Exhejtman David Rath před začátkem své tiskové konference v Hostivici před jeho ordinací. (23. července 2015) | foto: Michal Šula, MAFRA

Další korupce a sjednávání výhod. V kauze Rath přibylo obžalovaných

  • 41
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo v pátek obžalobu na devět lidí a osm firem v rámci takzvané druhé větve kauzy Rath. Obžaloba se týká osmi skutků souvisejících s veřejnými zakázkami, mluví se v ní o uplácení nebo sjednávání výhod. Mezi obžalovanými firmami je i největší česká stavební společnost Metrostav.

Státní zástupce Jiří Pražák uvedl, že se obžaloba týká osmi skutků „souvisejících s veřejnými zakázkami zadavatelů Středočeský kraj, Oblastní nemocnice Kolín, Oblastní nemocnice Kladno, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje“. Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Obžalovaní se podle Vrchního státního zastupitelství v Praze dopustili trestných činů přijetí úplatku, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných ve druhé Rathově kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky.

David Rath řekl agentuře ČTK, že nová obžaloba v kauze zakázek je prakticky totožná s předmětem už běžícího soudu. Státní zástupci podle něj jen předstírají práci

Návrh obžaloby předala protikorupční policie státním zástupcům loni v srpnu. Kriminalistů uvedli, že obvinění požadovali úplatky v celkové výši 66,4 milionu, kdy z této částky převzali 3,4 milionu korun. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej tehdy uvedl, že spis má přes 20 tisíc listů (více o návrhu obžaloby zde).

Obžaloba se týká společností, které se podílely na zmanipulovaných veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Mezi ně patří i Metrostav. „K vyšetřovaným, případně aktuálně probíhajícím kauzám doktora Ratha se nevyjadřujeme,“ odpověděl na žádost o reakci mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Doplnil, že obžaloba zatím nebyla firmě doručena a o jejím podání Metrostav ví jen z tiskové zprávy vrchního státního zastupitelství.

Stíhání firem je možné od roku 2012, kdy to umožnil zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Ten dává policii a státnímu zastupitelství rozsáhlé kompetence, jež mohou citelně postihnout všechny právnické osoby, tedy firmy, zapletené do trestné činnosti. Firmě lze kromě peněžitého trestu uložit trest zákazu činnosti, nebo dokonce organizaci zrušit (více o zákonu zde).

Kauzu bude řešit středočeský krajský soud. Mluvčí instituce Ludmila Molišová sdělila, že rozvrh práce věc přidělil soudci Ivo Zelinkovi. Ten v minulosti řešil například přejetí policistky na Mělnicku zdrogovaným řidičem, kauzu matky, která spálila v kotli novorozence, nebo případ agresivního řidiče Aleše Trpišovského. Z hospodářských kauz se zabýval třeba údajně padělanou směnkou spoluzakladatele firmy Oleo Chemical.

Mezi obžalovanými je i exhejtman Rath, který byl za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami loni v červenci nepravomocně odsouzen k trestu osm a půl roku vězení. Propadnout by mu měl i majetek v hodnotě přes 21 milionů korun. Spoluobžalovaná Lucie Novanská dostala trest pět let a postih půl milionu (více o rozsudku nad Rathem čtěte zde).

Už před Rathem soud vynesl verdikt nad Petrem a Kateřinou Kottovými a dalšími sedmi obviněnými. Manželé Kottovi dostali 7,5 roku vězení. I jim soud zabavil část majetku ve výši 40 milionů korun (více o verdiktu zde).

Oba rozsudky jsou nepravomocné, obžalovaní, ale i státní zástupce se odvolali. Vrchní soud v Praze kauzu opět sloučil a odvolání projedná dohromady na konci října.

15. května 2012


Nejlepší videa na Revue