Dahlgren zacloumal i s žalobkyní. K vraždě neměl pádný důvod, řekla

  • 140
Žádný proces za poslední roky nevyvolal u Krajského soudu v Brně takové emoce jako ten, který rozplétal okolnosti čtyřnásobné brutální vraždy v Brně-Ivanovicích. Agrese, s jakou vrah rodinu zlikvidoval, zahýbala i ostřílenými lidmi z justice.

Ve středu padl rozsudek, Američan Kevin Dahlgren dostal po čtyřech jednacích dnech doživotí (psali jsme zde).

Emotivně prožívala poslední dva dny soudního procesu krajská státní zástupkyně Ludmila Doležalová, která má za sebou jako žalobkyně už několik vážných případů.

Třeba loupež 77 milionů ve Slavkově u Brna, za níž podle spisu stojí dvojice bývalých policistů. Přičemž jeden z nich dostal trest také za uškrcení muže, který jim dal tip na dodávku převážející peníze (o rozsudku jsme psali zde).

To, co se stalo v Ivanovicích, ale nemá podle Doležalové obdoby. Když pronášela závěrečnou řeč, která předchází rozsudku, apelovala na soudce, aby během přemýšlení o trestu přihlédli k brutalitě, s jakou vrah čtyřčlennou rodinu usmrtil.

„Hodně lidí připravil o kamarády a příbuzné. Vyvraždil fungující rodinu, přitom neměl žádný pádný důvod,“ míní Doležalová. S rozsudkem je spokojená, odvolávat se nebude.

Rodina k němu byla milá, zdůrazňoval soudce

Podobná slova jako Doležalová během odůvodnění rozsudku volil i předseda senátu soudců Michal Zámečník, který byl po celou dobu procesu pod velkým tlakem. Podobný případ, kdy se před českými soudy ocitne americký občan, je totiž ojedinělý. Proces sledovalo i americké velvyslanectví, jež k soudu vyslalo své zástupce.

„Obžalovaný vyvraždil kompletní fungující rodinu, která na něho byla milá a nic zvláštního po něm nevyžadovala. Tímto brutálním činem si obžalovaný řešil své osobní problémy se svým vlastním egem,“ zdůvodnil rozsudek Zámečník.

Věty o likvidaci rodiny ještě několikrát zopakoval, Dahlgren slova soudce poslouchal s kamennou tváří. Verdikt si přišli do největší jednací síně Krajského soudu v Brně vyslechnout desítky lidí, mezi nimi i Dahlgrenovi rodiče, kteří zatím nic nevzdávají.

Jsou připraveni za syna bojovat. „Ještě není konec, proti rozsudku se odvoláme,“ řekl Dahlgrenův otec Wayne. Se svojí ženou Sondrou byl na všech soudních jednáních, měli rezervovaná místa v přední lavici.

Celou dobu působili klidně a neprojevovali emoce, a to ani ve chvílích, kdy se rozebíralo, jak vrah jejich rodinu z Brna zmasakroval a co všechno si jejich syn za život prožil. Třeba jak již dříve chtěl být sériovým vrahem a přemýšlel, že vyvraždí a zapálí své příbuzné (více zde).

„Za takovou zrůdnost nemohl dostat menší trest“

Definitivní konec procesu by si naopak přáli známí a příbuzní obětí či jejich sousedé z Ivanovic. Ti přivítali středeční rozsudek, v okolí osudného domu je ale vidět, jak na lidech tragédie z roku 2013 stále leží. A poslední tři roky se k nim neustále vrací.

„Já už to nechci vůbec komentovat, pořád se to tu řeší a nás to vyčerpává,“ sdělila sousedka z ulice, kde se vražda stala. Stejně jako ostatní lidé z okolí je ochotná říct pár vět jen anonymně. „Moc nevím, jak soud probíhal a co za tresty mu hrozilo, ale doživotí za čtyři oběti mi přijde přiměřené,“ uvedl další soused z okolí.

S doživotním pobytem ve vězení souhlasí i další. „Jistě, že s rozsudkem souhlasím, za takovou zrůdnost nemohl dostat menší trest,“ řekla stroze místní obyvatelka.

Celé je to nesmyslné, nechápe rodinný přítel

Sousedé jsou rádi, že se tragédie přestane mezi lidmi rozebírat. „Nechci to už dál řešit, konečně teď bude klid,“ uvedl soused z vedlejší ulice.

Vyvražděná rodina byla oblíbená, měli hodně kamarádů. Otec rodiny a starší syn hráli v brněnské kapele Ukulele Orchestra jako Brno. Tři týdny po pohřbu dokonce zbylí hudebníci uvažovali, že přestanou hrát.

„Celé je to úplně nesmyslné. Člověk se smíří s autonehodou, nešťastnou náhodou, afektem nebo alkoholem, ale s takovou zlobou a nenávistí se nikdy nesmíříš,“ uvedl už dříve hudebník Karel Heřman, který byl přítelem rodiny z Ivanovic.

Poslechněte si Dahlgrenovu závěrečnou řeč: