Chorvatský basketbalista Dario Šarič (v bílém) tentokrát při bloku na Willyho...

Chorvatský basketbalista Dario Šarič (v bílém) tentokrát při bloku na Willyho Hernangómeze ze Španělska. | foto: AP

Blok v poslední sekundě a chorvatští basketbalisté zaskočili Španěly

• 16
Druhý den olympijského turnaje basketbalistů přinesl souboje ve skupině B. Vzpomínat se bude především na výhru podceňovaných Chorvatů se Španělskem 72:70. Dokázali totiž zápas otočil a v poslední sekundě je v souboji hvězd spasil blok Daria Šariče na Paua Gasola.

Chorvaté už ztráceli 36:50, když přišli s devítibodovou sérií a vrátili se do zápasu. V koncovce pak měli k dispozici lehký náskok.

Dvanáct sekund před koncem však španělský pivot s černohorským původem Nikola Mirotič snížil na 70:71, po následném taktickém faulu Šarič proměnil jen jednu ze dvou šestek a zvýšil naděje soupeře.

Vše však vynahradil v obraně, když pokus Paua Gasola o vyrovnání v posledním možném momentu zablokoval.

Vítěze bodově vedl Bojan Bogdanovič s 23 body. Gasol posbíral 26 bodů a devět doskoků.

Domácí Brazílie svůj první zápas ztratila, podlehla Litvě 76:82. Ale zapsala se senzačním druhým poločasem. Po tom prvním totiž už prohrávala 29:58. Nakonec musela rozhodnout až koncovka, Litevci v ní ale nezaváhali. Když syn slavného otce Domantas Sabonis v předposlední minutě získal osmibodové vedení, definitivně uspal víru většiny diváků.

Basketbalový turnaj mužů

Skupina B

Brazílie - Litva 76:82 (17:27, 29:58, 52:70)
Chorvatsko - Španělsko 72:70 (13:21, 32:38, 47:54)
Nigérie - Argentina 66:94 (15:22, 31:50, 50:72).

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.