Téměř tříměsíční gorilí kluk Ajabu dává mámě zabrat. A rostou mu zuby

  • 4
Malému gorilímu samečkovi, který se na konci dubna narodil samici Shindě z pražské zoo, začaly růst zuby, což je i u lidských mláďat zkouška trpělivosti pro všechny okolo. Ajabu je navíc velice silný a čilý, takže se Shinda po celý den doslova nezastaví. Své milované mládě totiž stále odmítá pustit z ruky.

Malého Ajabu teď většinou zastihnete s rukou v puse, kde se zřejmě snaží ulevit naběhlým dásním: nahoře i dole už se mu prořízlo po dvou zubech, což je krásně vidět i na některých fotografiích ve fotogalerii. „Často teď - zřejmě právě kvůli prořezávání zubů i pláče,“ konstatuje kurátor primátů Vít Lukáš.

To ale ani ne tříměsíčnímu (o jeho nečekaném narození 23. dubna více zde) nebrání, aby nedával mámě Shindě zabrat i jinak. Přes svůj nízký věk už se pomalu staví na zadní nohy a hodně sebou mrská, takže Shinda má plné ruce práce, aby ho u sebe vůbec udržela. „I přes první snahy uniknout z její náruče malého pořád jistí. I kdyby to mělo být nohama, aby třeba měla ruce volné na žrádlo,“ popisuje kurátor.

Malý rošťák už také pokukuje po věkově nejbližším členovi pražské gorilí rodiny, kterého nejmladší přírůstek logicky také hodně zajímá. „Jakmile má příležitost - to znamená, že ho Shinda vůbec pustí k mláděti blíž - tak ho Nuru očichává, případně i olízne. Ale za bedlivého Shindina dozoru,“ líčí Vít Lukáš.

Máma Shinda svého malého syna trénuje velice systematicky, neustále ho udržuje...

Jinak ale malý Ajabu, jehož slavnostní křtiny proběhly 19. června (více zde), zatím většinu času prospí jako každé mládě. Ovšem zahálet ho máma Shinda ani náhodou nenechá, jeho pohodlí před svými vlastními zájmy rozhodně neupřednostňuje.

A když se rozhodne někam vyrazit, především tedy za něčím dobrým k snědku, klidně si malého hodí na záda obráceně (o její spartánské výchově více zde). A jejímu mláděti nezbývá než se snažit a trénovat svaly i pohotovost, což je pro něj ideální příprava na drsný gorilí život.

Občas už malý zkouší mámě sahat například po žrádle a něco jí sebrat, ale zatím mu Shinda nic nedá, jenom ho kojí. „Z strany mláděte to je zatím spíše jen zvědavost, začíná poznávat svět, všechno chce vyzkoušet, na všechno si sáhnout. Takže je jen otázka času, kdy se mu to podaří,“ dodává kurátor.

Jak příznivci Zoo Praha pomáhají gorilám přežít?

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních projektů pražské zoo. Aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání zvláště nejmladší generace, může rozvíjet díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT, číslo účtu: 43 - 680 466 0247 / 0100.

Nejvýznamnější částí ochranářských aktivit Zoo Praha ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus, který převá­ží děti žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center primátů, kde se děti účastní vzdělávacích programů. Tam teprve zjišťují, že gorily i ostatní zvířata si zaslouží naši ochranu (více například zde).

O svého velice čilého nejmladšího syna už se několikrát aktivně zajímal i stříbrohřbetý samec Richard a přišel ho očichat a olíznout. Jinak je celá péče o malého na Shindě, Richard na jejich bezpečí ovšem velice bedlivě dohlíží.

Chovatelé už také zaznamenali, jak se narození malého Ajabu projevuje ve změnách hierarchie ve skupině. Shinda totiž byla dlouhé roky vedoucí samicí a pravou rukou Richarda, neschopnost přivést na svět Richardovo mládě ji ale o její výsadní postavení připravilo (zde). Její místo obsadila čtyřnásobná matka Kijivu, předběhla ji dokonce i samice Kamba, která dělá Kijiiným mláďatům tetičku a kojnou (více například zde).

„Teď už Shinda jednoznačně nechala za sebou přinejmenším Kambu, což tato nejstarší samice velice špatně nese a je z toho skleslá. Kijivu se sice zatím na špici drží, ale razantní Shinda si jistě nenechá ujít příležitost, až přijde ten správný čas, aby si svoji pozici vydobyla zpět,“ vidí to chovatelé.