Ostravsko je centrem vařičů drog, zásahovka vyrazila do akce každý týden

  • 1
Velkým počtem odhalených varen pervitinu a pěstíren marihuany se může pochlubit ostravský policejní Toxi tým. Případů má tolik, že například v dubnu kvůli akcím proti nebezpečným pachatelům vyrážela zásahovka každý týden.

Za tím, že se byznysu výrobců pervitinu v Moravskoslezském kraji velmi daří a zájem o tamní produkci mají dealeři a uživatelé z celé země i ze zahraničí, stojí podle policistů specializovaných na boj s drogami tradice, šikovnost vařičů a blízkost Polska se Slovenskem.

„Jenže i nám se daří odhalovat stále více pachatelů této trestné činnosti,“ konstatoval moravskoslezský policejní šéf Tomáš Kužel a připomenul, že loni vznikl speciální Toxi tým, ve kterém se soustředilo až čtyřicet policistů.

Zatímco loni za první pololetí policisté obvinili 65 lidí, letos to je za stejné období o deset více. A například v roce 2013 za celý rok bylo obviněno méně pachatelů než v letošním pololetí.

Výroba pervitinu není složitá

Podle šéfa ostravského protidrogového týmu Kamila Vašťáka nejsou k výrobě pervitinu zapotřebí laboratoře.

„Mnoho lidí má představu, že se vaření pervitinu podobá výrobě alkoholu. Ale to ne, pokud to někdo umí, tak mu stačí dvě umělohmotné lahve, nějaké sklo a suroviny,“ poznamenal.

Pervitin moravskoslezského původu údajně patří v tuzemsku k nejlepším, gram se prodává až za tisíc korun. Proto si řada lidí snaží nelegálně přivydělat a přitom ani nemusí být uživateli této oblíbené drogy.

Například na dohled svých budoucích působišť - vazební věznice a krajského soudu - vařil pervitin 39letý obyvatel Ostravy. „Opravdu z okna na tato místa viděl, potvrdil Vašťák.

Živnost mu však překazili policisté, kteří zjistili, že má v kraji ještě jednu varnu. Za dva roky vyrobil až 1,4 kilogramu pervitinu, za což utržil zhruba 1,1 milionu korun.

Sousedé nevěděli, že oba pěstují marihuanu ve velkém

Policisté za první pololetí odhalili kromě deseti varen i devět pěstíren marihuany. Pěstitelé ustupují od velkých pěstíren v opuštěných halách, ale díky stále propracovanějším technologiím stěhují své „zahrádky“ do bytů, klidně i několika najednou.

Například v Ostravě-Michálkovích narazili policisté na dva sousední finské domky, ve kterých se pěstovala marihuana. „Uživatelé domků prý o sobě navzájem nevěděli,“ uvedl Vašťák.

Policista také uvedl, že proti pěstitelům marihuany jsou zásahy většinou mnohem méně nebezpečné, než proti vařičům tvrdší drogy.

„Ti si často pořizují bojová plemena psů, proto s námi vždy vyráží psovod. Výjimkou nejsou ani různé nástražné systémy. Ty zase odstraňuje pyrotechnik,“ popsal Vašťák. Kvůli zbraním se pak protidrogových akcí pravidelně zúčastňuje i policejní zásahovka.