Robert Šlachta čeká na svůj výslech u sněmovní komise k reformě policie. (28. července 2016) | foto: Dan Materna, MAFRA

Šlachta přijal nabídku. Nastoupí k celníkům jako náměstek pro pátrání

  • 320
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta přijal nabídku celníků. Stane se náměstkem pro pátrání generálního ředitele Milana Poulíčka. Přestup Šlachty k celníkům kritizuje pravicová opozice.

Šlachta dostal nabídku minulý týden. „Mohu potvrdit, že proběhla schůzka, na které náměstkyně ministra financí Alena Schillerová a generální ředitel Celní správy Milan Poulíček nabídli panu Robertu Šlachtovi místo náměstka generálního ředitele pro pátrání,“ řekla ve středu iDNES.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková (více zde).

Šlachta si nechal čas na rozmyšlenou do pondělí. Nyní oznámil, že nabídku přijímá. „Přijal jsem nabídku ředitele celní správy,“ uvedl stručně Šlachta s tím, že o podrobnostech budou informovat celníci.

Boj o reformu policie

Přijetí nabídky potvrdilo i ministerstvo financí, pod které Celní správa patří. „Telefonoval mi po osmé hodině, že nabídku přijímá. Znamená to, že si tento týden podá žádost o zpětvzetí do ozbrojeného sboru a od 22. srpna by měl nastoupit,“ řekla iDNES.cz náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

„Robert Šlachta bude v souladu se služebním zákonem přijat do služební hodnosti vrchní rada, do které byl jmenován v době skončení služebního poměru u Policie ČR, a k 1. 9. bude pověřen výkonem funkce zástupce generálního ředitele pro pátrání, která je v současné době neobsazena,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Na tuto funkci je však vyhlášeno výběrové řízení dle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Zatím tedy bude Šlachta výkonem funkce pouze pověřen, plně se jí ujme až poté, co proběhne výběrové řízení - pokud ho vyhraje. Na dotaz iDNES.cz Kaňková uvedla, že nemá informace o tom, že by se zatím do výběrového řízení někdo přihlásil.

Potvrzuje to vazbu Šlachty na Babiše, tvrdí pravicová opozice

„Je velmi těžké věřit, že vztah oligarcha Babiš - plukovník Šlachta je standardní a že nepředstavuje riziko a že není nebezpečný,“ reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud je tu blízký vztah - a ten tu evidentně je - mezi člověkem, který kumuluje politickou, mediální a ekonomickou moc s člověkem, který má významné represivní pravomoci, tak je to vždycky nebezpečné. Nebezpečné pro to, aby byly aplikovány rovné podmínky a rovný přístup ke všem,“ řekl Kalousek ČTK.

Pochybnosti o tom, že nabídka pro Šlachtu souvisí s Babišem, vyjádřil i místopředseda ODS Martin Kupka. „Je fakt těžké věřit, že by to byla náhoda,“ uvedl. Koaliční spory o reorganizaci policie podle něj Babišovi posloužily v politické kampani.

„Je těžké to pochopit zejména po veřejných doznáních pana Šlachty, že u jednoho z největších zásahů posledních let na Úřadu vlády vlastně neměl nabito a udělal řadu chyb,“ doplnil Kupka.

Tradičně lžou, odmítá kritiku Babiš

Babiš kritiku obou odmítl. Šlachta podle něho dostal nabídku pracovat v celní správě díky svým zkušenostem. „S panem Šlachtou nemám žádný vztah a korupčník Kalousek tradičně lže,“ napsal ČTK.

„Důrazně odmítám, že by šlo o jakoukoli návaznost na mě. Jsou to další lživé výmysly těch, kteří si jen přejí, aby se přestala v této zemi potírat korupce,“ ohradil se. Dodal, že se Šlachtou se scházel výhradně pracovně nebo když sám čelil výhrůžkám. Nadstandardní vztahy s Babišem v minulosti vyloučil i sám Šlachta. Nové místo nevnímá jako nabídku od ministra financí, ale od celní správy.

Podle Babiše má Šlachta zkušenosti s bojem proti korupci, a proto by měl zůstat ve službách státu. „Kvůli pochybné a neprůhledné reorganizaci policie, kterou připravil ministr vnitra (Milan) Chovanec a policejní prezident (Tomáš) Tuhý, takto zkušený policista odešel. Celní správa se rozhodla dát Robertu Šlachtovi nabídku, aby využila jeho zkušenosti,“ uvedl Babiš.

Představitelé ČSSD na dotaz ČTK k novému zaměstnání Šlachty nereagovali. Premiér Bohuslav Sobotka však již dříve prohlásil, že pokládá za rozumné, aby Šlachta dostal nabídku od státu. Chovanec (ČSSD) dříve uvedl, že v jeho resortu volná pozice není.

O možnosti, že by Šlachta mohl pracovat pro celní správu, jako první mluvil Babiš v Lidových novinách. V České televizi však minulý týden Šlachta uvedl, že nabídka nebyla od ministra financí, ale od ředitele Celní správy Milana Poulíčka. Zároveň bývalý šéf ÚOOZ řekl, že nemá mnoho možností, protože ať by šel pracovat do soukromého sektoru, nebo by sám podnikal, vždy mu to bude vyčítáno.

Robert Šlachta hledal práci od konce června, kdy opustil pro nesouhlas s policejní reformou policejní sbor. Vadilo mu sloučení jeho útvaru s protikorupční policií pod jeden superútvar.

Kvůli nesouhlasu s reformou policie se nejprve obrátil na poslance, ale bezpečnostní výbor Sněmovny ho nakonec promluvit nenechal (více zde). Nakonec vystoupil na uzavřeném zasedání speciální sněmovní komise, která prověřuje policejní reorganizaci. Mluvil pět hodin (více zde).

Šlachta po svém odchodu od policie vystoupil v televizním pořadu:

30. června 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video