Mayová už vede Británii. Ministrem zahraničí bude tvář brexitu Johnson

  • 692
Britská královna Alžběta II. ve středu večer formálně požádala Theresu Mayovou o sestavení nové vlády. Dosavadní ministryně vnitra tak ve funkci premiérky vystřídala Davida Camerona, který rezignoval kvůli rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. V čele kabinetu strávil šest let. Mayová už představila jména své vlády, diplomacii překvapivě svěřila jednomu z hlavních bojovníků za brexit Borisi Johnsonovi.

Cameron a Mayová se během středečního podvečera vystřídali v Buckinghamském paláci. Před odjezdem za královnou, které předal svou demisi, popřál bývalý premiér své nástupkyni úspěšné vyjednání podmínek odchodu Británie z EU.

Theresa Mayová, která v Cameronově vládě působila jako ministryně vnitra, osobně dávala přednost setrvání v Unii. Když ji ovšem Konzervativní strana v pondělí jmenovala svou předsedkyní, vzkázala, že bude vůli Britů respektovat.

„Neuskuteční se žádné pokusy zůstat v Unii nebo se k ní znovu připojit zadními vrátky, ani další referendum. Země zvolila opuštění EU a jako premiérka zajistím, abychom ji opustili,“ prohlásila.

Odstupující premiér Cameron svou 59letou stranickou kolegyni označil za velmi schopnou vyjednávačku. I po vystoupení z Evropské unie podle něj dokáže zajistit, aby mezi Británií a zbývajícími 27 státy Unie panoval co nejužší přátelský vztah.

Mayová neotálela, diplomacii povede Johnson

Ještě před vyjednáváním s Evropskou unií čekalo Mayovou sestavení nového kabinetu, s čímž dlouho neotálela. Krátce po svém jmenování už nová premiérka jmenovala za svého ministra financí dosavadního šéfa diplomacie Philipa Hammonda. Sdělila to večer její kancelář. Hammond nahradil George Osborna, který podle agentury Reuters opustil vládu. Osborne byl vlivným ministrem financí od roku 2010 a patřil k favoritům na premiérský post po Davidu Cameronovi. Jeho ambice fakticky skončily po referendu.

Novým britským ministrem zahraničí se naopak podle agentury Reuters stal jeden z vůdců brexitu, bývalý charismatický starosta Londýna Boris Johnson. Euroskeptického konzervativního poslance Davida Davise pak Mayová jmenovala ministrem pro odchod Británie z Evropské unie, což je nový úřad, který má zajistit hladký odchod země z EU.

Boris Johnson odešel z jednání s premiérkou bez vyjádření:

Mezi nově jmenovanými členy vlády je bývalá ministryně energetiky Amber Ruddová, která bude nyní řídit ministerstvo vnitra. Dosavadní ministryní vnitra byla Mayová. Ministrem obrany zůstává Michael Fallon. Ministrem obchodu Mayová jmenovala zastánce setrvání země v EU a někdejšího ministra obrany Liama Foxe.

Analytici přitom ve složení vlády nečekali výrazně změny. Deník The Guardian dokonce očekával, že do ní Mayová přivede více žen.

Cameron se rozloučil s funkcí i sídlem britských premiérů:

Cameron prohrál boj o setrvání v EU. Referendum sám vypsal

David Cameron loni Britům slíbil vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, díky čemuž jeho Konzervativní strana pohodlně vyhrála parlamentní volby a sestavila jednobarevnou vládu. Sám je však přesvědčený, že by se království uvnitř EU dařilo lépe. Voliče se mu přesvědčit nepodařilo a krátce po vyhlášení výsledků oznámil, že ve funkci skončí.

Britská volba

„Lamanšský průliv se po referendu o nic nerozšířil,“ žertoval ve středu Cameron během svého posledního vystoupení v britském parlamentu. Ačkoli svůj boj o setrvání v Unii prohrál, poslanci jej za uplynulých šest let v premiérském křesle odměnili dlouhým potleskem (více se dočtete zde).

Cameron svou rezignaci ohlásil už 23. června, ve funkci však plánoval zůstat několik týdnů či měsíců. Konzervativní strana však svou novou předsedkyni vybrala velmi rychle. Její poslanci poslali do závěrečného duelu kromě Theresy Mayové ještě ministryni energetiky Andreu Leadsomovou, ta však boj nakonec vzdala (psali jsme zde).

Konzervativcům tak zbyla jediná kandidátka, kterou v pondělí obratem jmenovali svou předsedkyní. Středeční cesta do Buckinghamského paláce byla už pouhou formalitou, královna o sestavení vlády vždy požádá předsedu nejsilnější parlamentní strany.

Britské královně Alžbětě II., která je na trůnu od roku 1952, sloužilo už jedenáct premiérů a jedna premiérka - Margaret Thatcherová. V čele vlády stála od května 1979 do listopadu 1990 jako vůbec první předsedkyně vlády v dějinách Spojeného království.

Profil Theresy Mayové:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue