Za čtyři vraždy doživotí. Dahlgren si řešil problémy s egem, řekl soudce

  • 449
Američan Kevin Dahlgren dostal za čtyři vraždy příbuzných v Brně-Ivanovicích doživotní trest vězení. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud v Brně. Dahlgren má také zaplatit odškodnění přes 400 tisíc korun. Verdikt je nepravomocný, obhájce se na místě odvolal.

Dahlgren podle soudu jednal na základě předchozího uvážení a brutálním způsobem. V obětech spatřoval „reprezentanty frustrujícího světa“, uvedl soudce Michal Zámečník. Podle něj bylo kvůli poruše Dahlgrenovy osobnosti vysoké riziko, že by mohl znovu vraždit.

Nikdo jiný než Dahlgren podle soudce čin spáchat nemohl. „Soud má k dispozici řadu nepřímých důkazů a tyto tvoří ucelený řetězec, ze kterého se dá vyvodit jediný závěr, a to, že se skutku, jak byl popsán v obžalobě, dopustil právě obžalovaný,“ řekl Zámečník.

Mladý muž byl podle něj při činu příčetný. Soudce popsal, že příbuzní z Ivanovic se k Dahlgrenovi chovali mile a nic mu neudělali. Obžalovaný si podle Zámečníka řešil problémy se svým egem a svými pocity.

Američan si trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Soud rozhodl také o zabezpečovací detenci, která by nastala po případném propuštění z vězení. Do vynesení pravomocného rozsudku zůstane ve vazbě, protože podle soudce hrozí útěk do zahraničí.

Dahlgrenův obhájce Richard Špíšek se proti verdiktu odvolal, případem se tak ještě bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Státní zástupkyně Ludmila Doležalová ani zmocněnkyně poškozených se odvolávat nebude.

Dahlgrenovi tlumočila rozsudek vedle sedící překladatelka. Z míst, kde seděli novináři, mu nebylo vidět do obličeje, nelze tedy popsat, s jakými emocemi přijal zprávu o doživotním trestu. Jednací místnost opustil se svěšenou hlavou, média neměla možnost s ním mluvit.

V českých věznicích je v současnosti 48 doživotně odsouzených vězňů (více čtěte zde).

Vyhladil jednu funkční rodinu, uvedla žalobkyně

Nejvyšší trest navrhla v úterý ve své závěrečné řeči žalobkyně Doležalová. Dahlgren podle ní čin provedl po předchozím uvážení a brutálním způsobem. „Vyhladil jednu funkční rodinu,“ uvedla státní zástupkyně (více o úterním průběhu jednání čtěte zde).

Špíšek ve své závěrečné řeči trval na tom, že kvůli absenci přímých důkazů nelze rozhodnout o Dahlgrenově vině. Pokud by soud shledal Američana vinným, měl by mu uložit maximálně trest v rozmezí 15 až 20 let, případně zabezpečovací detenci. Obhajoba s odkazem na americké posudky poukazuje také na to, že Dahlgren je psychicky nemocný.

Dahlgren v úterý jen obšírně popsal svůj někdejší psychický stav, úzkosti, frustrace, negativní myšlenky, které vnímal jako cizí, údajný vnitřní hlas, kterému musel naslouchat. Ve chvíli, kdy se zdálo, že začne popisovat události osudného dne v Brně-Ivanovicích, zůstalo jen u konstatování, že smrt příbuzných považuje za velkou tragédii.

Čtyřnásobná vražda se odehrála 22. května 2013. Kriminalisté od začátku vyšetřování podezírali ze zabití příbuzných Dahlgrena.

Dům po vyvražděné rodině má nové majitele, v ulici je pořád smutno

„Nejprve napadl tři z nich, tetě zasadil 17 bodných a sečných ran pravděpodobně kuchyňským nožem, jejímu manželovi 29 bodných a sečných ran, synovi dalších 17, vyplývá z vyšetřování. Jako posledního zřejmě usmrtil druhého syna, kterého napadl kamenem, poté nožem. Toho jediného usmrtil po předchozím uvážení,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Doležalová.

Američan stihl ještě v noci na 23. května odjet do Vídně, odkud odletěl do USA. Ve Washingtonu ho pak na základě českého zatykače zadržely americké úřady. Jako prvního občana USA ho do České republiky vydaly loni v srpnu.

, ,

Nejlepší videa na Revue