Testování systému Remote Tower | foto: SAAB

Provoz na letišti už nebudou řídit lidé přímo. Systém se již testuje

  • 25
Tradiční letištní věže a soustředěné muže u obrazovek a s dalekohledy by mohly nahradit systémy kamer a senzorů. Technologie Remote Tower se už testuje na několika evropských letištích.

Věže, z nichž má personál přehled o dění na celé letištní ploše, by se v dohledné době mohly stát minulostí, alespoň tedy na některých letištích. Švédský SAAB vyvinul a nyní testuje novou technologii nazvanou Remote Tower (lze přeložit jako Vzdálená věž).

Systém využívá soustavu senzorů, kamer a mikrofonů, které detekují veškerý pohyb na letištních drahách i plochách a data přenášejí do řídicího centra, které může být vzdáleno stovky kilometrů a může zároveň obsluhovat několik letišť. Ve středisku sedí řídící letového provozu, který vidí údaje o provozu i obraz přenášený z kamer na obrazovkách kolem sebe.

Testy ve Švédsku, Irsku i za oceánem

Letiště v irském Corku

SAAB představil Remote Tower na airshow ve Farnborough. Technologii však testuje už od loňského roku. Testování zahájil „doma“ ve Švédsku - jako první byl systém spuštěn na letišti v Örnsköldsviku. Zkušební provoz probíhá také na některých letištích v Nizozemsku a testovalo se i na letišti Leesburg v americké Virginii, tam však bylo řídicí středisko umístěno přímo na letišti.

Zkušební provoz nyní běží také v Corku a Shannonu na západě Irska, přičemž řídicí středisko je v Dublinu. Testy budou probíhat do konce roku 2017 a poté irský úřad pro letectví vyhodnotí, zda systém zavede natrvalo. O zkouškách a případné implementaci systému se uvažuje i na některých letištích v Británii.

„Vidíme velký zájem ze strany malých i velkých letišť,“ potvrzuje Håkan Buskhe, prezident a výkonný ředitel SAABu.

Řídící věž na pražském letišti v Ruzyni

Výhody? Finance i bezpečnost

Nový systém by podle výrobce i odborníků měl být levnější než stávající systém radarů, věží a řídících. Měl by také usnadnit řízení provozu například při zhoršené viditelnosti.

Ale úspora prý rozhodně nepovede k poklesu bezpečnosti. Na chod všech systémů bude stále dohlížet člověk, který také bude dávat pokyny letadlům, ale místo několika řídících by to měl zvládnout jeden nebo dva lidé.

Systém počítá i se zabezpečením proti případnému digitálnímu útoku. „Zabezpečení a šifrování podobných systémů je velmi těžké, skoro až nemožné prolomit. Zabezpečení civilního leteckého provozu bude na stejné úrovni jako zabezpečení vojenských systémů, ne-li na vyšší,“ říká letecký publicista Thomas Withington.

Řízení na dálku funguje už roky, ale s radarem

Systém Remote Tower by měl nahradit výhradně řízení provozu na letištích. Řízení letadel z přibližovacích a oblastních středisek už na podobném principu - bez přímého sledování - dávno funguje. Tato střediska však data o letech dostávají z radarů.

Podle serveru Telegraph se podobně řídí provoz i na některých letištích. „Řízení letového provozu na dálku se už využívá na menších letištích, kde řídicí věž není v provozu celých 24 hodin denně. Provoz může řídit větší letiště, které využije data z radaru menšího letiště,“ vysvětluje Thomas Withington.

Ve Farnborough se o technologii zajímali zejména tři potencionální zájemci, kteří zvažují její zavedení na svých letištích. Podle serveru FlightGlobal je mezi nimi i jeden armádní subjekt. Dva klienti by do konce roku 2016 mohli podepsat smlouvu.

30. května 2013