Před 17 lety nechal zabít mladou ženu, odškodné zaplatil až letos

  • 151
Mnohaletý trest už si odpykal, teprve letos na konci června však objednatel vraždy Zdeněk Bruthans poslal matce své oběti odškodné. V březnu mu to přikázal Vrchní soud v Praze. Bruthans se žalobě o zaplacení nemajetkové újmy dlouho bránil, soudní tahanice trvaly 10 let.

Zaplacení nemajetkové újmy se Bruthans snažil vyhnout i po pravomocném soudním verdiktu. Místo dvou milionů korun, o kterých rozhodl soud, poslal matce zavražděné dívky jen půl milionu. „Volal mé advokátce, že by dal jen zálohu,“ uvedla pro iDNES.cz Roberta Kučerová.

Vrchní soud v Praze Bruthansovi přitom jasně řekl, že zaplatit musí celou částku do 15 dnů od chvíle, kdy dostane písemně verdikt. Až když advokátka nesvolila k záloze, poslal zbytek peněz.

Matka zavražděné nesla ztrátu dcery velmi těžce, stejně jako následné soudní řízení. „Odnesla jsem to zdravotně,“ přiznala žena, které je dnes 72 let. Za peníze, kterých se konečně dočkala, si chce odkoupit do osobního vlastnictví družstevní byt, ve kterém nyní žije. Nic dalšího neplánuje.

Pětadvacetiletou Reginu Kučerovou nechal pražský podnikatel Zdeněk Bruthans zavraždit v roce 1999. Důvodem byl spor o byt. Kučerová ho zdědila po babičce a Bruthans si v něm chtěl udělat kancelář. Část domu v Libni už totiž vlastnil.

Bruthans ženu nezavraždil sám, ale najal si na to svého známého Martina R., který zločinem pověřil kamaráda Pavla K., jenž ženu ubodal. Všichni tři pachatelé dostali patnáctileté nepodmíněné tresty (čtěte zde), jsou však již na svobodě. Konkrétně Bruthans od roku 2009, kdy byl podmíněně propuštěn.

Vrah trval pouze na omluvě

Rozhodnutí soudu a splacení částky je pro matku zavražděné ženy pomyslnou tečkou za martyriem, kterým si prošla od vraždy své dcery. „Ještě jsem se z toho pořádně nevzpamatovala. A také se snažím, aby to pro mě bylo už celé uzavřené,“ řekla Kučerová.

Peníze mi dceru nevrátí, ale musím žít dál, říká matka zavražděné dívky

O to, aby jí pachatelé vyplatili takzvanou nemajetkovou újmu, čili odškodné za utrpení, kterým si prošla, usilovala 10 let. Podle její právní zástupkyně Pavly Nechanické už případ vypadal beznadějně, protože vrchní soud nárok zamítl s vysvětlením, že se Kučerová měla přihlásit dříve. Až Ústavní soud se poškozené zastal (podrobnosti zde).

Poslední a již pravomocné rozhodnutí o penězích padlo letos v březnu. Soudkyně Milena Opatrná označila Bruthansovu obhajobu za vrchol cynismu (více zde) a odmítla také názor, že Kučerová měla přijmout jeho omluvu. Potvrdila také to, že další z lidí, kteří se na smrti dívky podíleli, musí zaplatit 100 tisíc korun.

,

Video