Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Keňan usekl manželce ruce, protože mu nerodila děti. Sám byl neplodný

  • 113
V Keni řeší otřesný případ domácího násilí. Manžel obvinil svou ženu, že mu neporodila děti a za trest jí mačetou usekl ruce. Později se ukázalo, že problémy s reprodukcí jsou na straně brutálního násilníka. Jeho žena si musela násilí zažívat dlouhé roky, místní kultura totiž velí k záchraně manželství za každou cenu.

Jackline Mwendeová si peklem prošla 23. července. Její manžel Stephen Ngila tehdy přišel domů opilý. Urážky a násilí si od něj zažívala dlouho, výjimkou byly jen první měsíce manželství. Neustále jí vyčítal, že nemůže mít děti. Pár byl bezdětný po sedmi letech manželství, což na africkém venkově není obvyklé.

Ženy nejsou boxovací pytel, učí policistka muže v zemi s mačetou ve znaku

Nedávný útok však měl mít tragické rozuzlení. Ngila nejprve na manželku křičel, že ji umlčí navždy, píše server CNN. Začal ji mlátit.

Pláč ženy ho nezastavil. Vzal do ruky mačetu a několika přesně mířenými ranami manželce usekl obě ruce. Když si uvědomil, co udělal, dal se na útěk. Jackline naštěstí objevili sousedé a přivolali zdravotníky. V nemocnici nedokázali lékaři Jackline zachránit ani jednu ruku, po útoku také ohluchla na jedno ucho.

Ngilu policie dopadla druhý den, když se pokusil navštívit svou manželku v nemocnici. Nyní je ve vazbě a 5. srpna ho čeká soud.

Tragický případ tím však neskončil. Lékaři podle informací serveru Daily Nation zjistili, že problémy s početím nebyly na straně napadené manželky. „Reprodukční nedostatky byly na straně manžela,“ sdělili lékaři.

03.srpna 2016 v 17:05, příspěvek archivován: 04.srpna 2016 v 10:56

Yes #EstherPassarisExposed her love & support for #JacklineMwende today & demands #JusticeForMwende. @EstherPassaris pic.twitter.com/VukYiVt6JE

Případ vzbudil rozhořčení napříč keňskou veřejností. Do debaty o domácím násilí se zapojili obyčejní lidé i vysoce postavení politici. Jedním z hlavních témat bylo také nesmyslné lpění na tradicích. Jackline si totiž dlouhodobě stěžovala lokálním církevním představitelům na chování svého manžela. Dočkala se však jen rady, že má prosit boha o záchranu manželství. To je zejména ve vesnických oblastech Keni stále považováno za takřka nedotknutelné.

Kritika veřejnosti a pomoc zoufalé ženě

„Početí dítěte je vždy sdílenou odpovědností rodičů. Bezdětná žena je stále ženou, dokonce je podle mě i silnější. Je smutné vidět, že se něco takového stane v dnešní moderní době,“ sdělila k případu poslankyně Joyce Wanjala Layová, která dlouhodobě bojuje proti diskriminaci žen a přímo v parlamentu má osobní zkušenosti s obtěžováním od nejmenovaného poslance.

Senátorka Janet Ong’eraová na Twitteru uvedla: „Přeji Jackline Mwendeové co nejrychlejší zotavení a vyzývám všechny aktivisty, aby pro ni založili fond, ze kterého se zaplatí protézy.“ Aktivista Irungu Houghton pak na stejné sociální síti prohlásil, že pokud společnost nedokáže ochránit jedince, pak jsou v ohrožení úplně všichni obyvatelé Keni.

Bangladéšská ambasáda v Keni přislíbila uhrazení léčebných výloh nejméně na tři měsíce. Layová a další aktivisté pomohou s financováním umělých končetin, dopravou, terapií a rekvalifikačními kurzy pro Jackline. Ta se nyní zotavuje v domě své matky asi sto kilometrů od metropole Nairobi.

Podívejte se na reportáž keňské televize o otřesném případu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue