18. Moravčíková - podrobnosti

TENIS: všechny zápasy byly kvůli dešti odloženy

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.