Policejní prezident Tomáš Tuhý během tiskové konference, na které byla představena koncepce rozvoje Policie ČR pro následující roky. (8. června 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Politici nemají mluvit do reorganizace policie, míní její šéf Tuhý

  • 116
Policejního prezidenta Tomáše Tuhého nejvíc mrzí, že do plánované reorganizace policejního sboru vstoupila politika. Politici by podle něj měli být mimo diskusi o struktuře jakéhokoliv bezpečnostního sboru.

„Bezpečnostní sbor je tady od toho, aby fungoval pro občana České republiky. Tady nedochází k přeskupování lidí, že by se zasahovalo do trestních řízení. Cílem je efektivnější práce, lepší přístup a způsob koordinování boje proti zločinu. To je cíl, který není nový,“ zdůraznil Tuhý.

Boj o reformu policie

Tuhý je šéfem policie dva a čtvrt roku. Poslední týdny, kdy se diskutuje o změnách ve sboru a sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, považuje za nejtěžší chvíle ve funkci. Podle něj předchozí dva roky ukázaly, že policie funguje dobře. Zmínil například zvýšení platů u policie o deset procent, což je suma o kterou před pěti roky přišli kvůli vládním škrtům.

Šéf policie kvůli reorganizaci čelí trestnímu oznámení ze strany bývalého člena ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka, který ho obvinil z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování. Tuhý zase podal trestní oznámení na Komárka pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů. Nařčení podle Tuhého poškozuje důvěru v policii a zasahuje i do jeho soukromého života.

Tuhého překvapuje, že bývalí policisté podávají různá oznámení. „Pokud cítili, že se děje něco nepravého, tak měli konat. Dnes to na mě působí, že čekali na to, kdy odejdou od policie a budou se snažit nějakým způsobem, a nechci spekulovat z jakých důvodů, útočit na současné vedení policie,“ řekl Tuhý.

Kroky vedení policie v souvislosti se změnami prověřují také olomoučtí žalobci. „Stojím za svými lidmi a za čistými úmysly, které stojí za vznikem této centrály. Byl bych rád, aby si policie i do budoucna udržela svou nezávislost a apolitičnost,“ prohlásil Tuhý. Od svých podřízených prý cítí podporu.

Kvůli plánované reorganizaci zatím opustilo policejní sbor šest lidí. V současnosti podle šéfa policie nic nenasvědčuje tomu, že by měla hrozit masivní vlna odchodů.

Komárek plánuje mnohahodinové vystoupení před poslanci

O reorganizaci policie jednala ve čtvrtek i speciálně vytvořená komise Sněmovny. Vyslechla olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu. První z nich mluvil tři a půl hodiny, druhý dokonce pět hodin (více o jednání komise čtěte zde).

Původně měl být vyslechnut i Jiří Komárek, ale nedostalo se na něj. „Pan Komárek měl horečku, nechtěli jsme ho tam držet ještě po půlnoci nebo do dalšího dne,“ vysvětlil místopředseda komise Martin Lank. Ta totiž nejprve plánovala, že se v případě potřeby sejde i v pátek.

Oficiální název sněmovní komise

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky.

Lank přidal i další důvod, proč komise Komárkův výslech odložila. „Říkal, že jeho vystoupení bude možná i na deset až dvanáct hodin,“ uvedl Lank.

Komise se tak znovu sejde 18. srpna. „Budeme chtít těch lidí zřejmě zvládnout více, a je otázkou, zda toho 18. srpna bude mluvit právě pan Komárek,“ řekl místopředseda komise s tím, že roli mohou hrát dovolené či jiné okolnosti. Po čtvrteční zkušenosti je podle něj možné, že komise se sejde i 19. srpna.

Do té doby budou poslanci studovat takzvanou Šlachtovu zprávu, kterou přinesl státní zástupce Ivo Ištvan. Ta je zapečetěna a poslanci se k jejímu prostudování budou muset jmenovitě přihlásit. „Předpokládám, že někteří kolegové se s ní půjdou seznámit už dnes. Já plánuji, že se s ní seznámím v příštím týdnu,“ uvedl Lank.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue