V Ansbachu chtěl zabíjet Syřan. Zamítli mu azyl a byl v hledáčku policie

  • 1170
Útočník, který v neděli způsobil explozi v bavorském Ansbachu, byl odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie a měl být deportován do Bulharska. Na tiskové konferenci o tom informoval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Sám je přesvědčen o tom, že to byla akce islamisty. Při výbuchu zemřel sám útočník, dvanáct lidí bylo zraněno.

Herrmann na tiskové konferenci uvedl, že sedmadvacetiletý muž přišel do Německa ze Sýrie před dvěma lety a požádal o azyl. Žádost mu ale byla před rokem zamítnuta, v zemi mohl být jen v závislosti na situaci v Sýrii. Důvod zamítnutí Herrmann zatím neví, v následujících dnech ho úřady objasní.

U festivalu v Bavorsku se odpálil muž. Zabil sebe, dvanáct lidí zranil

Policie pachatele znala kvůli jeho kriminální minulosti, mimo jiné kvůli drogovým deliktům. Podle všeho byl považován za problematického. Herrmann totiž řekl, že policie se chováním tohoto člověka zabývala opakovaně. Další podrobnosti ale neuvedl.

Bavorský ministr vnitra též uvedl, že není jasné, zda muž chtěl spáchat jen sebevraždu, nebo zabít ostatní lidi. V minulosti byl prý léčen na psychiatrické klinice, dvakrát se již o sebevraždu pokusil.

Byl to islamistický útok, je přesvědčen ministr

Sám ministr se však domnívá, že to byl islamistický sebevražedný útok. Zatím ale podle něj nebyly nalezeny důkazy, které by ukazovaly na útočníkovo napojení na teroristické hnutí Islámský stát (IS).

„Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok,“ řekl v rozhovoru s agenturou DPA Herrmann.

Událost v Ansbachu není podle Herrmanna možné považovat za obyčejný pokus o sebevraždu, neboť Syřan přidal do batohu s výbušninou také mnoho ostrých kovových částí, jejichž cílem je v okolí exploze napáchat co největší škody. „Proto musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí,“ řekl.

Dodal, že Syřanův záměr zabít co nejvíce lidí prozatím nebyl s konečnou platností prokázán, ačkoli tomu okolnosti nasvědčují. „Kriminální policie v příštích hodinách a dnech podnikne vše, aby vše zcela objasnila,“ řekl.

„Zda měl napojení na islamisty, nebo ne, to je v tuto chvíli čistá spekulace,“ uvedla prokuratura. Dodala, že vyšetřovatelé se nyní zaměří na to, s kým útočník udržoval kontakty. Rovněž také podle agentury Reuters budou zjišťovat, co Syřan před odchodem do Německa ve své vlasti dělal.

Hledání úlomků z výbušniny

Muž se snažil dostat na hudební festival, který se konal od pátku ve městě Ansbach, které leží asi 40 kilometrů od Norimberka. Dovnitř se mu nepodařilo dostat. Kolem desáté hodiny večer pak nedaleko vchodu v historickém centru města odpálil výbušninu, kterou měl podle místních médií v batohu (více jsme o atentátu psali zde).

Útoky v Německu

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat. Police také našla u pachatele mobilní telefon, který bude nyní součástí vyšetřování, uvedl Fertinger na tiskové konferenci.

Policie v pondělí dopoledne provedla také domovní prohlídku v dočasném ubytovacím zařízení pro uprchlíky, kde útočník přebýval. Alireza Khodadadi, který bydlí ve stejném domě, prý s útočníkem čas od času poseděl u kávy. Znal ho jen pod jménem Mohammed. Opakovaně ho prý ubezpečoval, že s Islámským státem nechce mít nic společného.

„Vždycky mi říkal, že s nimi určitě není. Nemám je rád, ani to, co dělají, tvrdil. Myslím si však, že měl nějaké problémy. Dost často bezdůvodně lhal. Přišlo mi, že chtěl být jen centrem pozornosti,“ sdělil serveru The Guardian Khodadadi.

Herrmann po sérii útoků vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Poválečná německá ústava to neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue