Druhý útočník z francouzského kostela byl na seznamu radikalizovaných

  • 200
Druhého z útočníků, kteří v úterý zavraždili kněze v kostele na severu Francie, identifikovali vyšetřovatelé pomocí testů DNA jako devatenáctiletého Abdela Malika Nabila Petitjeana. Podle zdroje blízkého vyšetřování evidovaly tajné služby od 29. června mladíka v seznamech radikalizovaných osob kvůli jeho snahám o vycestování do Sýrie.

Informace o Petitjeanově cestě do Sýrie od turecké tajné služby ale prý přišla do Francie příliš pozdě na to, aby bylo možné zabránit útoku.

Rodák z Lotrinska Petitjean neměl záznam v trestním rejstříku a policie neměla k dispozici jeho otisky prstů ani DNA, což proces určení totožnosti komplikovalo. Podle listu Le Parisien policie vyslýchá tři jeho příbuzné. „Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by s činem měli cokoli společného,“ řekl agentuře AFP její soudní zdroj.

Petitjean žil podle francouzského tisku se svou matkou v Aix-les-Bains v Savojsku. To je asi 700 kilometrů od místa činu v Saint-Étienne-du-Rouvray u Rouenu. Lidé z jeho čtvrti ho popisovali jako úplně normálního mladíka a ani podle předsedy sdružení řídícího tamní mešitu nepůsobil jako radikál. „Neměl žádné divné poznámky, byl stále usměvavý. Všichni věřící jsou v šoku, znali ho jako milého a klidného muže,“ uvedl Djamel Tazghat.

Petitjean poslal ještě v pondělí večer textovou zprávu své matce ve znění: „Neboj se. Všechno je v pohodě, běž spát. Mám tě rád.“

Vražda faráře

Dvojice vyzbrojená noži vtrhla do kostela během dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a zavraždila šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela. Policisté útočníky zastřelili poté, co s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.

Totožnost prvního z útočníků vyšetřovatelé oznámili hned v úterý večer, byl jím devatenáctiletý Adel Kermiche, jenž bydlel u rodičů v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde se útok stal (jeho profil čtěte zde).

Kermiche se dvakrát pokusil o odjezd do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě. Nakonec byl propuštěn na svobodu s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován prostřednictvím elektronického náramku. Ten byl ovšem každý den na několik hodin deaktivován a právě v této „pauze“ oba muži zaútočili.

Týdeník Express zároveň ve čtvrtek uvedl, že Kermiche na komunikační síti Telegram v minulosti povzbuzoval k podobným útokům, jaký nakonec spáchal: „Vezměte si nůž, jděte do kostela a tam zahajte krvavou lázeň. Podřízněte dva nebo tři a bude hotovo,“ citoval magazín Kermiche.

K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.

V Saint-Étienne-du-Rouvray ve čtvrtek večer na zavražděného kněze vzpomínaly tisíce lidí na místním stadionu Jurije Gagarina. Všichni přítomní museli před vstupem na stadion projít bezpečnostní kontrolou. „Naše dojetí z tohoto odporného činu nevyprchá,“ prohlásil starosta obce Hubert Wulfranc. Shromáždění na stadionu, který je asi 500 metrů od bydliště atentátníka Kermiche, ukončila minuta ticha a Marseillaise. Pohřeb duchovního se bude konat příští úterý v katedrále v Rouenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue