Přesně před týdnem naplno propukla kauza Panama Papers. | foto: Profimedia.cz

Nobelista opustil komisi k Panama Papers. Je netransparentní, tvrdí

  • 1
Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph E. Stiglitz minulý pátek rezignoval na pozici předsedy panamské komise pro vyšetřování tamního finančního sektoru. Společně s dalším odstoupivším členem komise, Švýcarem Markem Piethem, označil praktiky orgánu, který řeší otázky daňových úniků, za netransparentní.

Vláda středoamerické země orgán ustanovila v návaznosti na kauzu takzvaných Panama Papers z dubna letošního roku. Z panamské právní společnosti Mossack Fonseca tehdy uniklo na 11,5 milionu dokumentů, které obsahovaly citlivá data o 200 tisících společnostech se sídlem v tropické zemi. Kauza upozornila na přetrvávající finančně-právní praktiky v daňových rájích.

Třiasedmdesátiletý ekonom Stiglitz i druhý vysoce postavený člen komise, protikorupční expert Pieth, v rezignačním dopise určeném pro prezidenta Panamy Juana Carlose Varelu a tamní úřady napsali, že latinskoamerická země udělala pokrok v přiblížení se mezinárodním standardům, které cílí na boj s praním špinavých peněz a daňovými úniky. Zároveň ale uvedli, že země potřebuje pro dohled nad právními a účetními firmami účinnější zákony a jejich lepší implementaci. Dvojice dodala, že mezinárodní standardy se zpřísňují a Panama musí v rámci boje s nekalými praktikami udělat více.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co jsou a jak přesně fungují daňové ráje

Pokud se tak nestane, rozdíly mezi mezinárodními a panamskými měřítky se ještě prohloubí. Dosavadní práce komise a její předběžné zprávy jsou dle dvojice expertů nedostatečně transparentní. Více detailů však neposkytla. Dle Piethových slov panamská vláda zasahovala do práce komise v takové míře, že se jednalo o cenzuru.

„Jak může skupina, které údajně jde o transparentnost, podat zprávu, která není transparentní?“ řekl Stiglitz v telefonickém rozhovoru pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které shromažďuje informace o uniklých dokumentech Mossack Fonseca. „Můžeme pouze dovozovat, že vláda je pod tlakem současného netransparentního finančního systému v Panamě a těch, kteří na něm vydělávají,“ dodal Stiglitz.

Budeme transparentní, tvrdí panamské ministerstvo

Panamské úřady publikovaly v návaznosti na rezignaci obou expertů devítistránkový dokument, který se tváří jako vnitřní report komise z letošního července. Stiglitz a Pieth ale uvedli, že se zprávou, která byla podána bez předchozí diskuze v rámci komise, nesouhlasí. Ministerstvo zahraničí přitom už uvedlo, že některá doporučení vzešlá ze zmíněné zprávy už přijalo. Jaká konkrétně to jsou, ale neuvedlo.

Panamské úřady ustanovily skupinu skládající se ze čtyř panamských a tří zahraničních expertů letos v dubnu. Reagovaly tak na tlak mezinárodní komunity, která dlouhodobě volá po větší transparentnosti v daňových rájích, jako je Panama. Komise dává v oblasti daňové a finanční politiky doporučení přímo prezidentu Panamy a panamským úřadům. Do konce letošního roku má za úkol předložit zprávu o závěrech své činnosti.

Víc než 11 milionů dokumentů právní společnosti Mossack Fonseca uniklo do německého deníku Süddeutsche Zeitung, který je následně sdílel s ICIJ. V údajích zveřejněných letos v dubnu figurují skryté účty stovek politiků z celého světa včetně současných i někdejších hlav států a lidí blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo manželky bývalého premiéra Islandu Sigmundura Davíða Gunnlaugsson. V kauze figuruje celkem 200 tisíc schránkových společností, tedy firem, které vznikají mnohdy za účelem odklonění daní či zamlžení majetkové struktury.

Mossack Fonseca tvrdí, že její servery byly terčem vnějšího útoku a podala žalobu k tamnímu nejvyššímu státnímu zástupci. Společnost dodala, že si nepočínala protiprávně a že uniklé informace byly špatně interpretovány.

Fotbalisté a mafiáni nejsou našimi klienty, říká Fonseca: