V Sýrii vybombardovali porodnici, ve které se měsíčně rodí stovky dětí

  • 140
Při náletu na porodnici v syrské provincii Idlíb zemřeli podle BBC dva lidé a další tři utrpěli zranění. Velká část budovy je těžce poškozená. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. Pentagon prošetřuje zprávy, podle nichž čtvrteční letecké údery nedaleko města Manbidž způsobily i civilní oběti.

Zatím není jasné, kdo byl za náletem, ale britský The Independent napsal, že v oblasti nejčastěji útočí letadla syrské armády. Často tam zabíjí také ruské bomby (více zde).

Mluvčí mezinárodní organizace Save the Children Caroline Anningová uvedla, že se porodnice v Kafar Tachárímu stará každý měsíc zhruba o 1 340 matek s dětmi a průměrně se v ní za měsíc narodí 322 dětí.

Porodnice je největší zařízení svého druhu v této části severozápadní Sýrie. Při náletu byla podle Anningové zasažena čelní strana budovy a ještě nebyli vyproštěni všichni zranění. Organizace nemocnici podporuje prostřednictvím partnerské skupiny Syria Relief, píše BBC.

V jiné části provincie Idlib v pátek při náletech zemřelo pět lidí a dalších 25 bylo těžce zraněno, oznámila SOHR.

29.července 2016 v 17:51, příspěvek archivován: 29.července 2016 v 18:13

#Syria: regime warplane struck a maternity hospital in #Idlib province managed by @SavetheChildren, truly disgusting pic.twitter.com/OPjk8t9jpw

USA prověřují, zda nálety v Sýrii nezpůsobily i civilní oběti

Americká armáda prošetřuje zprávy, podle nichž čtvrteční letecké údery nedaleko syrského města Manbidž způsobily i civilní oběti. Informovala o tom v pátel agentura Reuters s odvoláním na americké velení. Koalice v čele s USA podnikla v oblasti, kterou z velké části kontrolují islamisté, nálety v uplynulých 24 hodinách.

Válka v Sýrii

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že letecké údery ve vesnici severně od Manbidže usmrtily nejméně 28 lidí, včetně sedmi dětí. Podle všeho za nálety stála mezinárodní koalice, dodala SOHR, která sídlí v Británii, ale v Sýrii se spoléhá na širokou síť zdrojů.

Hlavní silou, která na severu Sýrie bojuje proti islamistům, je kurdsko-arabská aliance Demokratické síly Sýrie (SDF). Podařilo se jí získat kontrolu již nad několika oblastmi, které předtím ovládali ozbrojenci z Islámského státu.

Demokratické síly Sýrie se zformovaly loni na popud Spojených států. Mají až 25 tisíc členů a hlavní složkou jsou kurdské milice. Odhaduje se, že Arabů je v této koalici asi pět tisíc. Ze vzduchu SDF pomáhají právě letouny koalice vedené Američany.

Nechte evakuaci Aleppa na nás, vzkázalo OSN Rusku

Moskva ve čtvrtek oznámila, že Rusko a syrská vláda zahájily humanitární operaci v Aleppu a otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát. Podle ruského ministra obrany operaci nařídil přímo prezident Vladimir Putin. Civilisté se prý mohou dostat z města třemi trasami, další byla otevřena na severu pro povstalce, kteří se vzdají.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v souvislosti s návrhem v pátek Moskvě navrhl, aby tyto evakuační aktivity nechala na OSN. „V zásadě“ vyjádřil podporu humanitárním koridorům vybudovaným za „určitých okolností“. Jak dodal, stále čeká na upřesnění a podrobnosti o ruské operaci. Situace v oblasti je podle něj kritická.

„Jak chcete, aby tisíce lidí procházely koridory, když se neustále ostřeluje, bombarduje a bojuje?“ uvedl zmocněnec. Nikdo by podle něj neměl být k opuštění města nucen. Jestliže se ale rozhodne odejít, je potřeba mu dát možnost odejít do oblasti, kterou si sám určí.

„Pochopil jsem, že Rusové jsou vstřícní, pokud jde o zásadní vylepšení (plánu),“ řekl de Mistura novinářům v Ženevě. Humanitární experti OSN podle něj vědí, co dělat, a mají potřebné zkušenosti. „To je naše práce,“ dodal.

Moskva na prohlášení de Mistury reagovala s tím, že jeho návrhy „pečlivě prostuduje a vezme v potaz“. Ruským oznámením o otevření koridorů se zabývají také USA. Ministr zahraničí John Kerry řekl, že je-li to léčka, ohrozí to spolupráci Washingtonu s Moskvou v Sýrii.

V částech Aleppa držených povstalci, které obléhá syrská armáda, uvázlo podle některých expertů až 300 tisíc lidí. Informovala o tom agentura AP. Moskva na prohlášení de Mistury reagovala s tím, že jeho návrhy „pečlivě prostuduje a vezme v potaz“.

Zmocněnec OSN rovněž ocenil prohlášení Červeného kříže k návrhu Ruska. Jak Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) uvedl, vytvoření podobných koridorů by mělo mít „souhlas všech hráčů na všech stranách“. Jak ale uvedl Robert Mardini z MVČK, nemá informace, že by s tímto plánem všechny strany souhlasily.

Jeden z obyvatelů Aleppa řekl Reuters, že civilisté o koridorech vědí, ale bojí se jich využít. „Jsou tady lidé, kteří chtějí odejít, protože už nemohou vydržet to ostřelování z vrtulníků a letadel a shazování bomb. Povstalci nikoho nedrží, kdo chce, může odejít. Ale je třeba projít kilometr v bitvě a riskovat, že můžete být zasažen ze dvou stran,“ řekl občan Aleppa.

Aleppo je rozděleno na vládní a povstaleckou část od roku 2012 a čtvrti ovládané rebely jsou v obležení armády od 17. července, zásoby zvenčí se tam nedostaly od 7. července.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video