VÍTĚZ. Britský pilot Kris Meeke s vozem Citroën na trati Finské rallye. | foto: AP

Latvala domácí triumf neobhájil. Finskou rallye vyhrál Meeke

• 3
Měl solidní náskok a tak se nikam nehnal a celkové prvenství si zkušeně pohlídal. Finskou rallye ovládl britský pilot Kris Meeke s vozem Citroën. Domácího obhájce prvenství Jariho-Mattiho Latvalu porazil na šotolinových tratích v okolí Jyväskylä o 29 sekund, třetí dojel Ir Craig Breen.

Sedmatřicetiletý Meeke si v šampionátu připsal třetí vítězství, letos už ovládl rallye v Portugalsku.

Meeke po sobotní druhé etapě před Latvalou vedl o 41 sekund, proto už v nedělních čtyřech zbývajících rychlostních zkouškách mohl jet opatrněji.

„Je to bláznivé, vyhrát zrovna ve Finsku je něco neuvěřitelného. Ouninpohja je pro mne svatý grál,“ prohlásil nadšený vítěz o erzetě, která se v sobotu jela dvakrát a Meeke byl v obou případech nejrychlejší.

Latvala s volkswagenem v neděli stáhl ztrátu o 12 vteřin, ale ke čtvrtému triumfu v domácí rallye měl daleko. Dva závody MS před Meekem letos dokázal vyhrát pouze Francouz Sébastien Ogier.

Třetí skončil Breen s dalším citroënem a poprvé se v MS prosadil na stupně vítězů. Za Meekem však už zaostal o více než minutu a 40 sekund, těsně za ním dojeli Thierry Neuville a Hayden Paddon.

Trojnásobný mistr světa Ogier ztratil při páteční nehodě více než čtvrt hodiny a bylo jasné, že na bodované pozice tentokrát nedosáhne. Přesto dál bezpečně vede průběžné pořadí šampionátu, který bude za tři týdny pokračovat v Německu.

Finská rallye

podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Konečné pořadí (po 24 rychlostních zkouškách): 1. Meeke, Nagle (Brit./Citroën DS3) 2:38:05,8, 2. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) -29,1, 3. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën DS3) -1:41,3, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:45,9, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:48,2, 6. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -2:04,6.