Filmaři si velmi oblíbili také sýpku kláštera, některé kulisy zde zůstávají trvale a návštěvníci je vidí i při prohlídkách. Na snímku jsou postele z natáčení Bídníků. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Depardieu i Malkovich. Chodbami plaského kláštera kráčeli slavní Bídníci

  • 10
Čtyřdílné filmové zpracování Bídníků podle románu Victora Huga. V hlavních rolích Gerard Depardieu, Christian Clavier a John Malkovich. Tímto snímkem se klášter v Plasích na Plzeňsku zapsal do historie světové kinematografie.

Na natáčení Bídníků zavzpomínal kastelán kláštera Pavel Duchoň: „Byl to tenkrát velký rozruch. Všude kamiony s rekvizitami a slavní herci. Spousta lidí se chodila koukat, co se děje. Ovšem někteří nezůstali pouze u pozorování, hodně se jich dostalo do komparzu.“

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Gerard Depardieu na sebe nepoutal pozornost jen jako světoznámý vynikající herec, podnikal i výjezdy do plzeňských restaurací. Tam si prý sám připravoval pokrmy. „Traduje se také, že se v jednom z podniků porval,“ dodává kastelán.

Čtyřdílná série se v Plasích v roce 2000 točila na mnoha místech. „Zahrál si tam letní refektář, rajský dvůr, sýpka nebo královská štola,“ vyjmenovává kastelán.

Natáčení Bídníků se zúčastnil i herec Jakub Zindulka.

„Hrál jsem v jedné scéně pátera, který poskytuje poslední útěchu umírajícímu. Těch pár vět jsem se musel naučit francouzsky, ač tento jazyk neovládám. Ovšem setkal jsem se při této scéně s pány Depardieu a Malkovichem. A utkvělo mi v paměti, kterak si pan Depardieu k velkému pobavení štábu připevnil jednu stránku textu na kožený kabát pana Malkoviche pomocí žvýkací gumy,“ vzpomíná Zindulka.

Plasy se staly také kulisou filmu Poslední rytíř, jehož hvězdami byly Morgan Freeman a Clive Oven. „Štáb interiéry proměnil tak, že v podstatě ani není poznat, že to jsou Plasy,“ dodává Duchoň.

Klášter Plasy

Na klášter nezapomínají ani čeští tvůrci. Režisér Jiří Menzel tady filmoval komedii Donšajni, jeho kolega Jiří Strach sem zavítal hned dvakrát. Ve filmu Vůně vanilky, který se odehrává po konci druhé světové války, se objeví scény, kdy se američtí vojáci na cestě z osvobozené Plzně zastaví v klášteře.

Klíčovou roli mají Plasy v mysteriózní detektivce Santiniho jazyk. Tu Strach točil nejen v okolí kláštera, ale také v kapli nebo kapitule. A hlavně na točitém Santiniho schodišti, kde dojde k rozluštění tajemného kódu.

„Osobně Santiniho jazyk řadím v důležitosti na druhé místo za Bídníky. Režisér využil vlny zájmu o podobné tajemné detektivky,“ doplňuje kastelán.

Pokud si filmaři plaský klášter vyberou, přináší to prý výhody.

„Je to velká reklama. Stále častěji jezdí lidé po místech, která viděli v nějakém filmu. A díky častým reprízám některých snímků nebo i klipů či reklam se klášter dlouhodobě uchová v paměti lidí. A také to přináší peníze, které jdou hned zpět do objektu. Zajímavé finance to jsou především v případě zahraničních produkcí,“ vysvětlil Pavel Duchoň.

Filmaři si klášter vybírají například podle fotografií na internetu. Výhodou je, že Plasy nejsou daleko od Prahy.

„Hodně záleží na vztazích s lokačními manažery. My se jim snažíme vycházet vstříc. Někteří se k nám i vracejí,“ konstatuje. Štáby si někdy úmyslně vybírají prostory, které jsou neopravené. „To se týká hlavně těch zahraničních. Čeští zase volí spíše zrenovované části,“ dodal Duchoň.

Podívejte se, kde se natáčeli Bídníci i Santiniho jazyk (31. 7. 2016)

17. srpna 2016