Angela Merkelová (28. července 2016)

Angela Merkelová (28. července 2016) | foto: Reuters

Zvládneme to, ale jak? Merkelová nemá plán, píše německý tisk

  • 839
Německá kancléřka Angela Merkelová čelí po nedávných útocích kritice. Ve čtvrtek zopakovala slova, která v posledních měsících zazněla už několikrát: Země podle ní prochází těžkou zkouškou, ale zvládne ji. Podle deníku Tagesspiegel ovšem šéfka vlády nemá žádný plán, jak Němcům v jejich zemi zajistit bezpečnost.

„Angela Merkelová v tomto okamžiku opakuje větu, která se stala základním kamenem jejích projevů: Zvládneme to. Odpovědnost za to přenáší na celou zemi. Země podle kancléřky prochází zkouškou,“ píše v berlínském deníku Tagesspiegel jeho šéfredaktor Stephan-Andreas Casdorff. Chybí mu však jasná zpráva o tom, co plánuje dělat samotná Angela Merkelová.

Zvládneme to, zopakovala Merkelová po sérii útoků

Kancléřka ve čtvrtek odsoudila útoky islamistů, špatnou uprchlickou politiku EU i vlažný přístup některých zemí k přijímání migrantů.

Představila také seznam devíti bodů, kterými chce posílit bezpečnost v zemi.

Představitelka nejdůležitějšího a nejmocnějšího úřadu v Německu podle něj žádný plán nemá. „Zvládneme to - dobře, ale jak? A s ní, nebo bez ní?“ ptá se Casdorff. Těžkou zkouškou podle něj prochází hlavně kancléřka.

Nicneříkající projev a dlouhou dobu, která uplynula mezi útoky a kancléřčiným vystoupením, označil za projev malosti a taktizování. Devítibodový plán, s jehož pomocí chce vláda bojovat s radikalizací muslimů či urychlit deportace odmítnutých migrantů, podle něj nepřináší prakticky nic nového, natož naději na zvýšení bezpečnosti.

„Kancléřka by viděla zkoušku i ve zkáze Titanicu“

Tagesspiegel není jediný německý list, jehož redakci čtvrteční vystoupení německé kancléřky zarazilo. „Zdá se, že Merkelová by za ‚zkoušku‘ nebo ‚zajímavý vývoj‘ označila i ztroskotání Titanicu nebo zmrtvýchvstání Johna Lennona,“ napsal ve čtvrtek večer Kurt Kister, šéfredaktor největšího německého listu Süddeutsche Zeitung.

Deník vychází přímo v Mnichově - dějišti jednoho z útoků, při němž mladík íránského původu zavraždil u nákupního centra devět lidí. Merkelové proto vyčítá i to, že o smrti Němců včetně obyvatel jejich města hovoří stroze a bez emocí.

Kister o ní píše jako o „chladné královně pragmatického uvažování,“ které se příliš nedaří vyjádřit slovy své pocity. Zřejmě i proto, že je původní profesí fyzikální chemička.

Laboratorní protokoly a vědecké konference Angelu Merkelovou naučily detailně analyzovat vše, co se kolem ní děje, na emoce však v odborných textech a projevech nikdy neměla prostor. Teď na tom podle Kistera tratí - lidé v ní nevidí státníka, který k nim má blízko a chápe, jak hrůzné chvíle ve Würzburgu, v Mnichově, Reutlingenu či Ansbachu zažili.

„Její tendence všechno strukturovat a rozebírat na části někdy budí dojem, že Merkelová není paní domu, ale spíše domovnice,“ uzavírá Süddeutsche Zeitung kancléřčin čtvrteční výstup.

Die Welt: Kancléřka chybu nepřizná, ale poučila se z ní

Šéf berlínského deníku Tagesspiegel si ve svém komentáři kromě typického zvolání „Zvládneme to“ vzpomněl ještě na jeden kancléřčin výrok. Když Merkelová loni na podzim čelila ostré kritice za „pozvání“ uprchlých Syřanů do Německa a následné vyostření migrační krize, volání po uzavření hranic rázně odmítla.

Politiky kancléřka neuklidnila

Čtvrteční vystoupení Angely Merkelové kritizuje kromě médií i sesterská strana její Křesťanskodemokratické unie - bavorská CSU. „Mně osobně to včera nepřesvědčilo," prohlásil bavorský ministr financí Markus Söder.

Podle Södera se kancléřčino již okřídlené „zvládneme to“ neustálým opakováním nestane pravdou. Merkelová měla podle něj přednést jiné poselství: „Pomáháme, zabezpečujeme, pochopili jsme.“ Otevření hranic, které pak migranti přecházeli bez kontrol, označil za zásadní chybu.

Opoziční strany Zelení a Levice poukazují na to, že slova o boji s příčinami migrační krize - uklidnění konfliktů, ekonomická podpora států a ochrana klimatu - se stávají prázdnou frází.

Zdroj: ČTK

„Pokud bychom se museli omlouvat za to, že jsme v nouzové situaci ukázali vlídnou tvář, už by to nebyla moje země,“ prohlásila tehdy šéfka vlády. Po vlně teroristických útoků a jejím čtvrtečním projevu se Stephan-Andreas Casdorff ptá, zda by si Německo nemělo říct, že Merkelová už není jeho kancléřka.

Podle deníku Die Welt však šéfka německé vlády udělala to nejlepší, co mohla. „Občané si váží politiků, kteří i v bouři zachovají chladnou hlavu a promluví jen tehdy, když mají skutečně co říct,“ píše jeho komentátor Jacques Schuster. „Zvládneme to“ je podle něj sice jen prostá věta, Němcům však dokáže upevnit sebedůvěru.

Podle Schustera se nedalo očekávat, že by Merkelová ve svém čtvrtečním projevu uznala nějakou chybu své vlády - například to, že migrantům uvolnila cestu, kterou využil i pozdější sebevražedný atentátník z Ansbachu. „Angela Merkelová své chyby přiznat nechce, alespoň se z nich však poučila. Hranice otevřené pro všechny už mít nebudeme. Naštěstí,“ uzavírá list Die Welt.

Angela Merkelová ve čtvrtek odsoudila sérii teroristických útoků v Německu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue