Policie zasahovala u bytu Syřana, který se v neděli odpálil ve městě Ansbach...

Policie zasahovala u bytu Syřana, který se v neděli odpálil ve městě Ansbach (25. července 2016) | foto: AP

Má slavná smrt. Atentátník z Ansbachu zvažoval spektakulární sebevraždu

  • 198
Sedmadvacetiletý Syřan, který na sobě v neděli odpálil bombu v bavorském Ansbachu, už počátkem roku 2015 uvažoval o sebevraždě. Už tehdy si přál, aby jeho smrt přilákala pozornost. Informoval o tom deník Bild s odvoláním na informace od psychoterapeuta, v jehož péči útočník před rokem byl.

Terapeut ve své zprávě o stavu pacienta uvedl, že se lze domnívat, že syrský žadatel o azyl „chce vytvořit spektakulární scénu pro vlastní sebevraždu“. Muže podle terapeuta přivedlo k myšlenkám o vlastní smrti to, že před útěkem ze Sýrie zabila jeho manželku a dítě raketa, jež dopadla na jeho dům. Syřan tak byl přesvědčen, že nemá co ztratit.

Muž také při terapii uvedl, že se začal připravovat na sebevraždu pro případ, že by měl být deportován do Bulharska.

Sofia mu v roce 2013 přiznala status chráněné osoby, a proto mu Německo o rok později odmítlo udělit azyl a naopak mu nařídilo návrat do balkánské země. Deportaci však odložilo kvůli mužovu zdravotnímu stavu.

Už dříve se v německých médiích objevila Syřanova tvrzení o tom, že byl v Bulharsku týrán. Policie ho údajně zbila, protože nechtěl poskytnout otisky prstů. Muž také tvrdil, že mu nebylo v zemi poskytnuto lékařské ošetření.

Útočník natočil před atentátem video, kde se hlásí k Islámskému státu:

Útočník odpálil výbušninu ukrytou v batohu před vstupem na hudební festival v Ansbachu. Exploze ho zabila a zranila dalších patnáct lidí. K útoku se následně přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

„Politika otevřených dveří nesmí pokračovat,“ prohlásil v úterý bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Žádá zpřísnění kontrol přicházejících uprchlíků a důslednější deportace těch migrantů, kteří se dopustí v Německu trestného činu. Zároveň vyzval k posílení policejní přítomnosti v ulicích.

Německo zažilo minulý týden čtyři útoky, z nichž tři spáchali žadatelé o azyl:

Mapa červencových útoků v Německu

Europol: V EU je několik set potenciálních teroristů

V Evropské unii je několik set potenciálních islamistických teroristů, převážně to jsou navrátilci ze Sýrie. Německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung to dnes sdělil evropský policejní úřad Europol. Podle něj ale nejsou žádné důkazy o tom, že by se teroristé systematicky ukrývali mezi uprchlíky, kteří do Evropy míří.

Uprchlík z Eritreje znásilnil na hřbitově seniorku

Další emoce v Německu vzbudila událost z minulého týdne.

Čtyřicetiletý uprchlík z Eritreje, který v Německu žije od roku 2013, v neděli ráno na hřbitově v Ibbelbürenu na severozápadě Německa znásilnil 79letou seniorku.

Incident, o němž informovaly například Die Welt či Bild se stal kolem 6. hodiny ráno a upozornili na něj lidé, kteří slyšeli křik napadené ženy.

Přivolaní policisté muže, který žije v azylovém domě v nedalekém Horstelu, zadrželi. Soudce na něj uvalil vazbu. Muž při zatýkání nekladl odpor.

Podle odhadu Europolu odešlo z EU na Blízký východ zhruba 5 000 lidí, kteří chtěli bojovat v Sýrii a v Iráku v řadách teroristické skupiny Islámský stát. Asi 1 500 až 1 800 z nich se do Evropy vrátilo.

„Mnoho z nich (navrátilců) nemá záměr ani schopnosti provést teroristické útoky. Přesto zbývají stovky potenciálních teroristů, kteří představují hrozbu pro bezpečnost Evropy,“ uvedl Europol. Podporuje proto národní policejní úřady v tom, aby navrátilce ze Sýrie důsledně sledovaly.

Evropský úřad je také přesvědčen, že se teroristé při pokusu proniknout na evropskou půdu nemaskují za uprchlíky. „Členové teroristických skupin nebo vracející se zahraniční bojovníci s evropským pasem zpravidla cestují do EU s pravým nebo zfalšovaným pasem. Nespoléhají se na převaděčské bandy, které dopravují běžence,“ uvedl Europol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video