Podporovatelé tureckého prezidenta Erdogana.

Podporovatelé tureckého prezidenta Erdogana. | foto: Reuters

Erdoganova moc může posílit, pučistům hrozí doživotí, míní turkolog

  • 177
Vojákům, kteří se účastnili převratu, hrozí podle turkologa a prvního českého velvyslance v Turecku Tomáše Laněho doživotí. „Armáda bude pod mnohem větším dohledem a její samostatnost bude pravděpodobně ještě víc okleštěna," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak velká část armády se do puče zapojila?
Šlo jenom o malou část armády. Údajným šéfem celé akce byl právní poradce generálního štábu, plukovník Muharrem Köse, který byl prý zabit. Nešlo o podstatnou část armády, z toho lze také vysvětlit, proč byl puč neúspěšný.

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Turkolog, překladatel a diplomat. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, kam později nastoupil i jako pedagog.

V letech 1995 až 1999 působil jako první český velvyslanec v Turecku, poté Česko zastupoval na ambasádě v Jordánsku.

Proč k puči došlo? Co povstalcům vadilo?
Když se v pátek večer objevila v médiích nějaká prohlášení, tak šlo o obecné otázky jako znovunastolení a upevnění demokracie, lidských práv, svobody vyjadřování a podobně. Byly to věci, které na současném tureckém režimu obvykle vadí. Jistou úlohu tam samozřejmě mohl hrát i návrat k sekulárnímu zřízení, protože armáda byla vždy jeho strážcem a současná vláda se od něj odchyluje.

Co pučistům nyní hrozí?
Ministerský předseda a prezident byli ve svých prohlášeních velmi nesmlouvaví, nicméně vzhledem k tomu, že v Turecku neexistuje trest smrti, je možné, že budou odsouzeni na doživotí. Armáda bude samozřejmě pod mnohem větším dohledem a její samostatnost bude pravděpodobně ještě víc okleštěna.

Komu ještě může nepovedený puč uškodit? Třeba Kurdům?
Jistě, může to uškodit i kurdským snahám o emancipaci. Samozřejmě to může uškodit i celkovému ovzduší v Turecku, svobodě slova a svobodě tisku, které jsou i tak velmi okleštěné. Může ale dojít i k dalším omezením.

Znamená to tedy, že Erdoganova moc se ještě posílí?
Ano, Erdoganova moc se může ještě posílit. Erdoganovi to také může dopomoci, aby lidovým hlasováním docílil svých snah o vyhlášení prezidentské republiky.

V médiích se objevily spekulace, že puč vyvolal sám Erdogan, právě kvůli posílení své moci. Myslíte si, že by byl něčeho takového schopný?
Nevím, skutečně to jsou jenom spekulace. Možné je sice všechno, ale tohle by byl velmi drastický způsob, jak by se Erdogan pokusil upevnit si moc.

Erdogana při návratu do pučem zmítaného Istanbulu vítaly tisíce lidí:

Jak to v Turecku vypadá teď?
Lidé v Istanbulu se spíše postavili proti puči. Dokonce se objevila zpráva, že na místech, kde došlo k pučistickým záborům, například na mostech přes Bospor, chránili policisté pučistické vojáky před lynčováním.

Puč v Turecku

Mohli by nyní do ulic vyjít lidé, kteří jsou s výsledkem puče nespokojení?
Domnívám se, že ne. Po velmi brutálním potlačení demonstrací v roce 2013, které byly v podstatě ekologického charakteru (vše o tehdejších protestech čtěte zde), je lid v Turecku zastrašený a obává se represí ze strany státu.

Dá se odhadnout, jak aktuální dění ovlivní vztahy s EU, a jestli vůbec?
Vztahy s EU by to samozřejmě ovlivnit nemělo, ty by měly být standardní. EU považuje Turecko za velmi důležitého partnera a bude respektovat jakoukoli případnou změnu, ke které v zemi dojde. Rozhodně ale spíš stojí za demokraticky zvolenou vládou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue