Adam Filus (vlevo) u Vrchního soudu v Praze (22.7.2016).

Adam Filus (vlevo) u Vrchního soudu v Praze (22.7.2016). | foto: ČTK

Soud zrušil vyhoštění dovozci tabáku, který připravil stát o 145 milionů

  • 1
Vrchní soud v Praze zrušil pětileté vyhoštění pro Poláka Adama Filuse, který při dovozu nezdaněných tabákových listů do Česka připravil stát o 145 milionů korun. Potvrdil mu však sedmiletý trest vězení, který za čin dostal. Filus se hájil, že listy nebyly určené ke kouření, soud to však odmítl.

Muž původem z Polska u soudu nevypovídal. Stejně postupoval i loni v říjnu, kdy se případem zabýval Krajský soud v Hradci Králové. Právě jeho sedmiletý trest nyní vrchní soud potvrdil, rozsudek je tak pravomocný (o původním rozsudku čtěte zde).

Filusův obhájce František Výmola opakoval dřívější argumenty, podle nichž nešlo o prodej tabáku ke kouření, tudíž se na něj tehdejší zákon o spotřebních daních nevztahoval. Obžalovaný deklaroval listy tabáku jako hnojivo a pod tímto označením je také prodával koncovým zákazníkům. Soud to však odmítl.

„Šlo o výrobu tabáku ke kouření, což spočívalo ve veškeré manipulaci s tím tabákem,“ uvedl předseda senátu Vrchního soudu v Praze Marcel Ječný.

Při zrušení trestu vyhoštění přihlédl Ječný i k tomu, že Filus nebyl dříve trestán.

O náhradě škody 145 milionů korun na spotřební dani soudy nerozhodovaly, podle žalobce je totiž vymáhána v rámci daňových řízení.

Polák dovezl do Česka více než 70 tun tabáku, většinu mezi červencem 2013 a srpnem 2014. Tabák přesypal do menších pytlů, někdy ho i načechral a zvlhčil, a poté ho rozvážel do svých provozoven po celé republice jako hnojivo či stelivo.

V prodejnách si zákazníci mohli tabák za poplatek i nařezat či nadrtit. Právě to podle žalobce svědčí o tom, že Adam Filus věděl, že tabák bude ke kouření využíván. Dalším důkazem je právě vlhčení a pytlíkování tabákových listů, ale i to, že se v obchodech prodávaly jako různé druhy.

„Můžete mi vysvětlit, proč jste to prodávala jako různé druhy, když mělo jít o hnojivo? To mi chcete říci, že se hnojí podle druhů?“ ptal se loni v říjnu předseda senátu hradeckého krajského soudu Jiří Vacek svědkyně, která měla celkem třináct prodejen. Odpovědět nedokázala (další svědectví z tabákové kauzy čtěte zde).

Daní si není jistý ani Nejvyšší správní soud, uvedl advokát

Filus se podle svého obhájce Františka Výmoly domníval, že listy tabáku dani nepodléhají. Do roku 2015 totiž podle něj v zákoně o spotřebních daních nebylo specifikováno, jestli celé tabákové listy spotřební dani podléhají.

Tabákový byznys

Zákon o spotřební dani se do roku 2013 vztahoval kromě cigaret a doutníků také na tabák ke kouření. Ten je specifikován jako tabák, který je možné kouřit bez dalšího průmyslového zpracování, popřípadě je k tomuto účelu upraven.

Kvůli mezeře okolo surového tabáku tehdy podle ministerstva financí stát přicházel ročně o půl miliardy korun (více čtěte zde). V červenci 2015 proto vstoupila v platnost novela zákona, která zavedla novou spotřební daň právě ze surového tabáku.

„Nejvyšší správní soud České republiky si sám není jistý, a proto požádal o právní názor Evropský soudní dvůr,“ uvedl Výmola. Řekl také, že není jediný důkaz, že by Filusovy tabákové listy byly využívány ke kouření.

Podle státního zástupce však správní orgány Filuse několikrát upozornily na to, že dovezený tabák dani podléhá.

Žalobce soudu navrhl, aby bylo trestní stíhání přerušeno, než ve věci rozhodně Evropský soudní dvůr. Vrchní soud však upřesnil, že se v tomto případě jedná o jinou situaci, kdy byl surový tabák prodáván mezi dvěma společnostmi, ne koncovým spotřebitelům.

Policie kauzu s krycím názvem List vyšetřovala od listopadu 2014 v rámci týmu Kobra, v němž krajští kriminalisté spolupracují s finanční a celní správou. Byl to první významný úspěch Kobry v Královéhradeckém kraji. Filuse zadržela zásahová jednotka v únoru 2015 v Hradci Králové, kde bydlel. Našla u něj i střelnou zbraň (o zásahu jsme psali tady).

Původně kriminalisté odhadovali daňový únik na 84,5 milionu, ale během vyšetřování odhalili škodu na 145 milionů korun. Zboží putovalo například do prodejen v Hradci Králové, Pardubicích, Náchodě, Liberci, Plzni či Ostravě.

24. února 2015

,