Původní balení Tradičních piškotů Opavia, které bylo vyroben ještě v závodě u Opavy. Nejen obal se liší u produktu, který se vyrábí v polské Jaroslawi. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bojkot piškotů nevyšel, Mondelezu se tržby mírně zvýšily

  • 295
Kritizovaný přesun výroby piškotů Opavia do Polska se na zisku výrobce nijak neodrazil. Nadnárodní firma Mondelez bojkot zákazníků nijak výrazně nezaznamenala. Navíc kritice se nevyhnuli ani ostatní výrobci kvůli používání palmového oleje, což „kauzu“ s piškoty překrylo.

„Jediná možnost je trvalý bojkot těchto šmejdů.“ Taková a ještě mnohem ostřejší vyjádření bylo možné si loni na podzim přečíst v diskusích o piškotech. Proč? Nadnárodní výrobce sušenek Mondelez přesunul výrobu Tradičních piškotů Opavia z Opavy do polské Jaroslawi.

Výrobce zachoval recepturu, ale piškoty z polské továrny měly jiný tvar, barvu a chuť, na což spotřebitelé reagovali s nevolí a hromadně vyzývali k bojkotu firmy. Celý poprask si dokonce vysloužil pojmenování „Piškotygate“.

Od ostrých vyjádření na síti ke změně chování je však dlouhá cesta, jak ukazují aktuální finanční výsledky firmy. Kauza totiž podle nich neměla na aktivity společnosti téměř žádný vliv.

Zisk společnosti Mondelez CR Biscuit Production dosáhl loni 101 milionů korun, což je oproti předchozímu roku jen zanedbatelný pokles. Tržby se mírně zvýšily na 1,23 miliardy korun.

Ve srovnání s prudkým růstem mezi lety 2013 a 2014 se sice vývoj zdánlivě značně zpomalil, v roce 2013 však celá struktura Mondelez v Česku procházela proměnou. Mondelez CR Biscuit Production tak začala řádně fungovat až od dubna a do výsledků se promítlo pouze devět měsíců.

Tvar už nepřipomíná citron

Pod Mondelez CR Biscuit Production spadají výrobní závody v Lovosicích a v Opavě, kde se vyrábějí sušenky Oreo či BeBe Dobré ráno. Poptávku po piškotech tedy z jejich výsledků dovodit nelze. Výzvy k bojkotu se však týkaly všech produktů firmy. A podle mediální zástupkyně společnosti Daniely Schnurpfeil se i prodeje piškotů po propadu vracejí na původní hodnoty.

„Piškoty na celkové prodeje skupiny Mondelez v ČR vliv neměly. V důsledku dočasných technologických problémů a s nimi související reakce českých spotřebitelů vloni na podzim prodeje tohoto produktu poklesly. Po vyřešení situace a návratu ke kvalitě, na kterou byli naši zákazníci zvyklí, se ale prodeje pomalu vracejí k dřívějším číslům,“ uvedla Schnurpfeil.

Polské Piškoty Opavia se od loňského podzimu skutečně více podobají svým předchůdcům z Opavy. Mají původní kulatý tvar a již nepřipomínají citrony – jejich barva mírně ztmavla podle originální verze.

Výrobce také produkt nově jasně označuje jako vyrobený v Polsku, což mu nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Označovat zemi původu sice není povinné, vzhledem ke značce Opavia však podle inspektorů mohl zákazník nabýt dojmu, že se piškoty vyrábějí v Česku.

Mezi lidmi z branže se nicméně mluví o tom, že Mondelezu z krizové situace nejvíce pomohl palmový olej. Podle kritiků vede rozšiřování palmových plantáží k ničení deštných pralesů v jihovýchodní Asii, přičemž v posledních měsících značně zesílily protesty spotřebitelů proti jeho využívání v potravinách. A ty zcela zastínily kauzu s piškoty.

Mondelez sice palmový olej ve svých produktech také využívá, ale není sám. Hněv spotřebitelů se tak rozprostřel mezi všechny výrobce včetně konkurenčních firem Nestlé a IDC Praha se značkou Sedita.

Podobně jako jiné firmy i Mondelez nakonec na kritiku palmového oleje reagoval. „Do portfolia jsme uvedli řadu produktů, které palmový olej neobsahují. Jde například o vybrané druhy čokolády Milka, větší část portfolia BeBe belVita Dobré ráno či celou značku BeBe Brumík,“ popsala opatření Daniela Schnurpfeil s tím, že veškerý palmový olej společnost odebírá z certifikovaných plantáží.

Testovali jsme piškoty:

23. června 2017

Z Chicaga do Mexika

Česko není jedinou zemí, kde lidé proti přesouvání výroby do zahraničí protestují. V USA si Mondelez vysloužil značnou kritiku za plán přestěhovat část výroby tradičních amerických sušenek Oreo z Chicaga do Mexika. Přesun má za následek propuštění poloviny z 1 200 zaměstnanců chicagské továrny.

Podobně jako loni kvůli přesunu piškotů do Polska facebookový profil firmy zaplavily výzvy k bojkotu výrobků ze strany amerických spotřebitelů. Podle CNN je kritika přesunu výroby Oreo dokonce jedním z mála témat, které spojuje oba prezidentské kandidáty, Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa. „Přestal jsem jíst Oreo,“ prohlásil dokonce kvůli tomu Trump.