Muslimové v Praze demonstrovali proti teroru. S katolíky se účastnili mše

  • 1812
Zhruba dvě stě lidí odsoudilo ve středu večer na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad teroristické útoky páchané ve jménu islámu. Akci, která začala katolickou bohoslužbou, zorganizovali čeští muslimové. V závěru účastníci vytvořili kolem kostela lidský řetěz.

Mši v 18. hodin zahájily zvony kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, jehož lavice se zaplnily do posledního místa. Desítky lidí proto mši sledovaly vestoje. Hlavy řady přítomných žen halily muslimské šátky.

„Svět je složitý a kdo si myslí, že má jen jednu odpověď v nějakém vypreparovaném náboženském skanzenu, ten hřeší proti Bohu. Musíme podniknout cestu do svého svědomí, zpytovat ochotu být otevření,“ zahájil bohoslužbu farní vikář Petr Beneš.

„Je dobře, že v Bohu se můžeme sblížit. Je dobře, že jsme tady,“ řekl. Následující modlitbu věnoval francouzskému knězi Jacquesu Hamelovi, kterého před týdnem zavraždili islamisté (více čtěte zde).

Po mši se shromáždění přesunulo na prostranství před kostel. Sešly se odhadem dvě stovky lidí, z toho zhruba polovina muslimů. Prostor hlídali městští strážníci a policisté.

„Jsme vděčni, že jste nás přijali. Byť by bylo pochopitelné, že byste se k nám obrátili zády, jsme velice vděčni za vaši podporu. Nestačí terorismus odsuzovat pouze písemně. Je nutné vystoupit veřejně a říct terorismu jasné ne!“ zahájila manifestaci česká muslimka Romana Červenková.

Muslimka: Mohamedovo učení je o toleranci a lásce

„My, muslimové, žijící v České republice jakékoli násilné činy ve jménu našeho náboženství odmítáme. Jsme zdrceni a šokováni vraždou Jacquesa Hamela. Muslimská komunita to považuje za odporný útok, který nikdy nelze odůvodnit žádným způsobem za žádných okolností a především ne jménem islámu. Sešli jsme se zde, abychom se důrazně distancovali od terorismu. Učení Koránu a proroka Mohameda jsou o míru, toleranci a lásce pro veškeré lidstvo. Islám zdůrazňuje posvátnost života obecně a lidského života obzvlášť,“ uvedla následně Kateřina Prokičová ve společném prohlášení Ústředí muslimských obcí a centra Al Firdaus.

S dalšími proslovy vystoupil například místopředseda Ústředí muslimských obcí Vladimír Sáňka či Bader Mea Eknaifith z centra Al Firdaus, který nedávno pořádal oběd v mešitě otevřený pro širokou veřejnost. Na závěr manifestace přítomní utvořili kolem kostela lidský řetěz jako gesto ochrany křesťanů před agresory. Po osmé hodině se přítomní začali rozcházet.

Na akci dorazila také skupina asi deseti lidí s plackami sdružení Islám v ČR nechceme. Během proslovů účastníků její členové vykřikovali vulgarity.

Bojovat proti strachu budováním vzájemných vztahů

Akci podpořila římskokatolická farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. „Jako křesťané nemáme důvod někomu bránit, aby přišel na mši svatou. A máme přivítat jakoukoli reakci proti teroru a násilí. Ze strany českých muslimů nám to přijde jako akt jejich občanské angažovanosti a statečnosti,“ sdělil iDNES.cz Beneš ještě před zahájením bohoslužby.

„Musíme hledat společná východiska a nikoli rozdíly. Zvlášť v české společnosti je třeba paniku a iracionální strach začít rozmotávat pomocí mezilidských vztahů. Pokud nebudeme spolupracovat, tak svět nebude bezpečnější,“ vysvětlil Beneš.

Akci podpořila i řada místních farníků. „Nesmírně to vítám. Ze strany organizátorů to je v několika směrech statečný krok. Dovedu si přestavit, že to vyvolá nevoli jak u samozvaných ochránců češství a národních hodnot, tak u islamistů. Vnímám to jako krok občanské statečnosti a solidarity a jsem hrozně rád, že to jako farník mohu nějakým způsobem podpořit,“ řekl jeden z přítomných Bořivoj Tydlidát.

Při posledním sčítání lidu z roku 2011 se v České republice k islámu přihlásilo 3 358 lidí, podle neoficiálních odhadů je však jejich počet několikanásobně vyšší. Téměř všichni muslimové v Česku (96 procent) jsou sunnité. Sociologové celkově považují soužití muslimů s Čechy za nekonfliktní. Drtivá většina z nich totiž do české společnosti dobře zapadla (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue