Mnichov se vyrovnává s tragédií. Ruší se akce, hospody jsou poloprázdné

  • 1055
Zatímco stovky truchlících kladou květiny k místu páteční tragické střelby v mnichovském nákupním centru, život ve městě se vrací do normálu. Ve vzduchu však visí tíživá otázka: Proč? Mezi lidmi v sobotu panovala skleslá nálada a zábavní podniky zely prázdnotou, líčil z bavorské metropole reportér MF DNES Luboš Palata.

Mnichov se v sobotu probral do smutného rána. Teprve osmnáctiletý muž začal předešlý večer střílet do návštěvníků obchodního střediska. Když dozněl poslední výstřel, zůstalo na zemi devět mrtvých. Občané města jsou v šoku, pozůstalí truchlí za své blízké. Na místě tragédie se vrší květiny, svíčky i fotografie obětí.

„U nákupního centra se scházejí stovky lidí. Mluví nejen německy, ale také albánsky nebo turecky. Občas se ozývá i pláč,“ popsal Palata místo tragédie den poté.

První uvedenou obětí mnichovského střelce byl už v sobotu dvacetiletý Dijamant...

Na místo přišli i pozůstalí obětí. „Tohle byl můj syn Dijamant,“ řekl agentuře DPA Naim Zabergja, který přinesl k obchodnímu centru fotografii černovlasého mladíka. Na fotce má pečlivě upravené vlasy a zlehka se usmívá do objektivu.

Zabergja se dozvěděl, že je jeho jediný syn mrtvý těsně nad ránem. „Pořád si myslím, že se mi to zdá. Pořád tomu nemůžu uvěřit, ani moje rodina ne,“ dodal postarší muž.

„Mezi lidmi ve městě je cítit skleslá nálada. Byly zrušeny všechny akce, které se měly dnes večer pořádat,“ popsal Palata. Zármutek z masového vraždění je umocněn skutečností, že většinu obětí tvořili právě mladí lidé a děti.

Obětí střelce se stali především cizinci, řadě z nich bylo kolem patnácti let. Příslušné zahraniční úřady potvrdily, že mezi mrtvými jsou tři turečtí občané a tři kosovští Albánci. Zabité ohlásilo i Řecko a Maďarsko.

Reportáž z mnichovského centra, kde střelec zabil devět lidí:

Proč děti zabíjejí

Během soboty začala německá média zveřejňovat první poznatky z vyšetřování. Když vyšlo najevo, že rodiče domnělého střelce pocházejí z Íránu, vyrojily se okamžitě spekulace o nábožensky motivovaném teroristickém činu. Ty později vyvrátila policie, která v bytě podezřelého zajistila řadu důkazů.

Mladý muž doma shromažďoval knihy a výstřižky z novin, v nichž se psalo o masových vraždách. Jednou z nalezených publikací byla také studie Proč děti zabíjejí od amerického psychologa Petera Langmana, uvedl list Die Ziet.

Psycholog v knize zkoumá styčné body mezi případy masových vražd páchaných mladými lidmi a rozebírá zde například známý masakr na střední škole v Columbine, kde dvojice studentů zabila dvanáct spolužáků a učitele.

Analýza pochroumané mysli dětských zabijáků posloužila však mladému Němci nejspíš jako inspirace. Za zřejmou spojitost označila mnichovská policie rovněž skutečnost, že se páteční incident odehrál právě na páté výročí masakru na norském ostrově Utøya, kde pravicový extremista Anders Breivik zavraždil 69 mladých lidí.

Mnichovští cítí podle Palaty na jednu stranu jistou úlevu, že se nejednalo o terorismus, nýbrž o čin vyšinutého jedince. „Nechápou ale, proč byl takový šílený čin spáchán,“ dodal reportér s tím, že známý vykreslili policii mladého muže jako normálního kluka z rodiny přistěhovalců, kteří se dokázali integrovat jako miliony jiných.

Jsem Němec, křičel útočník na svědka masakru:

Střelba skončila sebevraždou

Střelba v nákupním centru vyvolala mimořádnou reakci ozbrojených složek. Na místo dorazily tisíce policistů z několika států včetně speciálního zásahového týmu a protiteroristické jednotky. Policejní šéf Hubertus Andrä uvedl, že jedna z hlídek se pokoušela pachatele zastavit už po prvních výstřelech, podařilo se mu však utéct, informovala stanice ARD.

Střelba v Mnichově

Dílo zkázy dokonal nakonec sám střelec, když spáchal před zraky policistů sebevraždu. „Kolem půl deváté navázala jedna z hlídek mnichovské policie kontakt s podezřelým na severní straně nákupního centra Olympia. Po vyslechnutí výzvy muž najednou zvedl zbraň, přiložil si ji k hlavě a zastřelil se,“ uvedla policie v tiskové zprávě.

Rozsáhlou policejní operaci záhy pochválila kancléřka Angela Merkelová. Slova chvály zazněla také od ministra vnitra Thomase de Maiziére, který později v rozhovoru pro ARD dodal, že koncept zásahu v podobných případech bude nutné nyní s ohledem na páteční masakr přezkoumat.

„Člověku z toho puká srdce, když vidí, kolik dětí a mladých lidí z tolika různých národností je mezi oběťmi,“ komentoval zprávy o masakru německý ministr vnitra Thomas de Maizière:

23.července 2016 v 16:07, příspěvek archivován: 23.července 2016 v 22:44

#deMaizière ist jetzt auf dem Weg nach #Muenchen, um sich vor Ort ein Bild zu machen. pic.twitter.com/9JHEp3De3X

„Reakce na zásah policie jsou dvojí. Jedni chválí rychlost a nasazení velkého množství policistů a mají pocit, že je policie v rámci možností ochránila. Na druhou stranu jsou slyšet i názory, že střelba trvala příliš dlouho a mrtvých je proto hodně,“ hlásil reportér Palata z Mnichova.

Nákupní centrum Olympia, zkráceně OEZ, se nachází nedaleko parku, kde se v roce 1972 uskutečnily olympijské hry. Sportovní událost spojuje kromě místa s útokem ještě jedna paralela. Bylo to právě tady, kde před 44 lety zaútočili palestinští teroristé a zabili dva izraelské sportovce a dalších devět vzali jako rukojmí. I ty posléze na letišti zastřelili.

Během let se z periferie Moosah, kde OEZ leží, stala imigrantská čtvrť. Nákupní centrum bylo srdcem místa, kam lidé vyráželi na nákupy, jídlo nebo jen na sraz s kamarády. Nyní je obstupují policejní hlídky a truchlící Mnichované, kteří u místa neštěstí zatím marně hledají odpověď na otázku, proč jejich blízké potkal tak strašný konec.

U nákupního centra Olympia v Mnichově někdo vyvěsil ceduli s nápisem „Proč?“...
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue