Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Rozhodnout by měla OSN, řekl obhájce zbrojařů v kauze maďarských min

  • 3
Rozsudek v kauze sporných protipěchotních min, které do muničního skladu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku přivezla firma Excalibur Army, bude mít evropský dopad. Ve svých závěrečných řečech to naznačil žalobce i obhájci. Verdikt padne za týden.

„Celoevropský dopad tohoto protiprávního jednání je velký. Ztracená víra v očích signatářů Ottawské úmluvy se České republice bude špatně vracet,“ varoval ve své závěrečné řeči žalobce Leo Foltýn.

A nebyl jediný, který v pomalu končícím případu upozornil na mnohem širší dopad, než by se mohlo zdát.

Celá kauza se totiž točí kolem min, které jsou podle českého ministerstva obrany mezinárodně zakázané, podle maďarského státu naopak povolené.

„Je zde rozpor v tvrzení dvou států, které Ottawskou úmluvu podepsaly a rozhodnuto tak může být jen za přítomnosti OSN,“ upozornil obhájce obžalovaných zbrojařů Pavel Jelínek.

Po rozsáhlém dokazování je žalobce přesvědčený, že pět osob z firmy Excalibur Army a Real Trade úmyslně a vědomě přivezlo zakázané miny. Za vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků pro ně navrhl tresty od tříletých podmíněných až po šestiapůlleté nepodmíněné. Firmy by měly zaplatit pět a deset milionů korun.

„Postup obžalovaných se v tomto případě vymykal běžným obchodním praktikám. Spoléhali na nadstandardní vztahy s licenční správou i na postavení velké zbrojařské firmy,“ oznámil Foltýn.

Rozdílné postoje českých ministerstev

Právě úmysl a cíl ale obhájci zpochybňovali a navrhovali úplné zproštění všech obžalovaných.

„Jsem v šoku, nikdo nepřinesl jediný důkaz, že šlo o úmysl. Navíc miny tohoto typu používá Kanada, Ukrajina, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko a žádný stát Ottawské úmluvy nezpochybnil, že zakázané nejsou,“ poukázala obhájkyně Dana Libochowitzová.

Nedovezli jsme nic zakázaného, řekl u soudu vlivný zbrojař Strnad

Právníci také připomínali, že dovoz min „posvětil“ stát. V době, kdy si Excalibur Army vyřizovala povolení k dovozu a přepravě, žádná státní instituce neprotestovala. Přitom na všech dokumentech se typové označení min objevilo.

„Nikdy bychom tyto miny nemohli vlastnit ani přivézt bez povolení, rozhodnutí a schválení státu,“ zdůraznil zmocněnec Excalibur Army a její mluvčí Andrej Čírtek.

Ministerstvo obrany, o které opírá svá tvrzení žalobce, totiž o zakázaných minách začalo mluvit až ve chvíli, kdy byla vznesená obžaloba.

Ministerstvo zahraničních věcí naopak tvrdí, že tyto miny zakázané nejsou. A to proto, že se nejedná o tzv. nášlapné, které explodují kontaktem s člověkem, ale o miny řízené dálkově. Tedy z vojenského hlediska určené k obraně a ne zaměřené na likvidaci osob.

Vykonstruovaná kauza, tvrdí obhajoba

Celá kauza je podle obhájců záměrně vykonstruovaná. „Policie to navlékla, protože už potřebovala někoho stíhat v souvislosti se sklady ve Vrběticích poté, co tam explodovaly sklady. Možná se chtěl někdo zviditelnit, možná je za tím konkurenční boj,“ dodal Jelínek.

Totéž si myslí i obžalovaný starosta Bohuslavic nad Vláří František Machuča, který u firmy pracoval jako skladník.

„Myslím si o tom své. Policie vyvolala tuto kauzu až po druhém výbuchu, když už měli všechny sklady zkontrolované,“ prohlásil u soudu.

„Měli neprofesionální přístup už ve chvíli, když v blízkosti skladů s municí dělali po prvním výbuchu své řízené odpaly. A tím nechci naznačit, proč vybuchl druhý sklad. Stejně se jejich neprofesionalita projevila i v tomto případě,“ konstatoval.

Rozsudek vynese soudce Jiří Dufek příští středu.