Donald Trump řeční na předvolebním mítinku na Floridě (3. srpna 2016)

Donald Trump řeční na předvolebním mítinku na Floridě (3. srpna 2016) | foto: AP

Trump je pro vedení země nebezpečný, míní bezpečnostní experti republikánů

  • 738
Donald Trump je nekompetentní pro vedení země. Takto republikánského kandidáta na úřad prezidenta označilo padesát význačných bezpečnostních expertů Republikánské strany včetně bývalého ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) v otevřeném dopise. Trump signatáře označil za „ztroskotané washingtonské elity“.

Podle signatářů dopisu by Trump byl „nejnebezpečnějším prezidentem v americké historii“.

„Panu Trumpovi chybí charakter, hodnoty a zkušenost, aby mohl být prezidentem. Oslabuje morální autoritu Spojených států jako vůdce svobodného světa. Zjevně mu chybí základní znalosti o americké ústavě, amerických zákonech a institucích a víra v ně i v náboženskou toleranci, svobodu tisku a nezávislé soudnictví,“ stojí v prohlášení.

„Nikdo z nás nebude Donalda Trumpa volit,“ píše se dál v textu otevřeného dopisu. Někteří z jeho signatářů mají nicméně pochybnosti i o demokratické kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové. Podle prohlášení by byl však Trump „nebezpečným prezidentem“, který by ohrozil „bezpečnost a prosperitu našeho národa“.

Mezi bezpečnostními experty, kteří se pod prohlášení podepsali, figuruje například bývalý ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Hayden, bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff či bývalý ředitel amerických zpravodajských služeb a exnáměstek ministryně zahraničí USA John Negroponte. K nim se připojila i řada bývalých vysoce postavených úředníků ministerstev vnitra a obrany či členů Rady národní bezpečnosti.

„Ztroskotané elity“

Dokument neupřesnil důvody, proč signatáři považují Trumpa za nevhodného pro prezidentský úřad, podle agentury Reuters ale zjevně reagoval na jeho vyjádření, která se týkala Severoatlantické aliance, spolupráce s Ruskem či imigrace.

Signatáři vyjádřili pochopení pro frustraci Američanů, kteří jsou údajně nespokojení s neschopností federálních úřadů vyřešit řadu palčivých problémů současnosti. „Ale Donald Trump není odpovědí na znepokojivé výzvy Ameriky,“ stojí v textu.

List The New York Times napsal, že dopis ukazuje, do jaké míry se hlavně bezpečnostní kruhy republikánů s Trumpem rozcházejí. Podobně nesouhlasný dopis, avšak obsahově mírnější, vznikl už v době primárek v březnu, avšak tehdy se mnohé špičky odmítly podepsat. Tentokrát podpis připojily a podle listu je k tomu pohnula hlavně Trumpova výzva Rusku k útoku na e-mailový server Clintonové. Trumpův výrok o tom, že před vysláním jednotek na pomoc proti ruskému útoku si nejdříve zjistí, jak daná země přispívá do NATO, signatáři považují za výrazný odklon od politiky USA v NATO.

Trump signatáře dokumentu označil za členy „ztroskotané washingtonské elity“, která nese vinu na tom, „že je svět tak nebezpečným místem“. Jsou podle něj spolu s jeho soupeřkou Hillary Clintonovou původci „katastrofálních rozhodnutí vpadnout do Iráku, dovolit smrt Američanů v (libyjském) Benghází a jsou těmi, kdo umožnil vzestup ISIS“. ISIS je starší označení organizace Islámský stát, která ovládá značná území v Sýrii a Iráku.

Zdroje upozorňují i na to, kdo pod dopisem podepsán není. Patří k nim především bývalí ministři zahraničí Henry Kissinger, George Shultz, James Baker, Colin Powell a Condoleezza Riceová. S Kissingerem a Bakerem se Trump před několika měsíci sešel osobně. Ani jeden z nich se nevyjádřil k tomu, zda Trumpa ve volbách podpoří. The New York Times také upozornil na to, že ačkoli Riceová podepsaná není, je mezi signatáři mnoho jejích nejbližších spolupracovníků.

Americké volby

Proti Trumpovi už vystoupila řada uznávaných osobností Republikánské strany. Mezi nimi jeho bývali soupeři z nominačního klání Jeb Bush, John Kasich a Lindsey Graham, republikánský kandidát na prezidenta z roku 2012 Mitt Romney, guvernér Marylandu Larry Hogan či několik poslanců Kongresu.

Trumpa naopak v neděli překvapivě podpořil syn Jeba Bushe a vnuk bývalého prezidenta George Bushe staršího George P. Bush.

Trumpovi odpůrci vybrali člověka ze CIA

Republikáni nespokojení s Trumpovou kandidaturou chtějí vyslat do boje vlastního uchazeče o Bílý dům. Konzervativní alternativou newyorského miliardáře se má stát čtyřicetiletý Evan McMullin, bývalý přední poradce republikánských poslanců a zaměstnanec Ústřední zpravodajské služby (CIA). Oznámila to v pondělí televize MSNBC.

Veřejně málo známý McMullin se na sociálních sítích zařadil mezi časté Trumpovy kritiky. Stejně jako Trump ale ani on nikdy nezastával žádnou veřejnou funkci. Donedávna působil jako politický ředitel republikánského poslaneckého klubu ve Sněmovně reprezentantů, v Kongresu pracoval do roku 2013. Před tím strávil jedenáct let v CIA ve funkci operačního ředitele.

„V roce, kdy Američané ztratili důvěru v kandidáty obou velkých stran, je čas, aby do hry vstoupila generace nových vůdců,“ uvedl McMullin v prohlášení. „Udělat správnou věc není nikdy pozdě, Amerika si zaslouží mnohem víc, než nám mohou Donald Trump a Hillary Clintonová nabídnout. Skromně se nabízím jako vůdce, který může milionům zklamaných Američanů nabídnout konzervativní prezidentskou volbu,“ konstatoval.

Trump poutá pozornost kontroverzními výroky. Nedávno například pochválil Saddáma Husajna za zabíjení teroristů:

7. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video