Otevření nového parku nad Blankou. Gejzíry vody budou u výjezdu z Blanky tryskat každý den od šesti ráno do desíti večer. Za tmy budou barevně osvětlené. Speciální čidlo v parku se postará o to, aby v případě silného větru byly gejzíry nižší a vítr tak vodu nerozfoukával. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Nad Blankou se slavnostně otevřel nový park. A přibudou další

  • 0
U výjezdu z Blanky se slavnostně otevřel nový park. Znečištěnou plochu u zastávky Prašný most nahradil zatravněný prostor s chodníky, zhruba osmdesáti stromy, fontánou a lavičkami s výhledem na Pražský hrad. Další parky přibudou, Praha také plánuje obnovit ty stávající.

Nový park je od čtvrtka přístupný na místě, kde se minulý rok rozprostírala stavební jáma po budování tunelu Blanka.

„Rozšiřujeme tak parkové zázemí metropole o dalších 9 700 metrů čtverečních,“ uvedl při slavnostním otevírání parku náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

V Praze je v současné době celkem 714 parků o rozloze 6 804 hektarů. K tomu má magistrát v plánu vytvořit dalších 73 parkových ploch o rozloze 1 885 hektarů.

Park u Prašného mostu má za sebou zatím pouze první etapu výstavby. Na přelomu příštího jara a léta se má rozšířit o dalších pět a půl tisíce metrů čtverečních směrem k Hradu.

Nyní magistrát rekonstruuje barokní opevnění, které park protíná, následovat bude zatravnění druhé části parku, na nějž naváže úprava ulice, kterou půjde z parku projít přímo k Hradu.

O parkoviště řidiči nepřijdou

„Teď ulice slouží jako parkoviště, ale Technická správa komunikací už od nás dostala pokyn, aby smlouvu na parkování vypověděla,“ uvedl Dolínek. Dodal, že následně po dohodě s Prahou 6 a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) dostane ulice finální tvář.

Čí bude park?

  • Radnice Prahy 6 má v nejbližší době rozhodnout o tom, komu bude park u Prašného mostu věnován. Doprostřed něj má být totiž v budoucnu umístěna plastika některé z historických osobností.
  • Už v minulosti vyhlásilo bývalé vedení radnice výtvarnou soutěž na plastiku Marie Terezie, která má i vítěze. Projekt však nebyl do teď uskutečněn, a tak radnice v nejbližší době rozhodne o tom, zda ponese park skutečně jméno po jediné ženě vládnoucí Českým zemím, nebo po někom jiném.
  • V úvahu připadá kromě Marie Terezie také štábní kapitán Václav Morávek nebo Václav Havel.

O parkoviště místní nepřijdou. Pod parkem bylo totiž vybudováno nové trojpatrové podzemní parkoviště s třemi sty místy.

„Nejhlubší patro bude pro rezidenty, zbytek pak pro veřejnost,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Martin Polách (ANO). Doplnil, že parkoviště je už dostavěné a čeká se na dokončení technického zázemí. Obyvatelé ho budou moci začít využívat ještě letos.

Nový park u Prašného mostu není jediný, který v souvislosti se stavbou Blanky vznikl. Už před dvěma lety byl v Praze 6 otevřen také park Maxe van der Stoela, kterým protéká potok Brusnice. Nabízí vyžití zejména dětem. Díky tunelu také vznikla nová zelená multifunkční plocha na Letné.

Praha stále obnovuje i stávající parky. V současné době probíhá výstavba nových vodních ploch ve Stromovce, kde se opravuje hlavní parková cesta. Příští rok se v centrální části obnoví zbylé cesty.

Praha je zelená, ale také jen zarostlá křovisky a houštinami

Proměnou má ještě letos projít park na Petříně. Obnoví se asfaltové povrchy a částečně i historická dlažba. Praha plánuje i rekonstrukci veřejných toalet pod petřínskou rozhlednou. Park pod rozhlednou chce Praha opravit v roce 2017.

Ve stejném roce vzniknou v oboře Hvězda nové toalety a nové dětské hřiště. „V Letenských sadech chystáme na příští rok stavbu nové in-line dráhy včetně půjčovny a veřejných toalet a také novou vyhlídku na bývalé horní stanici lanové dráhy,“ řekl magistrátní mluvčí Vít Hofman. Pražané se podle něj kromě toho mohou těšit i na nové plochy zeleně.

Na podzim má začít vznikat v Dubči lesopark s názvem Robotka, v roce 2017 lesopark V Panenkách v Běchovicích a Praha projednává i projekty lesoparků Na Musile v Kunraticích a Arborka v Satalicích.

IPR loni zpracoval studii, která mapuje zeleň v hlavním městě. Podle ní chybí v současné době kvalitní parky například v Dejvicích, na Letné, v Holešovicích nebo v Praze 2 s přesahem do Prahy 10. I přesto je Praha jedno z nejzelenějších měst Evropy, avšak velká část zelených ploch je zde nevyužitelná. Jde totiž o místa, která jsou zarostlá křovisky a houštinami.

V tomto nevyužitelném stavu jsou podle dokumentu IPR například některé lesíky podél ulice V Hodkovičkách v Praze 4 nebo v Trojmezí, jež spojuje Prahu 10, 11 a 15.

Pokud by město využilo tato místa, parky by pak chyběly prakticky jen v historickém centru. Deficit městských parků má v budoucnu řešit metropolitní plán.