Trofej pro vítěze Tour de France je z Lindavy. Tvarem připomíná průběh závodu

  • 3
Je z křišťálu a nad hlavu ji zvedne vítěz nejslavnějšího cyklistického závodu světa. Z českolipské Lindavy míří na Tour de France trofeje, které vznikají pod rukama sklářů z firmy Lasvit.

Až čtyři dny trvá, než je dílo hotové. Trofej, pro jejíž tvar hledal designér inspiraci i v samotné dynamice závodu, váží šest kilogramů. Než ale vznikne její finální podoba, zápasí sklář na píšťale s váhou o několik kilogramů vyšší.

Křišťálový pohár dostanou letos držitelé všech čtyř trikotů. Vyrobený je z jednoho kusu ručně foukaného a následně i ručně broušeného skla.

„Trofej navrhujeme už šestým rokem. Na začátku, když jsme přemýšleli, jak bude vypadat, jsme si museli říci, jaké má mít parametry a z jakého materiálu bude vyrobená. V této otázce jsme měli relativně rychle jasno, chtěli jsme odkázat na Českou republiku, kterou nejvíce vystihuje český křišťál. A co se týče tvaru, rychle jsme přišli na to, že má být vertikální, aby trofej vítěze dekorovala, když ji zvedne nad hlavu, aby byla vidět,“ přiblížil Peter Olah, designér Škody Auto.

Tvar je inspirovaný samotným cyklistickým závodem. Ve spodní části je široký, stejně jako je široké startovní pole, ve středu se zužuje, podobně jako se profiluje závod. A nakonec se z něj krystalizují favorité, z nichž vítězem může být jen jeden. A to je ten nejvyšší bod trofeje.

„Každý rok se snažíme, aby si závodníci odnesli trochu jiné a unikátní umělecké dílo. Proto hledáme pokaždé jinou technologii a sklářský postup. Fascinují mě souboje jezdců v peletonu, jízda kolo na kolo, a tak jsem se zaměřil právě na tyto části a inspiraci pro tu letošní trofej našel v samotném duchu Tour de France. Rotační dekor tak přímo odkazuje na točící se kola těch nejlepších z nejlepších. Trofej bude mementem toho, o čem závod je. O cyklistice, tvrdé dřině a a chuti vítězství,“ vysvětlil designér.

Dekor připomíná kolo Slavia

Na dekoru se odrazil i kousek historie, a to hlavně na preciznosti brusu. Inspirací pro mě bylo kolo Slavia z roku 1899, které vyrobili pánové Laurin a Klement, a které je plné zajímavých a úžasných detailů. Dokonalé je pak i broušení, které je podle sklářů jedno z nejtěžších, co kdy dělali. Brus je výrazně technický, zářezy a rozestupy se zvětšují, takže je náročné udržet ten správný směr,“ podotkl Olah.

Trofej vzniká čtyři dny, samotná příprava ale trvá dva měsíce. Na začátku se hledá správný motiv, designový tvar, následně se vyrobí vzorky, nafouká se určitý počet kusů, z nichž jde vybraná část do brusu, kde se posléze vyberou ty nejlepší. Na ně se pak pískuje nápis Tour de France. Dohromady odletí do Francie šest kusů, čtyři pro vítěze, dva do zálohy, pro případ, že by se některý z pohárů rozbil.

103. ročník Tour de France je dlouhý 3 519 kilometrů a vede napříč celou Francií. Ti nejlepší stanou na stupních vítězů 24. července v Champs-Élysées. „Vedle celkového vítěze ve Žlutém trikotu se poct před fanoušky dočkají také nejúspěšnější nováček v Bílém, nejlepší vrchař v Puntíkovaném a nejlepší sprintér, pro něhož je připravena křišťálová trofej ze zeleného skla. Škoda Auto je totiž letos opět partnerem zeleného trikotu,“ prohlásil Tomáš Kubík, mluvčí Škoda Auto.

V loňském roce vyráběla trofeje společnost Preciosa. Letos se vrátila zase do Lasvitu. „Loni měli designéři přání použít spíše šperkařskou techniku, kterou Lasvit nedělá. Nicméně i přesto jsme byli rádi, že výroba zůstala v českých rukách. No a letos oslovili opět nás,“ upozornil Petr Stýblo, spolumajitel firmy Lasvit.

Ta vyrobila v minulosti i trofeje pro vítěze prestižního tenisového turnaje Mubadala World Tennis Championship v Abú Zabí. Skleněné plastiky dodala také pro udílení cen Českého lva.